Itt élnek, vagy átvándorolnak az országon, mint tette azt a tavaly szerencsétlenül járt, M237 kódszámon nyilvántartott két éves hím állat is. Hamarosan az is megeshet hát, hogy előbb-utóbb – például egy erdőben – találkozunk egy farkassal. Németországban az ilyen esetek egyre gyakoribbak – írja az agrarheute.com. De hogyan viselkedjünk amikor ilyen szituációba kerülünk?

Először is: ne lőjük le.

Ajánlatos csendben maradni, s figyelni a farkast, hogy egyáltalán észrevett-e minket. Ha nem, maradjunk nyugodtan és várjuk meg, amíg az állat tovább halad. Ha éppen felénk tart és észrevesz minket, fel kell ismernie azt, hogy emberek vagyunk és elvileg akkor magától menekülőre fogja. Ha nem ez a helyzet, próbáljunk minél nagyobbnak látszani, a karunkat a fejünk fölé emelni és hangosan kiáltsunk rá. Ez általában hatásos, mert a farkas az embert potenciális veszélyforrásnak tekinti.

Farkas

Készüljünk fel a farkassal való találkozás lehetőségére, ha olyan helyen járunk. Fotó: Pixabay

Figyelemmel kell lennünk arra, hogy a farkasokban erős a vadászösztön. Ezért semmiképpen ne fordítsunk hátat az állatnak és ne kezdjünk el futni. Ha menekülünk, zsákmánynak tekinthet minket. Amennyiben gyerek van velünk, vegyük őt a nyakunkba. Így még nagyobbnak és elrettentőbbnek tűnhetünk a farkas számára.

De hogyan védhetem meg a kutyámat a farkastól?

Először is, a kutyát feltétlenül pórázon kell tartani, még az erdőben is, sőt, ott igazán, mert ha mondjuk egy őzet, vagy nyulat lát, hajlamos utánaeredni. Nemcsak a vadban okoz kárt, hanem ha szembe találja magát a farkassal, zsákmánnyá is válhat. A farkas territoriális állat, és a kutyát ellenfélnek tekintheti. A két állat közötti közvetlen konfrontáció életveszélyes lehet az eb számára.

Ha lóháton találkozunk a ragadozóval, a legfontosabb szabály itt is a nyugalom megőrzése, az, hogy minél nagyobbnak látszunk és a zajkeltés. Mert még lóháton sem a menekülés a legjobb megoldás, mivel a farkas minden bizonnyal versenyre tud kelni a lóval.