"A méhészetet én szívből csinálom, egyszerűen szeretem a méheket, és természetesen fontos megélhetési forrás volt. Eddig. De most eljutottam arra a pontra, hogy mindent át kell gondolnom, szerelemből tovább így nem lehet folytatni" – mondta Vancsik Zoltánné, aki Bács-Kiskun vármegyében mintegy 150 méhcsaláddal foglalkozik, természetesen családja segítségével, és most drasztikus változtatáson gondolkodik.

Két konténerrel (120 család) vándorolnak, illetve 30 család van körülbelül kaptárakban, amelyek leginkább tartalékállományként szolgálnak.

méhészkonténer

Méhészkonténer Kaszaper térségében – Fotó: Vancsik Zoltánné

A konténerek jelenleg napraforgótáblák mellett vannak Kaszaperen (Békés vármegye). "Ilyenkor rengeteget dolgozunk, a vándorlás nagyon megterhelő. Van, hogy több mint 30 óra is eltelik, mire végre pihenhetünk. Amíg a méhek nincsenek jó helyen, nem lehet őket kiengedni, addig nincs nyugalom" – mondta a méhész. A szállítás a méheknek is meglehetően nagy küzdelem, be vannak zárva a melegben, megszenvedik, van valamennyi elhullás is.


A vándorlásnak a költségei is nagyok, viszont aki nem hobbiszinten méhészkedik, annak másképp nem éri meg, mert Vancsikné szavaival élve "a virágok nem jönnek helybe".

A magyar méhészet és a magyar méz már-már katasztrofális helyzetbe került elsősorban azért, mert rendkívüli módon megnövekedett az olcsóbban beszerezhető, ázsiai eredetű mézszerű cukorkészítmények jelenléte az üzletekben. A helyzetről sajtóközleményt adtunk ki, amely ITT érhető el.

Az Európai Bizottság által koordinált, 15 tagországra kiterjedő mézvizsgálat keretében összesen 320 mintát gyűjtöttek be „harmadik országokból" származó mézszállítmányokból. Az idén márciusban közzétett eredmények szerint e minták 46 százaléka hamisított méznek bizonyult. A Kínából származó minták 74 százalékáról bizonyosodott be, hogy gyakorlatilag cukorszirupot tartalmaznak.

A pergetés is óriási kihívás, most például több mint 24 órán keresztül voltak talpon, de jó lett a hozam, több mint 20 mázsa napraforgóméz van már a hordókban. Ha még az ára is megütné legalább a tavalyi, 1200 forintos szintet, nem lenne ok panaszra.

Sokan nem  is tudják, milyen költségekkel jár a méhészet, néhány tételt mutatunk

Nem éhezhetnek a méhek akkor sem, ha nincs virág. Ilyen szempontból a nyár és a tél különbözik, hiszen a téli időszakban csak annyi dolgozót kell fenntartani, amennyi az anya életben tartásához szükséges, viszont nyáron nagy létszámú (50-60 ezer egyed) méhcsaládokra van szükség ahhoz, hogy a virágzás idején intenzív legyen a hordás. Ehhez rengeteg cukorra van szükség, főleg akkor, ha egy-egy virágzási időszak csúszik.

Vancsik Zoltánné

Vancsik Zoltánné, kunfehértói méhész – Fotó: Agroinform

"Most májusban is elvittük a két konténert Nógrád megyébe, de sajnos nagyon lassan indult meg az akácvirágzás, így muszáj volt etetni. 240 kiló cukrot vettem májusban, abból már semmi sincs" – mondta a méhész.

A szállítóautók költségei

A műszakiztatás, az útdíjak, az üzemanyagköltség, a súlyadó, ezek mind-mind olyan költségek, amelyekkel számolni kell a vándorló méhésznek.

Munkabér

Év közben a munka nagy részét a családon belül megoldják, de amikor pergetés van, akkor bizony szükség van több segítségre, nem is akármilyenre. Olyan munkaerő kell, akire lehet számítani, hajlandó bevállalni egy hosszabb utat oda, ahol éppen le vannak rakva a konténerek, bírja az éjszakázást, és nem utolsó sorban, olyan ember jöhet csak szóba, aki nem fél a méhektől. Egy napra 25-30 ezer forint munkabérrel lehet számolni egy-egy beugró részére.

Ez mind elfogadható költség és munka lenne, ha el lehetne adni a mézet

Az időjárás miatti problémák kezelése természetesen a rutin része egy méhésznél, ahhoz alkalmazkodik, ami adódik. Az akácvirág elfagyása vagy a tavaszi hűvös időjárás nagy kihívás, de a napraforgó-virágzás idején van lehetőség kompenzálni. Ebben a nyári időszakban a napraforgó levirágzása után még bőven találnak a méhek a tarlókon, az árokparton, a környező csatornák partján annyi virágot, ami nekik szükséges.

keretek

Új keretek a raktárban – Fotó: Agroinform

A legnagyobb gond az, hogy a hamisított kínai méz annyira átalakította a piacot, hogy alig lehet értékesíteni a mézet. Még mindig van jelentős mennyiségű tavalyi akácméz a hordókban, amit nem tudott eladni. Amin sikerült túladni, azt is 1500 forintos kilóáron, miközben az elvárható ár körülbelül 2000-2500 forint körül lenne. "Muszáj volt értékesítenem valamennyit, mert ahhoz hogy a vándorlás költségeit fedezni tudjam, kellett a forgótőke. De ha a kiadásaimmal vetem össze, akkor kb. nullán vagyunk, tehát tulajdonképpen ingyen dolgoztunk a méhekkel az utóbbi egy évben" – összegzett a méhész.

Vannak támogatások például a szállítójárművekre, a gyógyászati készítményekre, vagy ha esetleg előfordul egy komolyabb betegség, amely miatt több családot is meg kell semmisíteni (például: nyúlós költésrothadás), akkor van kártérítés, de a méhész szerint sokkal fontosabb lenne, hogy annyiért lehessen eladni a mézet, amennyit ér. A virágméz esetén ez körülbelül 1000-1500 forint/kiló árat jelentene a mostani 700 forint helyett, akácméz esetében pedig 2000 forint felett.

Kénytelen olyan megoldást keresni, amivel a méhész és a fogyasztó is jobban jár

A legkényelmesebb megoldás természetesen az, ha hordóból, nagy tételben tudja értékesíteni a méhész a mézet, de ha a hamisított, piacromboló termékek ellen nem lesz komolyabb fellépés, akkor más lehetőséget kell keresni. Ezért a kunfehértói méhész kiváltotta a kistermelői engedélyt, a nyertes kisüzemes pályázat keretében pedig többek között kitöltőtartályt, mézszivattyút, napviaszolvasztót vásárolt. Utóbbi lehetővé teszi, hogy a leeső viaszdarabokat újra tudja hasznosítani.

A család javaslatára most beruházott egy mézkrémesítőre is, amivel a bekristályosodott mézet lehet újra könnyen kenhetővé tenni. Reméli, hogy nem bánja meg, hogy ebbe is belevágott. (Fontos! A méz kristályosodása természetesen folyamat nem minőségi problémára, vagy hozzáadott cukor jelenlétére utal.)

mézkrémesítő

A mézkrémesítővel a bekristályosodott mézet lehet újra kenhető állagúvá alakítani – Fotó: Agroinform

De egyéb, különleges méztermékek kifejlesztésébe is belefogott, sőt, az online értékesítés felé is lépni szeretne. "Én a lehető legtöbb dolgot termelőktől vásárolok, a mézzel kapcsolatban azonban ennek kifejezetten nagy a jelentősége, mert ránézésre nem biztos, hogy meg lehet állapítani a boltban, hogy melyik a hamis méz. Én azt gondolom, itt az ideje, hogy mindenki megkeresse azt a termelőt, akitől be tudja szerezni rendszeresen a család számára szükséges mézet, ennél biztosabb és olcsóbb megoldás nem létezik. A méhészek számára pedig ez jelentene nagy segítséget abban, hogy átvészeljék a jelenlegi piaci helyzet okozta válságot" – ezzel az üzenettel zárta gondolatait a dél-alföldi méhész.