Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) szóvivője fejtette ki véleményét a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) azon törekvéséről, hogy a folyókba, tavakba minél több fajta halat telepítsenek – írja a pecaverzum.hu.

Egyre nagyobb az igény a horgászok részéről a változatos halfogási lehetőségek iránt. A Mohosz ezért szeretné, hogy a hazai haltelepítéseknél a pontyok aránya csak 85 százalék legyen, a többit pedig keszegfélék és ragadozók tegyék ki. Ez ősszel meg is valósult az 500 millió forint értékben telepített 3000 tonna hal esetében, melyek a Mohosz támogatásával kerültek a hazai vizekbe. Dérer István elnökhelyettes 71 százalékos arányról számolt be.

Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója, a Mahal szóvivője azt mondta, egyetértenek e törekvéssel, hiszen a biodiverzitás megőrzése az egyik legfontosabb kérdés.


Véleménye szerint fontos helyreállítani, amennyire lehet, vizeink eredeti állapotát, ahol a ponty sokkal kisebb részarányban szerepel, nem feledkezve meg arról, hogy kettős igényt kell kiszolgálni: egyrészt a horgászt, másrészt magát a természetet, ügyelve arra, hogy maradjon meg valami a természetes fajgazdagságból, és azt javítsuk is – fogalmazott a borsonline.hu-nak.

Beszélt arról is, hogy a helyzet nem könnyű, mert nagyon nehéz az egynyaras keszeget megtartani, a keszegtermelés lényegesen drágább, lassabb az állomány növekedése, és nagyobb a kitettsége a ragadozóknak, mint ha pontyot termelnének. Ugyanazon a vízterületen lényegesen kevesebbet tudnak keszegből előállítani, és a halak szállítása és leeresztése a tavakba is sokkal nagyobb odafigyelést igényel. Lévai Ferenc úgy látja, hogy a Mohosszal közösen megtalálták a középutat.

Elmondta azt is, hogy süllőt és csukát nehéz tenyészteni olyan meleg vizekben, mint ami az elmúlt években volt, fontos átgondolni az egyensúlyt.

A csíkos sügér szerinte kiváló hibrid hal, ezért úgy gondolja, érdemes lenne megkockáztatni azt, hogy ellenőrzött, zárt vizekben a csíkos sügért ki lehessen telepíteni. Könnyen lehet termelni, igazi ragadozó, az apró kárász- és törpeharcsa-ivadékokat kitűnően tudná fogyasztani, amit a nagyobb ragadozók nem.

A harcsa pedig jól karbantartja a vizeinket, de néhány év alatt nagyon gyorsan túl tud nőni.

Fontosnak tartaná, hogy a halászat és a horgászat jobban együtt tudjon működni a tekintetben, hogy a természetes vizekben be lehessen állítani a helyes arányokat.