30 millió olajfa

Krétán, ami Görögország legnagyobb és legnépesebb szigete jelentős az olajbogyó termelés, a gazdaság fontos részét képezi. A szigeten 30 millió olajfa található, így az okos-gazdálkodás hatásai igen kiterjedtek. A mezőgazdaság - beleértve az olajbogyótermesztést is - jelenleg Kréta édesvízkészletének 85 százalékát használja fel, vagyis oda kell figyelni az erőforrások hatékony felhasználásra is. Az intelligens technológia alkalmazásának egyik lényeges eleme, hogy a pazarlás jelentősen csökkenthető.

Ioannis Daliakopoulos, a krétai Görög Mediterrán Egyetem kutatómérnöke szerint az okostechnológiák alkalmazása a projektben főképp a talaj állapotának folyamatos nyomon követését jelenti.

Az okostechnológiák alkalmazása a projektben főképp a talaj állapotának folyamatos nyomon követését jelenti.

Az okostechnológiák alkalmazása a projektben főképp a talaj állapotának folyamatos nyomon követését jelenti. Fotó: Unsplash

A dolgok internete

"A talajban olyan érzékelőket helyeztünk el, melyek 15 percenként megmérik a talaj nedvességtartalmát, elektromos vezetőképességét, a benne található víz sótartalmát és a talaj hőmérsékletét. Ezeket az információkat egy központi bázisra, majd a felhőbe továbbítjuk, ahol feldolgozásra kerül, és így meg tudjuk becsülni az éppen szükséges vízmennyiséget, melyet az öntözéshez fel kell használni."

A gazdálkodó így távolról is hozzáférhet az adatokhoz, és mindössze néhány gombnyomással vezérelheti az öntözést. Thrassyvoulos Manios, a Görög Mediterrán Egyetem rektorhelyettese szerint a technológia alkalmazása hatalmas mennyiségű vízkészlet megtakarítását jelenti majd: "A gazdálkodóknak, valamint a tudósoknak és a kutatóknak meg kell ismerniük, hogy mi is pontosan a dolgok internete, mert rengeteg dologra képessé válhatunk ezekkel az új eszközökkel. A módszer ugyanígy alkalmazható a vegyszeres trágyázás, a növényvédőszerek alkalmazása, vagy a talajvédelem és a növényvédelem során."

"Mindez óvja a környezetet és javítja a termékek nyomon követhetőségét is, mivel a fogyasztók több információt kapnak az élelmiszerek előállításának pontos módjáról."

A gazdálkodó így távolról is hozzáférhet az adatokhoz, és mindössze néhány gombnyomással vezérelheti az öntözést.

A gazdálkodó távolról is hozzáférhet az adatokhoz, és mindössze néhány gombnyomással vezérelheti az öntözést a földeken. Fotó: Unsplash

A Krétán folyó kísérletekhez az athéni székhelyű Future Intelligence vállalat biztosítja a technológiát. Harris Moysiadis, a Future Intelligence üzletfejlesztője szerint az alkalmazott technológia előnyei messze túlmutatnak majd a gazdálkodáson és a termesztésen, rengeteg adat érkezik majd a különböző IoT eszközökből, a szállítás folyamatából, a kiskereskedőktől, az agrár-élelmiszeripari termelőktől. Képzeljük el, hogy a mesterséges intelligencia lesz az az ernyő, ami alatt az adatfeldolgozás zajlik majd, és ez képes lesz optimalizálni az egész értékláncot."

Angeliki Dedopoulou, a Huawei mesterséges intelligenciával foglalkozó Uniós szakpolitikai szakértője szerint a rendszerek összekapcsolása döntő szerepet játszik majd a végső, egyetemes megoldás kialakulásában: "A Huawei 20 éve van jelen Európában. Szorosan együttműködünk a kis- és középvállalkozásokkal, amelyek valójában az európai gazdaság sarokkövét képezik. 5G technológiánkkal az intelligens mezőgazdaság olyan fontos eszközökkel ruházható fel, mint a mesterséges intelligencia, a blokklánc és a dolgok internete".

Forrás: Euronews