Bár földrajzilag kissé távol áll tőlünk az ilyen technika, azonban a cukornád a mai napig meghatározó mezőgazdasági termény a világpiacon. Óriási földterületeket borít és nemcsak egyszerűen cukor készül belőle, de kiváló minőségű rumok alapanyaga is, míg a feldolgozóipar hasznos mellékterméke a bioetanol.

Case IH Austoft 8810 kombájn

Case IH Austoft 8810 cukornádkombájn.

Egy ilyen technikánál ugyanazon alapvető szempontok érvényesek, mint bármely más betakarítógép esetében: gyorsaság, minőségi betakarítás – különösképpen a termény feldolgozás előtti tisztasága , valamint a költséghatékonyság. A mostani Case IH 8810-es típus a 8000-es széria legújabb, legnagyobb teljesítményű és legkorszerűbb változata, amelynek számos piacon meg kell felelnie a vevők igényeinek.

A cukornád-betakarítás egy kemény feladat

Cukornádat nemcsak Dél-Amerikában termesztenek, de Délkelet-Ázsiában is, Indiában, Kínában, Pápua Új-Guineában, valamint Szudánban és Ausztráliában. A világtermelés átlaga eléri az 500 millió tonnát éves szinten. Igaz, vannak még kisebb-nagyobb szigetországok is – jellemzően a Karibi-térség – ahol szintén termesztik. A cukornád-betakarítás az egyik legkeményebb munkák közé tartozott és tartozik ma is.

A cukornád  érzékeny az időjárásra, és ha elakad a betakarítás, akkor minőségromlás és akár számottevő cukortartalom-csökkenés következhet be. Azért is lényeges a teljesítmény és a gyorsaság, mert a növény jellegzetességéből adódóik, hogy egyszerre csak egy keskeny, mindössze 1,8 méter körüli sávban lehet aratni.

A típusnév nem véletlen

Valószínű kevesen sejtik, hogy a cukornád-betakarítás gépesítése az 1940-es évek első felére vezethető vissza, amikor az ausztráliai Queensland-állam délkeleti részén, a Toft testvérek megalkották az első gépüket, s innen ered az elnevezés: Aus-Toft. A Case IH több mint 25 éve gyárt cukornád-betakarító gépeket Brazíliában, a típuselőd Austoft 7000-es szériából több mint 2500 darabot értékesítettek világszerte.

Új mércét állítottak

A 8810-est FPT Cursor 9 353 lóerős és 1620 newtonméteres motorja hajtja. A gép minden funkciója hidrosztatikus meghajtású, ezért meglepő lehet a 480 literes hidraulikatartály. Az üzemanyagtartály szintén 480 literes. A betakarító gépek egyaránt rendelhetők alacsony nyomású gumiabronccsal és gumihevederes kivitelben. Utóbbiak népszerűbbek, mert azzal szinte mindig lehet dolgozni, bármilyen az időjárás vagy talajviszonyok. Viszont vonulni csak 9 km/h-val tud közúton, de a gumiabroncsos sem fürgébb, 20 km/h a végsebessége. A betakarítási sebesség pedig azonos.

A meghajtás fokozatmentes, hidraulikus. A gép két fő joystickkel irányítható: a baloldalival az előre és hátramenet, valamint a jobbra-balra fordulás, a jobb oldalival a felső, előre nyúló karon lévő vágótárcsák magasság-szabályozása, az alsó vágási magasság, valamint a betakarító-szerelék és a hátsó kihordószalag állítható. A gép üzemkész súlya 18,3 tonna.