A Kurca Televízió YouTube csatornáján érdekes videó jelent meg a fogolytenyésztésről és a vadmadarak természetes területre történő kihelyezéséről.

Mészáros Szilvia riporter a Délalföldi Erdészeti Zrt. derekegyházi vadászterületén Szabó András területi fővadásszal beszélgetett.

A DALERD Zrt. fő tevékenysége az erdőgazdálkodás – és emellett kiegészítő tevékenységként folytatnak vadgazdálkodást. A derekegyházi vadászterület kimondottan apróvadas rész, ahol víziszárnyasok is élnek, de a fő vadfajok a mezei nyúl, a fácán, fogoly és az őz. Az apróvad-szezon október elsején kezdődik és február végéig tart.

Szabó András arra a kérdésre, hogy van-e elég nyúl a területen mosolyogva válaszolt:

– Mezőgazdász szemmel azt mondom, hogy elég nyúl van a területen, azonban vadgazdálkodóként szeretném hangsúlyozni, hogy nagyon aszályos évünk volt, ami nagyon rányomta a bélyegét a szaporulatra. Ezért gondos állományfelmérés- és becslés után fogjuk meghatározni, hogy mennyi mezei nyulat fogunk idén értékesíteni élőnyúl befogás-, illetve vadásztatás útján. Sajnos nincsen annyi vendég, hogy az egész területünket vadásztatás útján hasznosítsuk, illetve az élőnyúl piaca sem olyan biztos, hogy csak erre tudnánk alapozni az értékesítést.

– Az előző években 91%-kal csökkent a fogolyállomány az Európai Unió területén és sajnos Magyarországon sem jobb a helyzet. Mi lehet ennek az oka? – kérdezte a riporter.

– A fogoly-program az erdőgazdaságunknál kiemelten fontos feladat. Már 2005-ben csatlakoztunk egy akkori Mezőgazdasági minisztériumi programhoz, amely ennek a vadfajnak a védelmével foglalkozott. A fogolyállomány csökkenését elsősorban a mezőgazdasági technológiák átalakulásával magyarázzák, de természetesen sok más apró tényezője is van ennek: például a dúvadak felszaporodása bizonyos területeken.

Fogolytenyésztésünk során a kis foglyokat vásároljuk, felneveljük, majd évente kétszer helyezzük ki a területeinkre. Az átteleltetett madarakat párbaállás után, március elején-közepén helyezzük ki, míg a ősszel augusztus és október között 12-14 hetes madarakat helyezünk ki.

fogoly

Fogoly a szabadba való kihelyezés előtt – fotó: Kurca Televízió YouTube

A fogolytenyésztésünk fő célja nem a vadászati értékesítés, hanem a fogolyállomány területen való megtartása, megerősítése és gyarapítása.

Ezeknek az apró madaraknak sok ellenségük van – a kóbor háziállatoktól kezdve a szőrmés és szárnyas ragadozókig – hiszen a földön alszanak és szinte az egész életüket a földön töltik.

Mi annyit tudunk tenni értük, hogy a nevelés során igyekszünk kevés időt tölteni közöttük, hiszen az a célunk, hogy a természetbe kiengedve vadmadárként tudjanak viselkedni és meg tudják magukat védeni. Az élőhelyüket természetesen folyamatosan figyeljük és óvjuk, így igyekszünk kedvezni az életfeltételeiknek.

Ha vadgazdálkodásról, mezőgazdaságról, vagy vízgazdálkodásról beszélünk, fontos kiemelni az összefogást az egyes gazdálkodó egységek között, hiszen enélkül a természetben- és a természettel összhangban nem lehetne boldogulni. Mi nagyon sok segítséget kapunk például a tompaháti Aranykalász Szövetkezettől vadföldként hasznosított területekkel, valamint a Vízügytől és Derekegyház Önkormányzatától, akik fasorokat, külterületi utakat és csatornákat engednek át nekünk. De nagy segítség a Minisztérium részéről is a fogolyneveléshez biztosított program, hiszen ehhez nem lenne elegendő saját forrásunk.

A mezőgazdasági nagyüzemi termelés – többek között az egyre nagyobb egybeművelt, védősávok nélküli táblák miatt – sem abba az irányba halad, ami a fogolyállomány növekedésének kedvezne, mindezek ellenére folytatjuk a munkánkat és bízunk benne, hogy majd a gyermekeink is élvezhetik ennek a gyönyörű kis vadmadárnak a jelenlétét  a természetes élőhelyeken. – fűzte hozzá reménykedve Szabó András az interjú végső üzeneteként.

Forrás: Kurca Televízió YouTube. A cikket írta: Igric Dominika / Agroinform.hu