A XI. Kaposvári Állattenyésztési Napok látványos megnyitóján a házigazda Kaposvári Egyetem nevében Prof. Dr. Tossenberger János kutatásfejlesztési és innovációs rektorhelyettes köszöntötte a résztvevőket.

"Európában az állattenyésztő gazdálkodóknak minden évben hagyományosan legalább két nagy ünnepük volt, amelyek Szent György napjához, azaz a legelőre való kihajtáshoz és Szent Mihály napjához – a gazdasági év zárásához kapcsolódtak. A Kaposvári Állattenyésztési Napok ez utóbbi jeles naphoz közeli időpontban kerül megrendezésre immár tizenegyedik alkalommal. A gazdálkodási év lezárása egyfajta számadást is jelentett a régi időkben elődeink számára. Ennek az ünnepnek az eredeti, hagyományos jelentését a gyorsan változó és technológiai innovációkkal teli világban már kevesen ismerik.

"Pedig a hagyományainkat ismernünk kell és meg kell őriznünk az utókornak – hiszen akinek nincs múltja, annak jövője sincs."

– nyilatkozta Prof. Dr. Tossenberger János.

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter tiszteletét tette a rendezvényen és beszédében hangsúlyozta, hogy a Kaposvári Egyetem és a Pannon Lovasakadémia méltó helyszíne a Kaposvári Állattenyésztési Napoknak. A rendezvény az elmúlt években országos eseménnyé nőtt, évente ugyanis 200 kiállítót és mintegy 30 ezer látogatót vonz. A szakpolitikus kiemelte, hogy a magyar kormány a termeléshez kötött támogatásokon keresztül, állatlétszám alapján évente 40 milliárd forinttal segíti az állattartókat, emellett további 8 milliárd forintot fordítanak fehérjetakarmányok termesztésének támogatására. Ennek is köszönhető, hogy 2010-16 között az uniós tagországok közül Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a szarvasmarha-állomány. A földművelésügyi miniszter ünnepi beszéde végén hivatalosan is megnyitotta a rendezvényt, majd az ünnepség résztvevőivel bejárta a kiállítás területét és megtekintette a tenyészállatokat is.

A vásárt az Agroinform.hu portál csapata is körbejárta és témakörönként közvetített az eseményekről.

Első utunk alkalmával rögtön feltűnt, hogy a Kaposvári Állattenyésztési Napok helyszíne megújult. A közelmúltban felhúzott épületek sokkal színvonalasabb, szebb és tágasabb helyen szolgáltak a sertés, juh és ló tenyészállatok bemutatására – és a tejelő szarvasmarha ágazat pavilonja is kibővült, így több tehenet és növendék jószágot tudtak bemutatni a látogatók számára.

Az egyik legélvezetesebb program, a húsmarha fajtaismereti bemutató előtt interjút készítettünk két közönség-kedvenc tenyészbika gazdájával.

Újdonságként jelent meg a kaposvári kiállításon Magyarország egyetlen őshonos nyúlfajtája, a magyar óriás nyúl, amelyet a kisállat pavilonban a Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesülete mutatott be. A fajta szélesebb körben való megismertetését szolgálta az állatok nyilvános fajtabírálata is, amelyet rengeteg érdeklődő tekintett meg.

Idén is bemutatkoztak az állattenyésztési ágazatokat kiszolgáló gépészeti megoldások.

Olvasóink  kérésére a kiállítás baromfi bemutatóját is felkerestük, ahol új színfoltként fedeztük fel a baranyai tájfajta tyúkot.

A KÁN kísérőrendezvényeként idén is színvonalas programokkal fogadta a közönséget a II. Magyar Lótenyésztési Napok. A hazai lótenyésztés neves képviselői fajtánként vonultak fel a szebbnél szebb tenyészállataikkal:

A juh- és sertés tenyészállatokat is végigjártuk – íme egy kis ízelítő!

A Kaposvári Állattenyésztési Napok szombati napján a Vadgazdálkodási Napok kísérőrendezvény is kezdetét vette. Íme az összeállításunk:

Vasárnap is érdemes volt még kilátogatni a rendezvényre, hiszen egészen estig szakmai és családi programok várták az érdeklődőket a XI. Kaposvári Állattenyésztési Napokon. Az Agroinform stábja még vasárnap délután is talált izgalmas látnivalókat – ilyen volt a DM-Ker. Kft. standján megtekinthető Bobcat táncoltatás.

A képen ifj. Pekár Lászó és magyar hidegvérű tenyészménje látható. "Fiatal gazdáké a jövő!" – fotó: MLOSZ / Hajdu Krisztina