Horváth-Tóth Imola közölte, a vádlottakat költségvetési csalás bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság, többjüket eltiltotta a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője foglalkozástól. A szabadságvesztés mellett a törvényszék az ügyben érintett jogi személyekre több mint négymilliárd forint pénzbírságot szabott ki – egyenként több száz millió forintos – összesen több mint kétmilliárd forint vagyonelkobzást is elrendelt.

Rendőr megbilincseli a bűnözőt.

14 vádlott 2011 augusztusa és 2013 októbere között működtette a bűnszervezetet (a kép illusztráció ) – fotó: Shutterstock

A bűncselekményből származó mintegy másfél milliárd forint egy részének tisztára mosásához három vádlott ügyvédként nyújtott segítséget. Őket eltiltották a jogi szakvizsgához kötött foglalkozástól, és a hozzájuk hasonlóan a bűnszervezetben nem, de a pénzmosásban részt vevő két társukkal együtt felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.

A nem jogerős ítélet szerint 14 vádlott 2011 augusztusa és 2013 októbere között bűnszervezetet működtetett. Céljuk az volt, hogy a ténylegesen európai uniós beszerzés keretében, adózatlanul behozott és Magyarországon értékesített, főként édesipari termékek után járó forgalmi adó megfizetését elkerüljék. Ennek érdekében azt a látszatot keltették, hogy az árut belföldön vásárolták, és valótlan tartalmú adóbevallásokat nyújtottak be.

A bűncselekmények megvalósításáért létrehozott kül- és belföldi céghálózat tagjai az adóhatóság számára nem voltak látható kapcsolatban egymással. A több szereplőt érintő, szerteágazó ügyben több mint három évig tartó nyomozást követően az első fokon eljáró bíróság további négy évig tartó bizonyítási eljárás eredményeként mind a 19 vádlott bűnösségét megállapította a tettesként vagy bűnsegédként elkövetett bűncselekmények miatt.