Bár az elmúlt években komoly kihívásokkal kellett szembenézniük, idén bizakodóbb hangulat uralkodik a vadásztársadalomban Békés vármegyében. Zuberecz Tibor, az Országos Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnökhelyettese az MTI-nek adott interjúban részletesen beszélt a kedvező változásokról és az elmúlt évek nehézségeiről.
Klímaváltozás és vadállomány: hullámzó évek
A szakember szerint az elmúlt években a korai tavaszodás és a száraz időjárás komoly károkat okozott az apróvadállományban. Tavaly februárban például már annyira tavaszias volt az idő, hogy a gazdák befejezték a talaj-előkészítést, miközben a gyenge őszi vetések miatt a mezei nyulak nem találtak megfelelő takarást. Az elszaporodott aranysakál-állomány így könnyen zsákmányul ejtette őket.
Az őzbak agancsának minősége is megsínylette a meleget
Az őzbakvadászat szintén fontos bevételi forrás a térségben, különösen a külföldi vendégvadászok révén. Azonban a túl enyhe telek miatt az agancsok fejlődése is sérült: nem volt elég hideg az agancsok megfelelő éréséhez, így bár esztétikailag szépek voltak, tömegük elmaradt a korábbi szintektől, ami a trófeaminősítés szempontjából kulcsfontosságú.
Fácán: remény a sarjúfészekben
A fácánállományt az aszályos évek és a hajnali harmatok hiánya is megtizedelte, mivel ez negatívan befolyásolta a rovarok számát – ezek pedig a csibék fő táplálékai. Tavaly a fácánok korán kezdtek tojni, de az áprilisi fagyok elpusztították az első fészekaljakat. Csak a későbbi, úgynevezett sarjúfészekből származott némi szaporulat.
2025: jobbnak ígérkező esztendő
Az idei év azonban több szempontból is biztatóbb. A februári hidegebb időszak megfékezte a fácánok korai tojásrakását és az őzbakok idő előtti agancstisztítását. A márciusi csapadék segítette a vetések fejlődését, ami takarást és táplálékot biztosított a mezei nyulaknak – jelenleg sok süldő példány látható a mezőkön.
Kiváló eredmények az őzbakvadászatban
A vadászidény eddigi adatai szerint már 1400 őzbak került terítékre Békésben, és ezek 20 százaléka érmes minősítést kapott – ez jelentős előrelépés a tavalyi 9 százalékhoz képest, és országos szinten is kiemelkedő eredmény.
Vendégvadászok: lassú visszarendeződés
A külföldi vadászok száma még mindig elmarad a 2018-as szinttől, de fokozatosan emelkedik. A legtöbben Szlovákiából, Romániából, Olaszországból és a német nyelvterületről érkeznek.
Vaddisznó: ritka vendég, de ez most előny
Zuberecz szerint Békés vármegyében nem okoz gondot a sertéspestis, mivel a vaddisznóállomány már évek óta erősen lecsökkent. Míg korábban 800 példányt is elejtettek évente, most alig 150-200 lehet az egész térségben. Ez nem hátrány, hiszen a vaddisznó az apróvad természetes ellensége – hiánya tehát kedvez az apróvadállomány erősödésének.
Indexkép: Pixabay