Ívási időszak

A mögöttünk hagyott hónap volt a horgászati tilalmi időszak úgymond bemelegítő köre- ahogy arra a greendex.hu összeállítása is felhívta a figyelmet, de a dolog áprilisban indul be igazán, hiszen ez a harminc nap már bővelkedik az ilyenkor ívó halfajokban.

Márciusban főképp a pergetőhorgászok kényszerültek zsákban hagyni a botokat, és most áprilisban sem lesz ez másképp.

A vadászat esetében megszokott tilalmi metodika a horgászat esetében éppen fordítva működik, vagyis itt nem azt szabályozza a jog, hogy mikor fogható az adott halfaj, hanem azt, hogy mikor nem. Úgyszintén különbség, hogy míg a vadaknál a párzási időszakra esik a vadászati főidény, (a gímszarvasnál például a bőgés, a dámszarvasnál a barcogás, az őzeknél az üzekedés ideje), a halak esetében az ívás időszakában nem szabad horgászni rájuk.

A mögöttünk hagyott hónap volt a horgászati tilalmi időszak úgymond bemelegítő köre- ahogy arra a greendex.hu összeállítása is felhívta a figyelmet.

A mögöttünk hagyott hónap volt a horgászati tilalmi időszak úgymond bemelegítő köre- ahogy arra a greendex.hu összeállítása is felhívta a figyelmet. Kép: Pexels

De miért is tilos?

Ennek is van tudományos és megalapozott oka, mégpedig az utódnevelés és a szelekciós szempontok, mivel a halak a most zajló ívás során rakják le az ikráikat - summázza a greendex.hu cikke. Ez tehát egy nagyon kritikus időszak a fajfenntartás szempontjából, és ha az ilyenkor a szokásosnál védtelenebbé és óvatlanabbá váló populáció egyedeit nekiállnánk kipecázni, akkor hamar búcsút mondhatnánk kedvenc halainknak. Az emlősöknél ugyanez az időszak az utódnevelés korai fázisára esik, ezért a vadászati idény végét az utódok születéséhez igazította a jogalkotó. A szabályozás alapvetően az utódneveléshez van igazítva.

A vadászat esetében megszokott tilalmi metodika a horgászat esetében éppen fordítva működik, vagyis itt nem azt szabályozza a jog, hogy mikor fogható az adott halfaj, hanem azt, hogy mikor nem.

A vadászat esetében megszokott tilalmi metodika a horgászat esetében éppen fordítva működik, vagyis itt nem azt szabályozza a jog, hogy mikor fogható az adott halfaj, hanem azt, hogy mikor nem. Kép: Pexels


De nézzük a konkrétumokat

Az Ezüsthíd horgászati egyesület honlapján tételes összefoglalót is találhatunk, ebből idézünk:

  • Csukát már foghatunk, ennek tilalma február 03-tól március 31-ig tartott. Azért a 45 centiméter alatti példányokat dobjuk vissza.

  • A balin ívása javában tart, erre ne pergessünk, március 02 és április 30 között tilos ugyanis. Ugyanebben az időszakban tilos a fogassüllő horgászata, és a sügéré is,

  • a kősüllő viszont már egészen június 30-ig tilalmazott, március 02-től,

  • a menyhalat pedig egyáltalán nem szabad kifogni, illetve azonnal vissza kell engedni, minden véletlenül horogra akadó szivárványos ökle mellett.

  • Más a helyzet a harcsával, ezt a halat még ki szabad fogni, május 04-től június 15-ig tart majd a tilalmi időszak.

  • A compó majdnem ugyanígy, május 05 és június 15 között nem fogható,

  • a garda pedig április 15 és május 29 között.

  • A törpe harcsa ugyanakkor nem esik horgászati tilalom alá, egész évben mehet a harcsapaprikásba, ugyanakkor figyeljünk oda arra, hogy a növendék szürke harcsától a nyolc bajuszszála, az enyhén bemetszett farokúszója és a farka előtt található zsírúszó különbözteti meg. Ráadásul a mellúszói is nagyon szúrósak. Az angolna ehhez hasonlóan "védetlen" halfaj, csak úgy, mint az amúr, a fehér és pettyes busa, az ezüst kárász, a vörösszárnyú keszeg, a dévérkeszeg, a karikakeszeg, a bodorka, a szélhajtó küsz, a vágó durbincs és a naphal.

  • A pontyok talán kérdés nélkül a legnépszerűbb hazai sporthalak, ezeket május 04 és május 29 között nem szabad háborgatni.

(Forrás: Ezüsthíd horgászati egyesület, greendex.hu)