Ma ugyanis az országban csak két főállású természetfestő és illusztrátorról tudunk, s az egyik ő. A művész munkájának szakmai megítélését jól jelzi, hogy egyre több helyen és kiadványban találkozhatunk alkotásaival. Természetszeretetét édesapjától, Zsoldos Árpád környezeti nevelő, madarász, természetvédő és madárhanggyűjtőtől örökölte. Sőt, talán tehetségét is, hiszen ő is gyakran rajzolt, de nem mélyedt el jobban e stúdiumban. Annál inkább fia.

– A természet szeretetét édesapám mellett gyermekkoromban szívtam magamba – beszélt az előzményekről az alkotó. – Rengeteget mesélt nekem növényekről, állatokról és sokat voltunk is kint együtt a szabadban. Ő a madártani egyesületnél dolgozott, ahol a Madarász-suli című programot vitte, illetve ezt ő találta ki, így én tulajdonképpen beleszülettem ebbe a szemléletbe. A festés és a rajzolás is már óvodáskorom óta végigkísér, tehát a gyermekkoromat ezek a tevékenységek és a természet szeretete teljesen kitöltötte. Számomra a természetrajzolás és az illusztráció nem választott foglalkozás volt, hanem spontán alakult ki. Mindig kis füzetekbe rajzoltam, amit láttam és megtetszett, ezek már amolyan kis határozó-kezdeményként voltak felfoghatók, azt gondolom.

grafikus

Azonban kellett szerezni "böcsületes" szakmát is, ezért Márton kertészeti iskolában tanult, majd el is helyezkedett a szakmában. 2000-ben, 23 évesen kapta az első grafikai megbízását a Magyar Madártani Egyesülettől, cd-borítóhoz tartozó füzetecskét kellett madárhangokhoz kapcsolódó illusztrációkkal ellátnia. Egyre több munkája lett, mígnem 2005-ben úgy döntött, vált, s a kertészet helyett aztán már csak és kizárólag a grafikának és a festészetnek hódol. Nem volt könnyű ezt a nagy lépést megtennie, hiszen úgy gondolta, főállásban végezné ezt a munkát, ami nem egy tucatszakma ugyebár, mint mondjuk a péké – utóbbi termékeire folyamatosan szükség van, mert enni kell. Szerencsére, sikerrel járt.

grafikus

– Az ezt megelőző öt évben azért sok helyen sikerült megismertetnem a nevem, s egyfajta nimbuszt felépítenem – fogalmazott Zsoldos Márton. – Ennek köszönhetően ma már több természetvédelmi  szervezetnek készítek illusztrációkat. „Ars poetica"-m szerint a természet iránti csodálatom és tiszteletem szeretném kifejezni munkáimmal és így, vizuálisan felhívni mások figyelmét a pótolhatatlan, alapvető és egyedüli értékekre.

grafikus

Zsoldos Márton illusztrációi tanösvényeken, cd-borítókon, plakáton, folyóiratokban, könyvekben és egyéb kiadványokban jelentek meg. Több képét akril festékkel készítette pályája kezdetén, de tapasztalatai szerint a természetfestésre jellemző aprólékos munkához jobb a tempera és a magas pigmenttartalmú, akvarellhez hasonló gouache. A művész melegen sajtolt papírra készíti alkotásait. Képei jelentős részét jellemzően az „első kézből szerzett" információk alapján készíti, "modelljeit" a terepen megfigyeli és megfesti.

grafikus

Jelenlegi legfontosabb munkája a Magyar Madártani Egyesület készülő kiadványa, mely a Túzok Live projekt keretében jelenik majd meg, ebbe 6 illusztrációt készít a természetközeli gazdálkodásról.

– A túzok és sok más állatfaj megőrzéséhez másfajta, sokkal természetközelibb szemléletre van szükség a mezőgazdasági termelésben, szeretném, ha ezt az üzenetet hordoznák a kiadványba szánt alkotásaim – jelentette ki a művész. – Egyszerűen és közérthető módon igyekszem megmutatni azokat a kívánatos változtatásokat, amelyek nemcsak az élővilágnak kedveznek, hanem magának a termelésnek is. Az élővilág ugyanis számunkra ökoszisztéma-rendszert nyújt, ami ha jól működik, sokkal kevesebb kemikáliára van szükség a mezőgazdaságban is. S ez végső soron nekünk, embereknek is előnyös.


A képeket Zsoldos Márton bocsátotta rendelkezésünkre.