Megsokasodtak a medvetámadások Szlovákiában és Romániában is, a legfrissebb hétfő este történt, amikor Beszterce-Naszód megyében, a Sajónagyfalu (Mariselu) községhez tartozó Sajószentiván (Santioana) településen medve támadt emberre. A férfi a lábán és az ágyékán sérült meg, közölte az észak-erdélyi megye katasztrófavédelmi felügyelősége (ISU).

Még e hónapban egy 19 éves lány vesztette életét a Bucsecs-hegységben, amikor egy közkedvelt túraösvényen medve támadt rá. A tragédia után rendkívüli ülést hívott össze a bukaresti képviselőház, és módosították a Romániában túlszaporodott medveállomány ritkítását célzó vadászati kvóták szóló törvényt. 2024-ben és 2025-ben is 426 barnamedve likvidálását engedélyezték és évente 55 sürgősségi elejtést tettek lehetővé olyan esetekben, amikor az emberéletet veszélyeztető medvék eltávolítására nincs más mód.

medve

Olyan példányokat szanálnak, amelyek már nem félnek az embertől, illetve veszélyt jelentenek a polgárok életére, testi épségére vagy vagyonára – forrás: Pixabay

Hasonló lépésre szánták el magukat most az illetékesek Szlovákiában is, ahol idén július közepéig 41 „problémás" medvét ejtettek el.

„Minden egyes esetben olyan példányról volt szó, amely  már nem félt az embertől, illetve veszélyt jelentetett a polgárok életére, testi épségére vagy vagyonára nézve" – ismertette egy hatósági szóvivő Besztercebányán.

Szlovákiában éjjel-nappal hívható segélyvonalat hoztak létre, amelyen jelenteni lehet a medvékkel történt veszélyes találkozásokat.


Az 5,4 milliós Szlovákiában becslések szerint körülbelül 1300 medve él főként a hegyekben és a sűrű erdőségekben. Év elején több tucat ember – túrázó, gombász, illetve erdész – sérült meg a nagyragadozóval történt találkozások alkalmával. Márciusban előbb egy medve elől menekülő nő szenvedett halálos balesetet, majd Liptószentmiklóson támadt járókelőkre egy medve.

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a medvékkel való találkozások során álljunk nyugodtan, majd lassan húzódjunk menedékbe. Nem ajánlatos kézzel hadonászni, köveket dobálni, hangosan kiabálni vagy – ha valakinek esetleg ilyesmi jutna eszébe – szelfizni.

Szakemberek szerint a barnamedve ma már Magyarországon is jelen van. Nem átvándorol a határon túlról, hanem itt él és szaporodik – az állományról egyelőre nincsenek egzakt információk.

Forrás: HVG