A hideg idő nem csupán az embereket és a növényeket, de a háziállatokat és a haszonállatokat is megviseli. Ezért róluk is időben gondoskodni kell, hogy minél könnyebben át tudják vészelni a telet. Gondoskodjunk róluk megfelelően, hiszen nem tudnak szólni nekünk, amikor fáznak. A nem megfelelő szálláshely pedig akár az életükbe is kerülhet.

Ezért fontos, hogy időben készüljenek el a kutyaházak, de gondoljunk a lakásban tartott, és a hidegben sétálni vitt kutyákra is. Ha kell, akkor pedig még a disznózsír is kerüljön képbe.

Erre kell figyelni télen, ha meg akarjuk védeni az állatainkat

  • A téli időszakban fontos, hogy energiában dús eleséget biztosítsunk az állatok számára. Ha nyáron csak naponta egyszer kaptak ennivalót, akkor azt most jó, ha két részletben biztosítjuk a számukra, reggel és este. Ügyeljünk a mennyiségre és a minőségre is, hiszen a megfelelő mennyiségű és milyenségű tápanyag segítségével tudják átvészelni a hideg időszakokat. Fontos, hogy jó minőségű, tápláló eleséget kapjanak. Ha vízzel áztatott eledelt adunk számukra, akkor télen ne hideg, hanem langyos vízzel keverjük azt be. Kutyák esetében ügyeljünk rá, hogy az etetést nyugalmi időszak kövesse, vagyis ne kezdjenek el rohangászni, futkosni, ugrálni közvetlenül az etetést követően, mert annak akár gyomorcsavarodás is lehet a következménye. Így, ha idáig csak este kaptak enni, de most reggel is adunk nekik, akkor a reggeli után érdemes egy fél órára - órára a kennelbe zárni őket, hogy ne tudjanak futkosni, és hemperegni.kutya radiátor

Télen is ügyeljünk az állatainkra. Fotó: Shutterstock

  • Nem csak nyáron kell gondoskodnunk arról, hogy az állataink kellő mennyiségű ivóvízhez jussanak, hanem a hideg időszakban is. Amikor beköszöntenek a fagyok, folyamatosan ügyeljünk rá, hogy legyen jégmentes ivóvíz előttük. Ha tehetjük, langyos vizet biztosítsunk számukra, és ne hagyjuk, hogy jeget egyenek, mert attól nagyon könnyen átfázhatnak.
  • A hideg időszak alatt is szükségük van a kellő mennyiségű mozgásra, így ugyanúgy sétálniuk kell, mint a jóval kellemesebb, tavaszi és nyári időszakban.

Vigyázzunk a fürdetéssel, és a séták sem olyanok télen, mint nyáron

  • A téli időszakban semmiképp ne fürdessük kedvencünket, különösen, ha kint, a szabad levegőn tölti a napjait. Ilyenkor nagyon könnyen meg tudnak fázni, különösen, ha a nyárinál jóval vastagabb téli bundájukat nem megfelelően szárítottuk meg. Ha benti kutyusunk van, és megfürdetjük, az időzítsük az esti időszakra, amikor már nem megyünk ki vele a lakásból, így reggelre már teljesen meg tud száradni.
  • Sokan használnak kutyaruhát, kutyacipőt a téli időszakban. Ha a kutya megtűri a lábán a kutyacipőt, az különösen akkor lehet igazán hasznos, amikor megkezdődik a járdák sózása, ami ki tudja marni a kutya lábát. A sebek könnyen el is fertőződhetnek, a gyógyulás pedig hetekig is eltarthat. A kutya talppárnáit elszarusodott hám fedi, hasonlóan az emberek talpához, azonban a kutyáké sokkal vastagabb, a felszíne pedig jóval keményebb, mint a miénk.
  • Az idősebb, nagy testű kutyáknál, különösen, ha keveset mozognak, ez az elhalt hámsejtekből álló réteg nagyon is megvastagodhat. Ezáltal a talppárnáik rugalmatlanná válnak, és megrepedezhetnek. Ezekbe a repedésekbe juthat be a só, vagy egyéb idegen anyag, ami zavarhatja a kutyát. Ekkor elkezdheti nyalogatni, vagy rágni, ami még nagyobb sérülést okoz, megnyitva így az utat a különféle fertőzések, baktériumok és gyulladások előtt. Ezért fontos, hogy a téli séta után, különösen, ha hólé vagy só éri a kutya lábát, mindig mossuk le azt és töröljük szárazra. Miután lemostuk, kenjük be talppuhító kenőccsel, vagy sertészsírral. Ez hosszú ideig hidratálja a kutya talpait, megvédve így a kirepedezéstől.

kutya séta

A benti kutyákról is gondoskodni kell, hogy séta közben se fázzanak. Fotó: Shutterstock

  • A lakásban tartott kedvencek esetében a kutyaruhának is fontos szerepe lehet. A fűtött lakásokban élő állatok szőre nem dúsul be a hideg hatására, mint a szabadban tartott társaiké. Így, amikor a fűtött lakásból hirtelen kilépünk velük a hideg utcára, nagyon könnyen megfázhatnak. Fontos, hogy a ruha ne zavarja a kutyát a mozgásban és teendői elvégzésében, ne legyen túl szoros, vagy túl nagy. A kutyaruhát is rendszeresen mosni kell, ezért nem árt, ha több váltás ruha is rendelkezésre áll.

Hogy ne futkosson a házukon a hideg

A megfelelő méretű kutyaház megóvja kedvenceinket a téli időjárástól. Fontos, hogy se túl nagy, se túl kicsi ne legyen. Ha túl nagy, akkor a kutya nem lesz képes a hőmérsékletével befűteni azt, illetve túl kicsi, akkor a kutya nem tud kényelmesen megfordulni, illetve úgy feküdni, hogy ne nyomja el fekvés közben a lábait. Ez pedig szintén nem tesz jót neki, különösen télen. A kutyaház legyen jól szigetelt. Ha teszünk alá négy téglát, azzal jó pár fokot emelünk a benti hőmérsékleten, hiszen így a ház nem érintkezik a hideg talajjal, és be sem tud ázni alulról.

Ha nincs fedett kennel a ház felett, akkor érdemes lejtősre tervezni a tetőt, hogy azon ne tudjon megállni a hó vagy az eső, mert így jóval kisebb az esély a beázásra. Fontos, hogy csak egyetlen lyuk legyen rajta, az pedig a bejárat. Ha átfúj rajta a szél, akkor alkalmatlan lesz arra, hogy megvédje a kutyát a hidegtől. Tehetünk a padlózatra gumiszőnyeget, ami melegít, illetve a fekvést is kényelmesebbé teszi, különösen idősebb, mozgásszervi panaszokkal küzdő kutyák számára. Léteznek már átlátszó műanyag függönyök is, amelyeket a kutyaház bejárata elé tudunk felszerelni.

Ha a kutyus nem szaggatja le róla, akkor ez is jó néhány fokkal képes megemelni a benti hőmérsékletet. A kutyaházat télire bélelhetjük szalmával, illetve faforgáccsal. Fontos, hogy ez szárazon kerüljön be, és naponta ellenőrizzük, hogy az száraz is maradjon. Ha a kutya szőre vizes, a szalma is hamar átnedvesedhet, így többet árthatunk vele, mint amennyit használunk. Ha száraz marad a szalma, kéthetente akkor is érdemes lecserélni a különféle atkák és egyéb élősködők miatt.

Amikor a hőmérséklet tartósan fagypont alá süllyed, át kell gondolnunk, hogy kint tartott kutyáink számára biztosan megfelelő megoldást nyújthat a kutyaház, vagy inkább más megoldást kell keresni. Különös figyelmet igényelnek az idős, rövid szőrű kutyák. Számukra érdemes a házban kialakítani egy éjszakai szállást, ami nem túl meleg, hiszen reggel ki fogjuk engedni őket, és nem tesz jót nekik a túl nagy hőmérséklet különbség.

Az ízületi problémákkal küzdő kutyák számára szintén jobb, ha az éjszakai hidegekben nem tartózkodnak odakint. Amennyiben a kutya hőszabályozó rendszere felborul, és a hőmérséklete 30 fok alá csökken, hamar bekövetkezik a kihűlés, és ilyenkor az állat már menthetetlen.Ezért is nagyon oda kell figyelni rá, hogy a kutya megfelelő körülmények között vészelje át a telet.

kutyaház

A megfelelő kutyaházban a hideg telet is jól átvészeli a kutya. Fotó: Shutterstock

Kint is komfortosan

A kint tartott kutyák esetében a mozgás nagyon fontos szerepet tölt be abban, hogy jól bírják a hideget. Éppen ezért biztosítsuk számukra a szabad mozgásteret, és ne kössük meg őket.

A legtöbb kutya boldogan futkos és hempereg a hóban, és nagyon mókás tud lenni, amikor bekapják a feléjük dobott hógolyót. Azonban ez káros lehet a számukra, hiszen gyakran okoz torok-, mandula-, és gyomorgyulladást a hó elfogyasztása. A tüneteket észlelve, melyek leggyakrabban a láz, a nehéz nyelés, a köhögés, az étvágytalanság, a levertség és az orrfolyás, azonnal forduljunk állatorvoshoz. Szintén keressük fel az orvost, amennyiben azt észlejük, hogy a kutya többször hányt mert a hó és a jég elfogyasztása gyomorgyulladást is képes okozni.

Ne hagyjuk magára az utcán kóborló állatokat. Ha tehetjük, gondoskodjunk számukra téli szállásról. Ha szembe jön egy gazdátlan cica, vagy kutya, ne menjünk el mellette segítségnyújtás nélkül. Akár egy menhelyet is felhívhatunk, de elvihetjük egy állatorvosi rendelőbe is, hogy leolvassák a chipjét. Egy gazdátlan állat nem fogja tudni átvészelni a fagyos éjszakákat. Ha a kertünkbe is bejárnak kóbor állatok, akkor tegyünk ki nekik rendszeresen langyos vizet, és eledelt. Ha egyszer elkezdtünk gondoskodni róluk, ne hagyjuk abba azt a tavasz eljöveteléig. Gondoskodjunk a madarak etetésről és itatásáról is télen.