Március 1-jén országszerte életbe lépett a balin, a süllő, a kősüllő és a sügér fajlagos fogási tilalma (a csukáé pedig már február 1-je óta tart). A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) felhívta a horgászok figyelmét, hogy a Balatonnál azonban nemcsak megtartani tilos ezeket a fajokat, hanem rájuk horgászni is - olvasható a pecaverzum.hu-n.

Balaton

A Balatonnál azonban nemcsak megtartani tilos a meghatározott halfajokat, hanem rájuk horgászni is — fotó: pixabay.com

A Balatoni Horgászrend 31. pontja

Március 1. – április 30. közötti időben csalihalat, halszeletet, műcsalit, bármely horgászhelyen (parton, stégen, vízi járművön, vízben állva stb.) tartani, azzal horgászni, továbbá süllőt, balint, csukát, kősüllőt és sügért megtartani TILOS!

(A kukoricát vagy egyéb magvakat, pelleteket utánzó gumi/szilikon/hungarocell csalikat e horgászrendi pont esetében nem tekintjük műcsalinak, tehát használatuk békés halak horgászatához engedélyezett.)" – olvasható a Balatoni Horgászrend 31.pontjában.

horgászbot

 

Megváltozott az „áprilisi csónakos tilalom" szövege is

Jelentősen változott a 32. pontban olvasható, úgynevezett „áprilisi csónakos tilalom" szövege.

Az április 1. – április 30. közötti időben vízi járműről kizárólag az alábbi korlátozások szerint lehet:

  • a parttól, illetve a part menti nádas szélétől számítva az északi part mentén maximum 50 m-es sávban,
  • a déli part mentén maximum 300 m-es sávban engedélyezett a horgászat - ez a változás lényegében a koronavírus-járvány kapcsán az elmúlt két áprilisban eszközölt eseti feloldásokat véglegesíti
  • a horgászat kizárólag 06:00 és 20:00 között engedélyezett, méghozzá úgy, hogy ezek az  időpontok a kikötőből való indulást, valamint a beérkezést jelölik
  • tilos tartani a meghatározott partmenti sávon kívül a Balaton nyílt vizén közlekedő vízi járműben horgászathoz használt eszközöket

Ha valaki ezeket a szabályokat megszegi, az kirívó szabályszegést követ el, amiért akár  5 évre eltilthatják a területi jegy váltástól.

Azon kíméleti területek határait, ahol továbbra is csak partról szabad horgászni BHNp Zrt. térképrészleteken ábrázolta, de a horgászrend szövegében pontos GPS koordinátákkal is jelölték ezeket.

„Akik ezen területekről indulnak áprilisban horgászni vízi járművükkel, kérjük, hogy a lehetőségekhez képest minél rövidebb úton és idő alatt hajózzanak ki a tiltott zónából, majd azon kívül kezdjék meg horgászatukat" – fordultak a horgászok felé.

ponty

Csak a Balaton főmedrére fogják megkérni a pontytilalom feloldását — fotó: pixabay.com

A balatoni befolyókon és a Kis-Balatonon idén is lesz pontytilalom

Szokásukhoz híven a pontytilalom alóli feloldást az illetékes halgazdálkodási hatóságtól igényelni fogják és az erről szóló határozatot közzéteszik.  Ahogy az elmúlt években, most is csak a Balaton főmedrére fogják megkérni a tilalom feloldását - azaz a balatoni befolyókon és a Kis-Balatonon idén is lesz pontytilalom.

Enyhült a tavaszi csatornás tilalom

Jelentősen enyhült a 33. pontban leírt úgynevezett „tavaszi csatornás tilalom". Ez alapján már csak a Keleti-bozót-csatornán az M7 autópálya hídtól délre eső (azaz felső) szakaszon lesz általános horgászati tilalom április 15. és június 15. között.

Korlátozás nélkül szabad majd horgászni az említett híd és a Balaton között, valamint a Nyugati-övcsatorna teljes szakaszán, arra ügyelve, hogy a ponty és a harcsa fajlagos tilalmi idejét az idén is be kell tartani, azaz a tilalmi idők alatt ezekre a fajokra a célzott horgászat is tilos.  (ponty: május 2. – május 31., harcsa: május 2. – június 15.)

A BHNp Zrt. felhívta arra is a figyelmet, hogy tilos horgászni vagy áthajózni a sárga bójákkal körülhatárolt négyszög alakú részeken, mert azok kíméleti területeknek számítanak a Balatonon.

Hamarosan kihelyezik majd a süllőfészkeket is a balatonvilágosi, a tihanyi, a fonyódi és a balatonberényi akadós térségekbe.