Elképesztő fogás történt a Tiszán: akkora dunai galóca került horogra, hogy még a Pecaverzum által megkérdezett halkutató álla is leesett, amikor meglátta a fényképeket.

Tiszakanyár térségében fogták ki vasárnap hajnalban a különös halat 15 perces fárasztás után, amiről először, amikor még csak a harciasságot látták, azt hitték amur vagy süllő.

A szákba terelés után azonban egyértelművé vált, hogy köze nincs süllőhöz és amurhoz a zsákmánynak, ami nem más volt, mint egy dunai galóca. A hal 5,5 kilót nyomott és körülbelül 70 cm hosszú volt. Mérés után visszaengedték a folyóba.

Nagyon ritka halfaj

A dunai galóca (Hucho hucho) 1996 óta fokozottan védett halfaj, természetvédelmi értéke 100 000 forint. A pisztrángfélék családjába tartozik, nem csak őshonos, hanem bennszülött halfaj. Horogra kerülés esetén feltétlenül vissza kell engedni. Állománya a vízi építkezések (duzzasztások, mederszabályozások) és a vízszennyezések miatt mindenütt erősen megcsappant, ma már ritkaságnak számít folyóinkban.

A dunai galóca képes nagyra megnőni, testtömege a 20-30 kilogrammot is elérheti.

Ivarérettségét 4-5 évesen éri el. Az ívási időszakuk április-májusra tehető. A folyók felső szakaszai található, kavicsos aljzaton készített kisebb mélyedésekbe rakja. (Forrás: HNP)

Indexkép: Shutterstock