Az ország számos területén jelent meg és ugrásszerűen nőtt az aranysakál állománya. Ezeken a helyszíneken több nagyvadfaj egyedszáma drasztikus módon csappant meg, így a sakál megjelenése erős indulatokat váltott ki a vadászokból. A Pilisi Parkerdő Zrt. ennek ellenére arra törekszik, hogy ez a ragadozó gazdagítsa a faunát a területein – írja a nimrod.hu.

Dr. Csépányi Péter erdőgazdálkodási és természetvédelmi vezérigazgató-helyettes úgy véli, szerencsés helyzet, ha az erdőkezelés és a vadgazdálkodás egy kézben van adott területen, ez komplex szemléletet tesz lehetővé. A Pilisi Parkerdő Zrt. szakemberei szerint az erdőkezelés és a vadgazdálkodás szerves egységet alkotnak, az erdő elképzelhetetlen vad nélkül, és az optimális sűrűségű vadállomány hasznot is hajt az erdőnek, míg a túl nagy populáció pedig már károkat okozhat.


Figyelmeztetett arra, hogy az erdő haszna nem csupán a kitermelhető famennyiség, hanem olyan ökoszisztéma, ami hozzájárul a biodiverzitás fenntartásához, a levegő tisztaságához, a rekreációhoz, és képes alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, ami egyre nagyobb kihívást jelent, és próbára teszi az erdőket. Erre a helyzetre tapasztalataik szerint a vegyes korú, elegyes erdők reagálnak a legjobban, melyek képesek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Ehhez azonban szükséges, hogy a vadállomány a megfelelő sűrűségben legyen jelen, így az ily módon végzett vadászat az egészséges, alkalmazkodóképes erdő egyik legfőbb záloga.

aranysakál

Az ország számos területén jelent meg és ugrásszerűen nőtt az aranysakál állománya – fotó: Pixabay

„Nyilvánvaló, hogy minden terület nem keríthető be, a sok kerítés nem jó a vadnak. Ezért mi a természetes közeg adta lehetőségekkel igyekszünk élni, megpróbáljuk azokat használni. Ez azt is jelenti, ha vannak ragadozók, akkor azok fitten, egészségesen tartják a vadállományt, s ezzel számos hasznot is hajtanak az erdőnek" – mondta a szakember, hozzátéve, hogy szakmai véleményük szerint ha az adott területen van egy ragadozó, akkor azt ne akarjuk mindenképpen kiszorítani, hanem inkább keretek közt próbáljunk meg okosan élni az általa kínált lehetőségekkel.

Természetesen az sem jó, ha valami – jelen esetben az aranysakál – túlszaporodik, ezért amennyiben annak nincs természetes ellensége a területen, szabályozni szükséges az állományt.

A szakemberek szerint tehát az aranysakálra szükség van a faunában, és kedvezőnek tartják, ha egy létszámában ugyan kisebb, de egészségesebb vadállomány él a területen.