Alig pár hete jelentette be Győrffy Balázs, a Magyar Nemzeti Agrárkamara elnöke, hogy évente körülbelül 700 ezer tonnányi vadkár keletkezik a nagyvadak kártétele miatt hazánkban, aminek mostani értéke 21 milliárd forint - írta meg a Sonline.

A cél, hogy csökkentsék a gazdák kiszolgáltatottságát

A NAK ezért úgy döntött, hogy itt az ideje hozzányúlni a rendszerhez, így saját vállalkozást alapítanak, amely megvásárolja a gazdálkodók követeléseit. Ennek a fő célja, hogy csökkenteni tudják a gazdák kiszolgáltatottságát. Végre rövidebb idő alatt juthatnak pénzét, nem kell heteket vagy hónapokat várni a kártérítésre.

Az új intézkedéstől a kamara azt várja, hogy megváltoznak az erőviszonyok a gazdálkodók és a vadászatra jogosultak között. Nemrég közleményt adott ki a Somogy Megyei Vadászok Szövetsége, amiben úgy fogalmaztak: a NAK elnökének nyilatkozata egy elég ködösnek tűnő elképzelést vázol fel, mely szerint a kamara által létrehozott cég „mediátorként" kívánja koordinálni a vadkárok megtérítését a vadászatra jogosult és a vadkárral érintett gazdálkodó között. A NAK elnökének érvelése szerint:

„A vadkár megtérítését a termelők a vadászatra jogosultakon nem, vagy csak nagyon nehezen, illetve hosszú idő alatt tudják érvényesíteni."

Adatokkal próbálták alátámasztani

Az érvelést meg nem jelölt forrásból származó adatokkal igyekeztek alátámasztani, hangulatot keltve ezzel a vadászokkal szemben. A nyilatkozatban szereplő információkat a Somogy vármegyei Vadgazdálkodási tanács legutóbbi ülésén deklarálta. Eszerint a három vadfaj, az őz, a dám, valamint a vaddisznó létszáma az utóbbi időszakban jelentősen csökkent.


Erről Kemenszky Péter, a Somogy Megyei Vadászok Szövetségének fővadásza beszélt a Sonline-podcast adásában. Elmondta, hogy a vármegyében jelentősen csökkent a kifizetett vadkár mértéke.

"Somogyban a 2022-23-as évben kifizetett mezőgazdasági vadkár éppen akkora összeg volt, mint tíz évvel ezelőtt"

– fűzte hozzá a műsorban a szakember, majd kifejtette, hogy ehhez hozzátartozik az is, hogy a valaha volt legnagyobb terményárakkal dolgoztak, ami nagyjából 490 millió forintnyi összeg. Ezt akkor és most is kifizették, amely jól mutatja, hogy milyen nagy problémát jelent a vármegyében a vadkár.

A legtöbb kárt az őz, a dámszarvas, valamint a vaddisznó okozza - fotó: pexels.com

Kiemelte, hogy Somogyban nagyon kevés a vadkár miatt indított perek aránya, a gazdák, illetve a jogosultak között remek az összhang. Megjegyezte, hogy már a nagyon jelentős 2017-es vadászati törvény megléte óta megvan az együttműködés a vadászok és a gazdák között. Ez mindenkinek az érdeke. A vadászatra jogosult személyeknek amúgy is jó viszonyt kell ápolniuk a vadászterületen dolgozókkal.