Válasz Praetor #4177. hozzászólásáraNem tudom, hogy a magyarországi mezőgazdasági termelők helyzetének a változása milyen arányban befolyásolta az egyezmény megkötésének folyamatát. Ha tippelnem kéne, akkor semennyire. Látod, még a tőlünk jóval többet kibocsátó nyugati mg-t is simán beáldozzàk, más indokok miatt, majd pont azt fog érdekelni bárkit is, hogy itt mennyi lesz egy màzsa tengeri. Mármint a gazdákon kívül. Egyébként, a friss hazai adatok szerint, most 192.000 ember dolgozik a mezőgazdaságban, az pedig a teljes dolgozó 4,7 millió főnek gyakorlatilag a 4%-a, ami bármennyire is fájó, de nagyon kevés, és kb senkit nem érdekel, döntéshozatali szinten.
Válasz hashtag #4176. hozzászólásáraEzt akár el is hihetném. Csakhogy ezeknek az iparágaknak a tényleges hatása a hazai jólétre sokkal kisebb, mint amit az esetleges GDP-növekedés alapján várhatnánk. Magyarul kapunk egy szép növekedési számot, az átlagember meg néz, mint sülthal a tepsiben, hogy semmi nem változott. De legalább a kormány tud fittizni a számokkal. A mezőgazdasági termelők meg majd el fognak mélázni azon, hogy a szójatermelést még sem kell annyira erőltetni (azon az áron, amin idehozzák a brazilok), de lehet a kukoricát sem. Inkább kannabiszt kell termelni, mert az 1m Ft-os átlagbért abból lehetne kigazdálkodni.
Válasz Praetor #4175. hozzászólásáraNem akarok füllenteni, megköttetett a szabadkereskedelmi egyezmény, és ha az európai bizottság a big picture-t nézi, akkor szó nélkül be fogja dobni az asztal alà a mezőgazdaságot, mert egész egyszerűen a nagy szàmok törvénye alapján a gépek, berendezések, autók, iparcikkek exportja sokkal többet nyom a latba európànak, mint a mezőgazdasàg. Ezzel kell számolnunk, és nem fog meglepetés érni minket. Ettől függetlenül, a hollandiai szándékos állatlétszám leépítést nem ennek a mestertervnek a részének tartom, hanem helyi jelenségnek, egész egyszerűen ott túl koncentràlt az iparàg, olyan mintha magyarországon lenne vagy 30 darab szàzhalombattai olajfinomító, vagy mondjuk minden megyében egy akkugyár.
Válasz Gandhy #4167. hozzászólásáraIgen, szerintem is. Ez tutira jó nekünk, mert tudjuk, hogy a dél-amerikai országok nem mezőgazdasági termékeket, hanem gépjárműveket (Audit, BMW-t, Mercédeszt, BYD-t...stb) és ipari termékeket akarnak exportálni európába. Ezekre nagy szükségünk is van, mert ilyesmiket errefelé nem gyártanak.
Végre a szója és kukorica túltermelésünknek lesz felvevő piaca, mert mi alacsonyabb költségekkel tudunk termelni, mint a no-tillező brazilok, és még a szállítási költséggel együtt is versenyképesebb árakat tudunk adni, a helyiekkel szemben. Egy aranykor hajnalán lehetünk, hajrá!!!
Szervezzünk "We love the Prime Minister!" felvonulást!
Válasz hashtag #4173. hozzászólásáraAz nem is úgy lesz. Lesz Magyar állampolgár,már van is,hiszen telephelye van,a szánton palotával,neki meg lehet mind rokona, aki megkapja a pénzt, ez meg majd lesz a földesúr. Már kèsz is. Ennèl könnyebben sehogy nem oldja meg. Biztosan sok ember van itt aki ismer onnan származó Magyar gazdálkodót. Tehát,az onnan ide szivárgó nagypènzű mind rokona.
Válasz .Richard. #4171. hozzászólásáraMost az jutott eszembe,hogy itt Holland melost mèg nem láttam. Az egyik akart èpiteni egy házat a szántojára. Nem engedtèk. De telephelyet magtárat igen. Kell oda iroda. Na az lett a palota ,csak a magtár mellett a szántó közepèn. jönnek a pinzes bevándorlók. Ennek már ott biztosan nem maradt parcella szabadon.
Válasz hashtag #4170. hozzászólásáraèn nem gondolom úgy,hogy az Eu bármit is tesz a jó irányba,az jó is lenne,meg azt sem, hogy itt jóra fordulna a megèlhetès miatta. Oktató filmek,vannak az ottani állattartásrol,csodával mesèlik embrek egymásnak az automatice holmikat,erre mire elèrtèk a cèlt,arra nem kell. Azon a pènzen amit ajánlanak,azoknak kellene oda fordítani,hogy akik hozzájuk tartoznak mint rabszolgák,menjenek valamire. Bizonyára majd onnan jönnek ide ingatlanokat venni,meg vállalkozásba fogni,ahol a saját rabszolgáink lehetünk,saját földön. Már,aki mèg itt van. Mert szerinted az a jó irány,hogy ott szünjön meg,azt fusson kastèlyt venni 500vagy mennyi millióval? Ezen lehet sopánkodni,hogy valakik akik eddig is jók voltak,most meg segítik őket,itt meg mèg a támogatásbol sem látni semmit,mert jó ha a 0ra kijön az èv a szaros vadkáros agyagon,így nem kell a pènz sem. De tudod mit? Biztosan ideözönlenek,aztán mivel nem lehet neki folytatni,majd megsegitenek bennünket molyfingal,hogy dolgozhassunk nekik. Hiszen ők le vannak tiltva. ez fog törtènni. Hacsak nem elmennek halásznak.
Válasz .Richard. #4169. hozzászólásáraHiányozni fog? Akkor mondjuk magyarként örülni kéne, hogy máshol visszafognak a brutális mennyiségű hús túltermelésen, mert itt vagyunk akkor mi! De inkább sopánkodjunk, mert: prüsszel.
Válasz hashtag #4168. hozzászólásáraNehéz elkèpzelni,hogy bármi jó cèl is vezèrelnè azokat,akik ezt kitalálják,ugyanis az a kaja valahonnan hiányozni fog,így ahol jó dolgot akar máshol meg szándèkosan rombol,ez egy fejlett gondolkodótol/gondolkodóktol,/ arra utalhat,hogy èppen most kapott agyvèrzèst. Mondjuk a Holland megprobálhatná mindezt itt is,bele is bukna. Ott azèrt nem bukott bele.
Válasz mtz1221 #4165. hozzászólásáraNagyon kis területen, nagyon sok jószág van, rengeteg műtràgyàt használnak fel, aztán rengeteg tràgyàt bocsátanak ki, sok a nitrát, mindezt Natura2000- es területeken. Nemigazán normális a dolog. De kapnak olyan 200 millió forintot azért hogy másba fogjanak. Nagyjából ez a lényege, ahogy nézem. Link
A magyar kormány is támogatja az unió szabadkereskedelmi megállapodásait Miközben a francia és lengyel gazdák tüntetnek a Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás ellen, az álkonzervatív, de valójában neoliberális magyar kormány kimutatja a foga fehérjét. Pont ugyanazt csinálják, mint a progresszívek. Ennyit a komplett politikai elitről.
Válasz mtz1221 #4163. hozzászólásáraItt ilyenre nem fizetnek? Amúgy jók ezek a csúsztatásokkal teli videók. Rendesen hihetetlen, hogy tudnak a szavakkal úgy zsnglőrködni, hogy túl nagyot nem hazudnak, de igazat se mondanak. Hollandiàban annyi jószág van, mintha a teljes magyar állattenyésztést beraknàd egy megyébe. Aztán amikor ezt át akarják alakítani, egyből baj van.
Válasz Ohaza63 #4154. hozzászólásáraHázhoz hoznak mindet...karácsonykor is van friss paradicsom. Kerteket a fűnyíró traktorok járják. 30 éve itt a piactéren eséje nem volt a zöldségesnek. Most minden pénteken..kipucolják a furgont.
Válasz Ohaza63 #4150. hozzászólásáraSzemüveges az első, piroskabátos a harmadik. Ne indokoljátok meg, csak a a számot írjátok le, melyiknek lett a végén kevesebb pénze. IQ felmérés, hogy milyen emberekkel fórumozok ?
Válasz Gumóka #4145. hozzászólásáraCsak egyszerűen. 20ève a minimálbèr hányszorosa volt hektárján 50mázsa búza? Ma mennyi? Ma a 130ezres búza ár lenne az akkorival arányos. Tessék számolni! Mert ha akkor a mai arány lett volna,sokan mèg a púpos Mtzvel járnának.
Válasz .Fecó. #4143. hozzászólásáraMinden kereskedő bigéhez igazodik.
Őksem hülyék az olcsóbban előállított műtrágyát kevesebbér adni.
Miért adná 100ért ha úgyis megvesszük 150ért.
Úgysemtudod kihagyni a technológiából!
Lehet nélküle is csak siralmas eredmények jönnek.
Amúgy jövöhéten áremelés.
Hétvégén akció amiben drágábblessz mint most.
Majd figyeld meg!
Válasz .Fecó. #4143. hozzászólásáraA partizános Bige interjúban elég jól kifejti az öreg amúgy, mire is ment ki a játék.
Nyilván a gázár neki és másnak is sok lett, mivel alapanyagként használja fel.
De ezt írtam lejjebb, olcsó alapból lett 140e-s kukorica, igaz kevés, utána meg lett 80e-s drága alapból.
Arra azért kíváncsi lettem volna, ha kitart 2 évig a 140e-s ár, mit hozott volna magával a "közéletben".
Lehet nem kívántuk volna.
De érdekes, idén se termett azért bőven a kuk, bár állítólag elég az országnak, csak xar. De mégsem tolták meg az árat, mert xar. Nesze semmi, fogd meg jól.
Válasz termelo #4141. hozzászólásáraOk, tegyük fel, hogy Bige egy G*ci, és azért adta ennyiért a műtrágyát, hogy lehúzza a parasztokat, miközben lehetett volna olcsóbban is.... Akkor a Kite, IKR, Timac, Yara, és a másik 20 importból élő kereskedő miért nem adta 400.000 helyett 250-ért? Akkor nem vett volna senki Bigétől, lehetett volna olcsón jó kis gyárakat venni következő évben....
Bánná a franc, ha megint 400e lenne a műtrágya, ha adnának (most kivételesen tényleg, nem csak papíron) 130e-t a búzáért meg 360e-t a napraforgóért...
Válasz Gumóka #4139. hozzászólásáraAz árképzés azért így alakul mert minden ágazatban a MG.-on kívül lehet előre tervezni . Mennyi a költséged mennyi lesz a hasznod mennyiért adod el és vagy csinálod vagy nem dönthetsz.
Nálunk adott a költség de nem tudod mennyi terem és mennyi lesz az ár. Aratáskor jó esetben tudod tárolni (gabona) de általában vagy adod annyiért amit adnak akkor érte vagy még többet ráfizetsz.
Válasz Nagy Péter 40 #4134. hozzászólásáraTeljesen logikus hogy csak azért tudta ezt Bige eljátszani mert megvették a parasztok. Ha érdekelte volna őket az ár nem vették volna meg ahogy ez később meg is történt és erre rögtön veszteséges lett a gyár.
A 2023–27-es időszakra szóló KAP korszerű szakpolitika, amely nagy hangsúlyt fektet az eredményekre és a teljesítményre.
2021. december 2-án a felek hivatalosan elfogadták a közös agrárpolitika (KAP) reformjáról szóló megállapodást. Az új jogszabályok, melyek 2023. január 1-jén léptek hatályba, megteremtik a feltételeket ahhoz, hogy a közös agrárpolitika a korábbinál méltányosabb legyen, jobban kímélje a környezetet, és nagyobb mértékben alapuljon a teljesítményen.
Az emberek nagyobb tételben akkor mennek ki az utcára ha már érzik a bőrükön hogy baj van.
A 4% parlag már évekkel korábban köztudott volt.
Válasz Gumóka #4138. hozzászólásáraA te kereskedőd simán kínálja azt az árat a szabolcsinak is, csak ugye azt hozzáteszi, hogy a fuvar a te sarad, szóval akkor lehet számolgatni, hogy mi éri meg.
Válasz Csavarkulcs #4137. hozzászólásáraMindig kell valami ok arra, mivel lehet lefelé tolni az árat, hiszen mindenki kicsiből akar nagyot álmodni.
22-ben sem maradt toxinos kukorica, az is elkopott azért, de mikor 10-14e forintos árpa-búza bekerült a tárolókba, még a gazda vérnyomását is nézték, csak legyen miből alkudozni.
Persze, akkor irreálisan drága volt, mint rákövetkezően a műtrágya, de a piacot nem mi, termelők diktáljuk. Viszont mindenki szeretne profitálni, hiszen azért csinálja.
Csak azért elég egyoldalú, még egy gép, vegyszer, vagy műtrágyagyártó maga igazítja az árait, hogy meglegyen az éves nyeresége, mint elöállító, én, mi akik ugyanúgy előállítunk, mindezektől is függve, nem igazán tudunk reális terményárat kiharcolni, legfőképp nem meghatározni.
A nyáron egyik kollégám kért 5 mázsa búzát, 8000 forintot kértem érte, bezsákolva úgy, hogy a munkahelyig elviszem neki
Majd szólt, hogy mégse kéne, talált 6000-ért, mondom rendben.
De aki annyiért odaadta, annak úgy is kell, azért én is megvettem volna, 8-ért meg eladom
Van ilyen is.
Most is jövöget egyébként a Lengyel áru is, ami szerintem ukrán. De veszik, mert van kereslet a takarmányra is, ahhoz pedig toxinmentes cucc kell.
Igaz a leköszönő MNB vezér megmondta, az elmúlt évtized 2 legjobb gazdasági éve áll az ország előtt.
Persze, a gödör aljáról már csak felfelé lehet kapaszkodni
Jövőre persze szokásos áremelésekkel fogunk indulni, mint minden évben.
Válasz hashtag #4136. hozzászólásáraIgen, közben én is kifelejtettem a szállítást belőle, az még befolyásolja.
Nem tudom, nálunk ez hogy megy, de gondolom Szabolcsban nem kínálja azt az árat a kereskedő itt sem, mintha helyben venné.
Én ugyan adtam el ide, mivel helyben van, meg egyébként jó árat is adott, nyilván ezért.
Gondolom, ha Mátészalkán termelnék, lehet -1000 forint lenne.
Így mondjuk erős piaci hátrány a keleti országrészt illetően, mivel ott egyrészt csak püspöki játszik, itt meg 40km-en belül van 2 üzem is.
Egyébként bosszantó az is, hogy vannak kereskedők, akiknek a cége 1db laptopból áll, aztán csak a pénzét forgatja, terménnyel kamatoztatja. A fuvarpiacon ugyanez megy. 100 forintos fuvart a végén elviszik 80-ért, de közben 2 cég keresett rajta 10-10 forintot egy meleg szobából 2 telefonhívással.
Válasz Gumóka #4135. hozzászólásáraAugusztus elején már több kereskedő is annyit mondott idén csak toxinos kukorica lesz. Majd bejött a javítóminőségű kukorica opció is. Szimpla lehúzós játék ami 2 éve feljövőben van a gabonapiacon. Amikor a 30 ezres repce-napra ára szinte a földbe ált. Milliárdokat buktak....igyekeznek a bukott pénz visszaszedni. Az a búza mi 2022-ben a w értéke miatt nem kellet..most mégis kel.
Válasz Gumóka #4135. hozzászólásáraNem volt ebben amúgy lenézés! De az biztos, hogy ha keleten akarsz ilyen helyre eladni, akkor ha püspökibe 6 forintért veszik akkor a duna környékén meg 7-ért, vagy mindig hajszál pontosan annyival többért, mint amennyivel többe kerül a fuvar oda. Namost aki felétek lakik, és nincs ez a brutál fuvarköltség, csak simán beviszi, ott jön az ki, hogy végülis nem az a gyár ad úgymond többet a tengeriért, hanem a lőrinc ad annyival kevesebbet keleten, mert pontosan tudja mennyibe kerül elvinni a tengerit messzebbre. De gondolom ő is ugyanannyi költségen termel, szóval ez amolyan, szimpla lehúzás. Tehàt igazad van, nem mindenki a magas rezsi miatt veri le a terményárat, valaki csak azért, mert még nincs elég pénze.
Válasz hashtag #4133. hozzászólásáraPersze nem vagyok azért annyira hülye, háromig még el tudok számolni. Kicsit lenézős volt a kommented eleje.
Mindegy.
1 gyár van, ami biomassza alapon állít elő magának energiát,vagyis rásegít meg van másik, ahol ugyanez megy metángáz előállítással. Amiből kerül vissza a lakossági rendszerbe is.
Püspökit passzolom, ott nem jártam.
De a háború kitörésével, ahogy megdrágult minden, úgy az etanol is.
Gazdasági körforgás.
Egy szem cukornak is el kell jutni a boltba, addig sok kéz dolgozik azon, hogy egy kisgyerek öröme legyen. Ami mind pénzbe, energiába kerül.
Na jó ez mellékes.
De az, hogy eltérő az árképzés cégek között is sok mindentől függ, egyrészt gazdasági verseny van, másrészt meg az se mindegy, kereskedő veszi, vagy közvetlen az üzem. Kereskedőn meg akár 3 cégen is átmehet, mire a végfelhasználó megveszi.
Egyébként nálunk az elmúlt 5 évben rengeteget fejlesztettek abba az irányba, hogy minél több energiát spóroljanak, vagy épp állítsanak elő, akár visszaforgassanak.
Másrészt készül takarmány, illetve biogáz melléktermékként talajjavító anyag is.
De megvette a gyár 14e forintért is, mikor annyi volt, mert etanolból nem lehet annyit gyártani, amit ne lehetne eladni.
De gondolom Neked is célod lenne olcsón drágát előállítani, hiszen azért csinálod, hogy nyereséged legyen. Minél több.
Válasz termelo #4131. hozzászólásáraVagyis akkor az hogy Bigének brutális profitja lett az azt jelenti hogy nem érdekelt senkit hogy mennyi az ára?
Bige bácsi maga állt az élére annak a "mozgalomnak" hogy nem az lesz a kérdés hogy mennyibe kerül a műtrágya hanem hogy lesz e...
Azt is 5-6 szoros áron adta amit még az olcsó gázból állított elő azért abból azért nem nehéz nagy profitot csinálni..
És akkor utoljára: a franciák és a többi nyugati év elején azért tüntettek mert az új hét éves ciklusban elborult szabályozást vezettek be pl hogy 4% területet ugaron kellene hagyni..
Erre még érvényes is az amit idézel hogy múltbéli eseményhez kapcsolódik.
Míg most ahogy te magad linkelted be azért tüntetnek a franciák hogy ne kössék meg a szabadkereskedelmi megállapodást mert féltik a piacaikat hogy elárasztják a Dél Amerikai termékekkel és ezáltal letörik az árakat.
Ez nem egy múltbéli sérelem hanem egy jelenbeli félelem..
Válasz Gumóka #4128. hozzászólásáraFejtsd ki nyugodtan. Egyébként nem csak a ti gyáratok van az országban, és hogyismondjam, eléggé eltérő az árképzés az egyes cégek között, mármint a felvásárlási árak szempontjából.
A klasszikus teóriák állítása szerint a tüntetések főbb oka a tömegek részéről a szolidaritás kifejezése, amely leginkább sérelmekből származik. A sérelmek egy múltbeli eseményhez köthetőek...
Válasz ttetudod #4126. hozzászólásáraEgyrészt már beletörödött a lakosság és a cégek is ezen árakba..
Az államnak meg ez most plusz pénz ami jól jön mert így is kong az ürességtől..
Hány hír volt idén hogy a "rezsivédelmi alapból" a rezsitől független célokra csoportosították át a pénzt..
Másrészt abból a drágán vett gázból elvileg még mindig van ha jól emlékszem a stratégiai tartalékba lett téve hogy ne kelljen elszámolni azt a költséget amibe kerül mert már így is a holdról is lehet látni az államháztartási hiányunkat..
"Kit érdekelt 2022-ben hogy mennyibe kerül a műtrágya az akkori terményárakkal? Senkit"
A te kis világodban lehet hogy senkit nem érdekelt de engem meg köztük még jónéhány Dél Keleti gazdát eléggé érdekelt hogy mennyibe került a műtrágya.
Mert ami a mondandód képletéből kimaradt az hogy mennyit terem...
Cseszhettük a 138 ezres kukorica árat amikor 0-1,8 tonna termett.. és az is toxinos volt..
Ahogy most is mondhatnánk hogy a 70-72 ezres szeptember eleji ár egész jónak is nézhetett volna ki ha 9-10 tonnát terem a kukorica nem pedig 5,5 tonnát..
Nincs köze a magas energia áraknak a nyereségességhez?
Igazad van ilyen kijelentések láttán tényleg nem tudok lenni konstruktív...
Már elmondtam miért tüntettek a franciák az év elején és hogy miért most.
Azt nem akarod megérteni hogy azok se azért tüntetnek mert most olcsón veszik a terményt hanem attól félnek hogy MAJD olcsón veszik...
5178 hozzászólás
Válasz Praetor #4177. hozzászólásáraNem tudom, hogy a magyarországi mezőgazdasági termelők helyzetének a változása milyen arányban befolyásolta az egyezmény megkötésének folyamatát. Ha tippelnem kéne, akkor semennyire. Látod, még a tőlünk jóval többet kibocsátó nyugati mg-t is simán beáldozzàk, más indokok miatt, majd pont azt fog érdekelni bárkit is, hogy itt mennyi lesz egy màzsa tengeri. Mármint a gazdákon kívül. Egyébként, a friss hazai adatok szerint, most 192.000 ember dolgozik a mezőgazdaságban, az pedig a teljes dolgozó 4,7 millió főnek gyakorlatilag a 4%-a, ami bármennyire is fájó, de nagyon kevés, és kb senkit nem érdekel, döntéshozatali szinten.
Válasz hashtag #4176. hozzászólásáraEzt akár el is hihetném. Csakhogy ezeknek az iparágaknak a tényleges hatása a hazai jólétre sokkal kisebb, mint amit az esetleges GDP-növekedés alapján várhatnánk. Magyarul kapunk egy szép növekedési számot, az átlagember meg néz, mint sülthal a tepsiben, hogy semmi nem változott. De legalább a kormány tud fittizni a számokkal. A mezőgazdasági termelők meg majd el fognak mélázni azon, hogy a szójatermelést még sem kell annyira erőltetni (azon az áron, amin idehozzák a brazilok), de lehet a kukoricát sem. Inkább kannabiszt kell termelni, mert az 1m Ft-os átlagbért abból lehetne kigazdálkodni.
Válasz Praetor #4175. hozzászólásáraNem akarok füllenteni, megköttetett a szabadkereskedelmi egyezmény, és ha az európai bizottság a big picture-t nézi, akkor szó nélkül be fogja dobni az asztal alà a mezőgazdaságot, mert egész egyszerűen a nagy szàmok törvénye alapján a gépek, berendezések, autók, iparcikkek exportja sokkal többet nyom a latba európànak, mint a mezőgazdasàg. Ezzel kell számolnunk, és nem fog meglepetés érni minket. Ettől függetlenül, a hollandiai szándékos állatlétszám leépítést nem ennek a mestertervnek a részének tartom, hanem helyi jelenségnek, egész egyszerűen ott túl koncentràlt az iparàg, olyan mintha magyarországon lenne vagy 30 darab szàzhalombattai olajfinomító, vagy mondjuk minden megyében egy akkugyár.
Válasz Gandhy #4167. hozzászólásáraIgen, szerintem is. Ez tutira jó nekünk, mert tudjuk, hogy a dél-amerikai országok nem mezőgazdasági termékeket, hanem gépjárműveket (Audit, BMW-t, Mercédeszt, BYD-t...stb) és ipari termékeket akarnak exportálni európába. Ezekre nagy szükségünk is van, mert ilyesmiket errefelé nem gyártanak.

Végre a szója és kukorica túltermelésünknek lesz felvevő piaca, mert mi alacsonyabb költségekkel tudunk termelni, mint a no-tillező brazilok, és még a szállítási költséggel együtt is versenyképesebb árakat tudunk adni, a helyiekkel szemben. Egy aranykor hajnalán lehetünk, hajrá!!!
Szervezzünk "We love the Prime Minister!" felvonulást!
Válasz hashtag #4173. hozzászólásáraAz nem is úgy lesz. Lesz Magyar állampolgár,már van is,hiszen telephelye van,a szánton palotával,neki meg lehet mind rokona, aki megkapja a pénzt, ez meg majd lesz a földesúr. Már kèsz is. Ennèl könnyebben sehogy nem oldja meg. Biztosan sok ember van itt aki ismer onnan származó Magyar gazdálkodót. Tehát,az onnan ide szivárgó nagypènzű mind rokona.
Válasz .Richard. #4171. hozzászólásáraIde nem jöhetnek külföldiek, rabszolgává fogadni a népet, mert itt nemzeti kormány van!
Válasz .Richard. #4171. hozzászólásáraMost az jutott eszembe,hogy itt Holland melost mèg nem láttam. Az egyik akart èpiteni egy házat a szántojára. Nem engedtèk. De telephelyet magtárat igen. Kell oda iroda. Na az lett a palota ,csak a magtár mellett a szántó közepèn.
jönnek a pinzes bevándorlók. Ennek már ott biztosan nem maradt parcella szabadon.
Válasz hashtag #4170. hozzászólására
èn nem gondolom úgy,hogy az Eu bármit is tesz a jó irányba,az jó is lenne,meg azt sem, hogy itt jóra fordulna a megèlhetès miatta. Oktató filmek,vannak az ottani állattartásrol,csodával mesèlik embrek egymásnak az automatice holmikat,erre mire elèrtèk a cèlt,arra nem kell. Azon a pènzen amit ajánlanak,azoknak kellene oda fordítani,hogy akik hozzájuk tartoznak mint rabszolgák,menjenek valamire. Bizonyára majd onnan jönnek ide ingatlanokat venni,meg vállalkozásba fogni,ahol a saját rabszolgáink lehetünk,saját földön. Már,aki mèg itt van. Mert szerinted az a jó irány,hogy ott szünjön meg,azt fusson kastèlyt venni 500vagy mennyi millióval? Ezen lehet sopánkodni,hogy valakik akik eddig is jók voltak,most meg segítik őket,itt meg mèg a támogatásbol sem látni semmit,mert jó ha a 0ra kijön az èv a szaros vadkáros agyagon,így nem kell a pènz sem. De tudod mit? Biztosan ideözönlenek,aztán mivel nem lehet neki folytatni,majd megsegitenek bennünket molyfingal,hogy dolgozhassunk nekik. Hiszen ők le vannak tiltva.
ez fog törtènni. Hacsak nem elmennek halásznak.
Válasz .Richard. #4169. hozzászólásáraHiányozni fog? Akkor mondjuk magyarként örülni kéne, hogy máshol visszafognak a brutális mennyiségű hús túltermelésen, mert itt vagyunk akkor mi! De inkább sopánkodjunk, mert: prüsszel.
Válasz hashtag #4168. hozzászólásáraNehéz elkèpzelni,hogy bármi jó cèl is vezèrelnè azokat,akik ezt kitalálják,ugyanis az a kaja valahonnan hiányozni fog,így ahol jó dolgot akar máshol meg szándèkosan rombol,ez egy fejlett gondolkodótol/gondolkodóktol,/ arra utalhat,hogy èppen most kapott agyvèrzèst. Mondjuk a Holland megprobálhatná mindezt itt is,bele is bukna. Ott azèrt nem bukott bele.
Válasz mtz1221 #4165. hozzászólásáraNagyon kis területen, nagyon sok jószág van, rengeteg műtràgyàt használnak fel, aztán rengeteg tràgyàt bocsátanak ki, sok a nitrát, mindezt Natura2000- es területeken. Nemigazán normális a dolog. De kapnak olyan 200 millió forintot azért hogy másba fogjanak. Nagyjából ez a lényege, ahogy nézem.
Link
Válasz Praetor #4166. hozzászólásáraSzerintem értünk, gazdákért teszik ezt is.
A magyar kormány is támogatja az unió szabadkereskedelmi megállapodásait Miközben a francia és lengyel gazdák tüntetnek a Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás ellen, az álkonzervatív, de valójában neoliberális magyar kormány kimutatja a foga fehérjét. Pont ugyanazt csinálják, mint a progresszívek. Ennyit a komplett politikai elitről.
Válasz hashtag #4164. hozzászólásáraCsúsztatás nem csúsztatás, de miért kell ? Úgy is eladják, nem marad rajtuk.
Válasz mtz1221 #4163. hozzászólásáraItt ilyenre nem fizetnek?
Amúgy jók ezek a csúsztatásokkal teli videók. Rendesen hihetetlen, hogy tudnak a szavakkal úgy zsnglőrködni, hogy túl nagyot nem hazudnak, de igazat se mondanak. Hollandiàban annyi jószág van, mintha a teljes magyar állattenyésztést beraknàd egy megyébe. Aztán amikor ezt át akarják alakítani, egyből baj van.
https://www.facebook.com/reel/1056083362053641
Válasz termelo #4152. hozzászólásáraTe megvárhattad volna az estét ezzel a rossz válasszal.

Új fórumot kell lassan keresnem.
Válasz Igazi Földönfutó #4159. hozzászólásáraJegyző- helyi szabájok....simán kivitelezhető. Nekem is van ìgy szűk 1 hektár akác.
Válasz Csavarkulcs #4158. hozzászólásáraÖsszejön az országosan.
Válasz Csavarkulcs #4156. hozzászólásáraNálunk divat a kerteket akáccal berakni,nem tudom azt hogy engedélyezik,bár meg se kérdezik szerintem.
Válasz Igazi Földönfutó #4157. hozzászólásáraSok aszfalt-beton...stb.
Válasz Ohaza63 #4154. hozzászólásáraNapelempark,lakópark
Válasz Ohaza63 #4154. hozzászólásáraHázhoz hoznak mindet...karácsonykor is van friss paradicsom. Kerteket a fűnyíró traktorok járják. 30 éve itt a piactéren eséje nem volt a zöldségesnek. Most minden pénteken..kipucolják a furgont.
Válasz Ohaza63 #4154. hozzászólásáraAz erdők kimaradtak. A többi ott van.
Hová lettek a megművelt földek??
Kb. 1 millió hektárt vesztettünk!!!!!
Mindenhol nem épült akkugyár, meg autópálya rajtuk????
600.000 Ha szántó, legelő, szőlő, meg gyümölcsös.
A legrosszabb, hogy büdös lett a munka és nincs konyhakertünk sem!!!!!
Válasz mtz1221 #4151. hozzászólásáraÉn meg hülye vagyok!


Válasz mtz1221 #4151. hozzászólásáraEgyiknek se
Válasz Ohaza63 #4150. hozzászólásáraSzemüveges az első, piroskabátos a harmadik. Ne indokoljátok meg, csak a a számot írjátok le, melyiknek lett a végén kevesebb pénze. IQ felmérés, hogy milyen emberekkel fórumozok ?
Válasz mtz1221 #4149. hozzászólásáraÜdv!


Ez kurva jó!!!
Ezt nézzétek meg alaposan, lehet mi is így működünk ??? kinek lett a végén kevesebb pénze ???
Miért is tüntetnek a francia gazdák?
Ők a legtökösebbek az egész EU ban!!!
https://www.tiktok.com/@ahogyagazdalatja/video/7442743366556667158?_r=1&_t=8ro9IJPKEUA
Válasz Gumóka #4145. hozzászólásáraCsak egyszerűen. 20ève a minimálbèr hányszorosa volt hektárján 50mázsa búza? Ma mennyi? Ma a 130ezres búza ár lenne az akkorival arányos. Tessék számolni! Mert ha akkor a mai arány lett volna,sokan mèg a púpos Mtzvel járnának.
Válasz .Fecó. #4143. hozzászólásáraMinden kereskedő bigéhez igazodik.
Őksem hülyék az olcsóbban előállított műtrágyát kevesebbér adni.
Miért adná 100ért ha úgyis megvesszük 150ért.
Úgysemtudod kihagyni a technológiából!
Lehet nélküle is csak siralmas eredmények jönnek.
Amúgy jövöhéten áremelés.
Hétvégén akció amiben drágábblessz mint most.
Majd figyeld meg!
Válasz .Fecó. #4143. hozzászólásáraA partizános Bige interjúban elég jól kifejti az öreg amúgy, mire is ment ki a játék.
Nyilván a gázár neki és másnak is sok lett, mivel alapanyagként használja fel.
De ezt írtam lejjebb, olcsó alapból lett 140e-s kukorica, igaz kevés, utána meg lett 80e-s drága alapból.
Arra azért kíváncsi lettem volna, ha kitart 2 évig a 140e-s ár, mit hozott volna magával a "közéletben".
Lehet nem kívántuk volna.
De érdekes, idén se termett azért bőven a kuk, bár állítólag elég az országnak, csak xar. De mégsem tolták meg az árat, mert xar. Nesze semmi, fogd meg jól.
Válasz .Fecó. #4143. hozzászólásáraKöszönöm !

Végre valaki kimondta a lényeget ami nem kormányzati propaganda
Eléggé érezhető hogy az alacsony terményárba benne van az infláció mérséklésének a lehetősége de ez itt már számtalanszor elhangzott...
Válasz termelo #4141. hozzászólásáraOk, tegyük fel, hogy Bige egy G*ci, és azért adta ennyiért a műtrágyát, hogy lehúzza a parasztokat, miközben lehetett volna olcsóbban is.... Akkor a Kite, IKR, Timac, Yara, és a másik 20 importból élő kereskedő miért nem adta 400.000 helyett 250-ért? Akkor nem vett volna senki Bigétől, lehetett volna olcsón jó kis gyárakat venni következő évben....
Bánná a franc, ha megint 400e lenne a műtrágya, ha adnának (most kivételesen tényleg, nem csak papíron) 130e-t a búzáért meg 360e-t a napraforgóért...
Válasz Gumóka #4139. hozzászólásáraAz árképzés azért így alakul mert minden ágazatban a MG.-on kívül lehet előre tervezni . Mennyi a költséged mennyi lesz a hasznod mennyiért adod el és vagy csinálod vagy nem dönthetsz.
Nálunk adott a költség de nem tudod mennyi terem és mennyi lesz az ár. Aratáskor jó esetben tudod tárolni (gabona) de általában vagy adod annyiért amit adnak akkor érte vagy még többet ráfizetsz.
Válasz Nagy Péter 40 #4134. hozzászólásáraTeljesen logikus hogy csak azért tudta ezt Bige eljátszani mert megvették a parasztok. Ha érdekelte volna őket az ár nem vették volna meg ahogy ez később meg is történt
és erre rögtön veszteséges lett a gyár.
Tessék hiteles forrás:
https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/cap-overview/cap-2023-27_hu
Idézem:
A 2023–27-es időszakra szóló KAP korszerű szakpolitika, amely nagy hangsúlyt fektet az eredményekre és a teljesítményre.
2021. december 2-án a felek hivatalosan elfogadták a közös agrárpolitika (KAP) reformjáról szóló megállapodást. Az új jogszabályok, melyek 2023. január 1-jén léptek hatályba, megteremtik a feltételeket ahhoz, hogy a közös agrárpolitika a korábbinál méltányosabb legyen, jobban kímélje a környezetet, és nagyobb mértékben alapuljon a teljesítményen.
Az emberek nagyobb tételben akkor mennek ki az utcára ha már érzik a bőrükön hogy baj van.
A 4% parlag már évekkel korábban köztudott volt.
Válasz Gumóka #4138. hozzászólásáraA te kereskedőd simán kínálja azt az árat a szabolcsinak is, csak ugye azt hozzáteszi, hogy a fuvar a te sarad, szóval akkor lehet számolgatni, hogy mi éri meg.
Válasz Csavarkulcs #4137. hozzászólásáraMindig kell valami ok arra, mivel lehet lefelé tolni az árat, hiszen mindenki kicsiből akar nagyot álmodni.

22-ben sem maradt toxinos kukorica, az is elkopott azért, de mikor 10-14e forintos árpa-búza bekerült a tárolókba, még a gazda vérnyomását is nézték, csak legyen miből alkudozni.
Persze, akkor irreálisan drága volt, mint rákövetkezően a műtrágya, de a piacot nem mi, termelők diktáljuk. Viszont mindenki szeretne profitálni, hiszen azért csinálja.
Csak azért elég egyoldalú, még egy gép, vegyszer, vagy műtrágyagyártó maga igazítja az árait, hogy meglegyen az éves nyeresége, mint elöállító, én, mi akik ugyanúgy előállítunk, mindezektől is függve, nem igazán tudunk reális terményárat kiharcolni, legfőképp nem meghatározni.
A nyáron egyik kollégám kért 5 mázsa búzát, 8000 forintot kértem érte, bezsákolva úgy, hogy a munkahelyig elviszem neki
Majd szólt, hogy mégse kéne, talált 6000-ért, mondom rendben.
De aki annyiért odaadta, annak úgy is kell, azért én is megvettem volna, 8-ért meg eladom
Van ilyen is.
Most is jövöget egyébként a Lengyel áru is, ami szerintem ukrán. De veszik, mert van kereslet a takarmányra is, ahhoz pedig toxinmentes cucc kell.
Igaz a leköszönő MNB vezér megmondta, az elmúlt évtized 2 legjobb gazdasági éve áll az ország előtt.
Persze, a gödör aljáról már csak felfelé lehet kapaszkodni
Jövőre persze szokásos áremelésekkel fogunk indulni, mint minden évben.
Válasz hashtag #4136. hozzászólásáraIgen, közben én is kifelejtettem a szállítást belőle, az még befolyásolja.
Nem tudom, nálunk ez hogy megy, de gondolom Szabolcsban nem kínálja azt az árat a kereskedő itt sem, mintha helyben venné.
Én ugyan adtam el ide, mivel helyben van, meg egyébként jó árat is adott, nyilván ezért.
Gondolom, ha Mátészalkán termelnék, lehet -1000 forint lenne.
Így mondjuk erős piaci hátrány a keleti országrészt illetően, mivel ott egyrészt csak püspöki játszik, itt meg 40km-en belül van 2 üzem is.
Egyébként bosszantó az is, hogy vannak kereskedők, akiknek a cége 1db laptopból áll, aztán csak a pénzét forgatja, terménnyel kamatoztatja. A fuvarpiacon ugyanez megy. 100 forintos fuvart a végén elviszik 80-ért, de közben 2 cég keresett rajta 10-10 forintot egy meleg szobából 2 telefonhívással.
Válasz Gumóka #4135. hozzászólásáraAugusztus elején már több kereskedő is annyit mondott idén csak toxinos kukorica lesz. Majd bejött a javítóminőségű kukorica opció is. Szimpla lehúzós játék ami 2 éve feljövőben van a gabonapiacon. Amikor a 30 ezres repce-napra ára szinte a földbe ált. Milliárdokat buktak....igyekeznek a bukott pénz visszaszedni. Az a búza mi 2022-ben a w értéke miatt nem kellet..most mégis kel.
Válasz Gumóka #4135. hozzászólásáraNem volt ebben amúgy lenézés! De az biztos, hogy ha keleten akarsz ilyen helyre eladni, akkor ha püspökibe 6 forintért veszik akkor a duna környékén meg 7-ért, vagy mindig hajszál pontosan annyival többért, mint amennyivel többe kerül a fuvar oda. Namost aki felétek lakik, és nincs ez a brutál fuvarköltség, csak simán beviszi, ott jön az ki, hogy végülis nem az a gyár ad úgymond többet a tengeriért, hanem a lőrinc ad annyival kevesebbet keleten, mert pontosan tudja mennyibe kerül elvinni a tengerit messzebbre. De gondolom ő is ugyanannyi költségen termel, szóval ez amolyan, szimpla lehúzás. Tehàt igazad van, nem mindenki a magas rezsi miatt veri le a terményárat, valaki csak azért, mert még nincs elég pénze.
Válasz hashtag #4133. hozzászólásáraPersze nem vagyok azért annyira hülye, háromig még el tudok számolni. Kicsit lenézős volt a kommented eleje.
Mindegy.
1 gyár van, ami biomassza alapon állít elő magának energiát,vagyis rásegít meg van másik, ahol ugyanez megy metángáz előállítással. Amiből kerül vissza a lakossági rendszerbe is.
Püspökit passzolom, ott nem jártam.
De a háború kitörésével, ahogy megdrágult minden, úgy az etanol is.
Gazdasági körforgás.
Egy szem cukornak is el kell jutni a boltba, addig sok kéz dolgozik azon, hogy egy kisgyerek öröme legyen. Ami mind pénzbe, energiába kerül.
Na jó ez mellékes.
De az, hogy eltérő az árképzés cégek között is sok mindentől függ, egyrészt gazdasági verseny van, másrészt meg az se mindegy, kereskedő veszi, vagy közvetlen az üzem. Kereskedőn meg akár 3 cégen is átmehet, mire a végfelhasználó megveszi.
Egyébként nálunk az elmúlt 5 évben rengeteget fejlesztettek abba az irányba, hogy minél több energiát spóroljanak, vagy épp állítsanak elő, akár visszaforgassanak.
Másrészt készül takarmány, illetve biogáz melléktermékként talajjavító anyag is.
De megvette a gyár 14e forintért is, mikor annyi volt, mert etanolból nem lehet annyit gyártani, amit ne lehetne eladni.
De gondolom Neked is célod lenne olcsón drágát előállítani, hiszen azért csinálod, hogy nyereséged legyen. Minél több.
Válasz termelo #4131. hozzászólásáraVagyis akkor az hogy Bigének brutális profitja lett az azt jelenti hogy nem érdekelt senkit hogy mennyi az ára?
Bige bácsi maga állt az élére annak a "mozgalomnak" hogy nem az lesz a kérdés hogy mennyibe kerül a műtrágya hanem hogy lesz e...
Azt is 5-6 szoros áron adta amit még az olcsó gázból állított elő azért abból azért nem nehéz nagy profitot csinálni..
És akkor utoljára: a franciák és a többi nyugati év elején azért tüntettek mert az új hét éves ciklusban elborult szabályozást vezettek be pl hogy 4% területet ugaron kellene hagyni..
Erre még érvényes is az amit idézel hogy múltbéli eseményhez kapcsolódik.
Míg most ahogy te magad linkelted be azért tüntetnek a franciák hogy ne kössék meg a szabadkereskedelmi megállapodást mert féltik a piacaikat hogy elárasztják a Dél Amerikai termékekkel és ezáltal letörik az árakat.
Ez nem egy múltbéli sérelem hanem egy jelenbeli félelem..
Válasz Gumóka #4128. hozzászólásáraFejtsd ki nyugodtan. Egyébként nem csak a ti gyáratok van az országban, és hogyismondjam, eléggé eltérő az árképzés az egyes cégek között, mármint a felvásárlási árak szempontjából.
Válasz termelo #4131. hozzászólásáraNekem elsőre ezt dobta ki:
https://toledhallottam.hu/index.php/tarsadalom-es-kozelet/a-tuentetes-mint-tarsadalmi-hozadek
Idézem:
A klasszikus teóriák állítása szerint a tüntetések főbb oka a tömegek részéről a szolidaritás kifejezése, amely leginkább sérelmekből származik. A sérelmek egy múltbeli eseményhez köthetőek...
Válasz Nagy Péter 40 #4129. hozzászólására"Kit érdekelt 2022-ben hogy mennyibe kerül a műtrágya az akkori terményárakkal? Senkit"
Ez statisztika, barátom itt van róla egy cikk is:
https://index.hu/gazdasag/2023/06/03/nitrogenmuvek-eves-beszamolo-eredmeny-profit-mutragya-inflacio-foldgaz-haboru/
de jó lenne ha nem nekem kellene a köztudott dolgokat belinkelni hogy megismerd.
Ha érdekelte volna az embereket a műtrágya ár nem lett volna történelmi profitja a gyárnak.
Itt a fórumon is téma volt a Bige-s események...
Válasz ttetudod #4126. hozzászólásáraEgyrészt már beletörödött a lakosság és a cégek is ezen árakba..
Az államnak meg ez most plusz pénz ami jól jön mert így is kong az ürességtől..
Hány hír volt idén hogy a "rezsivédelmi alapból" a rezsitől független célokra csoportosították át a pénzt..
Másrészt abból a drágán vett gázból elvileg még mindig van ha jól emlékszem a stratégiai tartalékba lett téve hogy ne kelljen elszámolni azt a költséget amibe kerül mert már így is a holdról is lehet látni az államháztartási hiányunkat..
Válasz termelo #4124. hozzászólásáraDezinformáció amit mondok? Na mesélj
"Kit érdekelt 2022-ben hogy mennyibe kerül a műtrágya az akkori terményárakkal? Senkit"
A te kis világodban lehet hogy senkit nem érdekelt de engem meg köztük még jónéhány Dél Keleti gazdát eléggé érdekelt hogy mennyibe került a műtrágya.
Mert ami a mondandód képletéből kimaradt az hogy mennyit terem...
Cseszhettük a 138 ezres kukorica árat amikor 0-1,8 tonna termett.. és az is toxinos volt..
Ahogy most is mondhatnánk hogy a 70-72 ezres szeptember eleji ár egész jónak is nézhetett volna ki ha 9-10 tonnát terem a kukorica nem pedig 5,5 tonnát..
Nincs köze a magas energia áraknak a nyereségességhez?
Igazad van ilyen kijelentések láttán tényleg nem tudok lenni konstruktív...
Már elmondtam miért tüntettek a franciák az év elején és hogy miért most.
Azt nem akarod megérteni hogy azok se azért tüntetnek mert most olcsón veszik a terményt hanem attól félnek hogy MAJD olcsón veszik...