Ősszel sem áll meg az élet a kertben, és nem fogyatkoznak a feladatok sem. Ráadásul ezek többségét még a fagyok beköszönte előtt kell elvégezni. Ilyen az őszi lemosó permetezés is, amely elhagyhatatlan, ha azt szeretnénk, hogy jövőre minél kevesebb betegség és kártevő üsse fel a fejét a kertünkben. A kártevőket legjobban és legbiztonságosabban ilyenkor, az őszi lemosó permetezéssel lehet megelőzni.

Korábban a télvégi, rügyfakadás előtti lemosó permetezést tartották a leghatásosabb védekezési eljárásnak, azonban még sokkal eredményesebb, ha a lemosó permetezést már ősszel végezzük el. Sőt, semmi akadálya annak sem, hogy ősszel és tél végén is végezzünk lemosó permetezést. A legfontosabb, hogy ne maradjon el, és valóban bőségesen, lemosás szerűen permetezzünk ilyenkor.

Így végezd az őszi lemosó permetezést

1. A leghatásosabb, ha a lemosó permetezést a vegetáció befejeződése után, lombhullás idején végezzük el, mert így a leveleken levő spórákat és áttelelő tojásokat is megsemmisítjük. Ilyenkor mindent permetezhetünk, a vegetáló örökzöld növények kivételével. Ne hagyjuk hát ki a gyümölcsfákat, a gyümölcstermő bokrokat, a szamócaágyást, a rózsabokrokat, a szőlőtőkéket és a lombhullató fákat és díszcserjéket sem. Egyszerűsítve, minden fás szárút, a lombhullató fákat, a  cserjéket, a gyümölcsfákat és bokrokat, és az összes kultúr- és dísznövényt érdemes ősszel permetezni.

őszi lemosó permetezés

Az őszi lemosó permetezés segít megvédeni növényeinket a kórokozóktól és betegségektől. Fotó: Shutterstock

2. De ne csak a növényekre gondoljunk, hiszen a fából készült tárgyak is melegágyai lehetnek a különféle kártevőknek. így hát permetezzük le a kerítést, a kaput, a kamrát, és mindent, ami fából készült, hiszen a repedésekben számtalan kártevő tojásai, illetve spórái bújhatnak meg. A lemosó permetezés előtt célszerű a megbetegedett vagy károsodott növényrészeket eltávolítani.


3. Amíg nyáron ködszerűen, porlasztva célszerű permetezni, addig ilyenkor ősszel a lemosó permetezés a leghatásosabb. Ez azt jelenti, hogy bő lével, lemosás szerűen kell a permetlével öntözni a növényeket, hogy az minden rejtett zugba bejusson és végezzen a nem kívánatos jelenlévőkkel. Nagyon fontos, hogy ne a kényelem legyen az elsődleges szempont, hiszen lehet, hogy a fák legmagasabb pontján van a legtöbb kártevő. Így hát háti, vagy motoros permetezőgéphez csatlakoztatható hosszabbítóval ezeket a területeket is permetezzük le.

4. Attól függően, hogy mivel küzdünk, különféle permetszereket alkalmazhatunk. Ha főleg gombabetegségekkel küszködtünk, akkor a bordói lé 2 %-os oldata lesz a megfelelő megoldás számunkra. Ahol sok volt a levéltetű, ott inkább a mészkénlé lesz hatásos. Pajzstetű fertőzés esetén olajos szerrel kell permetezni. A betegségek elleni lemosó permetezésre engedélyezett réztartalmú készítmények egyaránt hatnak a baktériumos és gombás bajokra is. A kén a levéltetvek, lisztharmatgombák és egyéb rovarok ellen hatásos.

5. Nagyon fontos, hogy permetezéskor ne legyen fagyos a levegő és hogy a  permetszernek legyen ideje megszáradni. Ez átlagosan 4 órát vesz igénybe. Ha fagyban permetezünk, vagy késő délután, amikor este már lehűl az idő, és könnyen a növényre fagyhat a permetlé, ami nagy károkat tud benne tenni. Vigyázzunk rá, hogy a permetezés során minél több permetszer jusson a növényre, és minél kevesebb a talajra, és ránk. Fontos azonban, hogy a fagyok beállta után már ne permetezzünk. A választott készítményt pedig önállóan permetezzük, és soha ne keverjük a különféle növényvédő szereket.

6. Szintén fontos, hogy az őszi lemosó permetezést lombhullás után, de legalább 50%-osan lehullott lombozat mellett, szélcsendes időben és soha ne esős napon végezzük. Ahogy elkezd lehűlni a levegő hőmérséklete, úgy tudnak a levelek lehullásával keletkező apró sebhelyeken keresztül behatolhatni a különféle kórokozók lombhullató növényeinkbe. De a metszési vágások is egyenes utat jelentenek számukra, így nagyon fontos, hogy minden metszést szakszerű sebkezelés kövessen. A metszés után elvégzett lemosó permetezés pedig segít abban, hogy minél kevesebb támadás érhesse növényeinket.

7. Mielőtt nekikezdünk az őszi lemosó permetezésnek, mindenképpen szedjük össze a lehullott leveleket, a gyümölcsmúmiákat, és távolítsuk el az elhalt ágakat is, hiszen ezeken rengetek kórokozó talál tökéletes szálláshelyet magának.

8. A lemosó permetezés előtt távolítsunk el metszéssel minden elszáradt, beteg ágat fáinkról, hiszen a szellős, jól átlátható korona lesz az egyik garanciája a jövő évi bőséges termésnek.

A helyes sebkezelés mindennek az alapja

A metszés során keletkezett nyesedéket minden esetben gyűjtsük össze és semmisítsük meg, különben a rajta lévő betegségek és kártevők hamar el tudnak terjedni a kertben, sorra fertőzve a növényeinket.

őszi lemosó permetezés

Az őszi metszés után is védelmet biztosít a lemosó permetezés. Fotó: Shutterstock

Nagyon fontos, hogy mindig fertőtlenített eszközzel végezzük el a metszést, és ne menjünk át egy másik növényhez úgy, hogy ne fertőtlenítettük volna le az összes használt eszközt. A fák megmetszése után, minden ötforintos érménél nagyobb átmérőjű seb esetén végezzük el a sebkezelést, ezek a sebek ugyanis már elég nagyok ahhoz, hogy jóval nehezebben forrjanak össze, mit a kisebb sebek.

Akár metszőollóval, akár motoros- vagy kézi fűrésszel, akár ágvágó ollóval dolgozunk, a fertőtlenítés és a sebkezelés nem maradhat el. A sebet érdemes körbefaragni, hogy megszüntessük az érdes, tépett felületet, és elősegítsük a gyors sebgyógyulást.

A sebkezelés segít lezárni a sebet a kórokozók és a kártevők elől, és felgyorsítja a seb szöveteinek gyógyulását. Ügyeljünk rá, hogy olyan sebkezelő anyagot használjunk, amely hidegben is jól kenhető marad, jól fedi a sebet, fertőtlenítő hatása van, és nem mossa le az eső sem.

A sebkezelés elmaradása nagyon súlyos következményekkel járhat, hiszen a nyitott seb szélén nagyon gyorsan be tudnak jutni a különféle kártevők és a betegségek is nyitott kapukat döngetnek. A seb széleit mindig vágjuk egyenesre, melyhez akár kést, akár kacort, akár a metszőolló pengéjét is használhatjuk. Ezután kell bekenni a sebet a sebzáró anyaggal, melyet a nagyobb kertészeti áruházakban, illetve a gazdaboltokban tudunk beszerezni. Ezek mindig szellőző, de vízlepergető felületet adnak, sőt, vannak olyanok is, amelyek gombaölőszert tartalmaznak. Az is jó sebkezelő megoldás, ha réz- és kéntartalmú szer egy százalékos oldatával, ecsettel kenjük be a sebeket.

Jó munkát és bőséges termést kívánunk!