Lényegében életveszélyes lehet bármilyen típusú szennyezett élelmiszer, de világszerte számos azon ételek és élelmiszer-alapanyagok száma is, amelyek elkészítése rendkívüli gondosságot és precizitást igényel annak érdekében, hogy ne okozzon súlyos betegséget vagy halált - olvasható az origo.hu cikkében.

Hétköznapi ételek, amelyek veszélyesek lehetnek

Biztosan sokan hallottak már a japán csemegéről, a fuguról, amelyet nagyon körültekintően és precízen kell elkészíteni annak érdekében, hogy ne végződjön tragédiával az étkezés.

A fugu (gömbhal) bőre, szeme, gerince, szálkái és belsőségeinek nagy része halálos mérget, tetrodotoxint tartalmaz, ami a főzés után is megmarad. A méreg hatására a test lebénul, de mivel a vérkeringés nem károsodik az áldozat végig a tudatánál marad.

De ki hinné, hogy nem kell ahhoz gömbhalat fogyasztva kockáztatni, hogy bajunk essen: sok olyan hétköznapi ételünk van, amelyek a nem megfelelő elkészítés miatt nagy bajt okozhatnak. Ilyen például a burgonya, a rebarbara vagy a vörös bab vagy a paradicsom - nézzük, hogy miért!

burgonya

A burgonya érett gumói csupán 0,002-0,01% szolanint tartalmaznak, ez szerencsére az emberre és az állatokra veszélytelen. Viszont a rosszul tárolt, kicsírázott burgonyával más a helyzet – fotó: pixabay.com

Burgonya - a csírái veszélyes mennyiségű szolanint tartalmaznak

A burgonya - hasonlóan más országokhoz - Magyarországon is a leggyakrabban fogyasztott élelmiszerek közé tartozik. Ki gondolná, hogy a szigorú élelmiszerbiztonsági előírások miatt a burgonya fogyasztását ma valószínűleg már nem is engedélyeznék, mert veszélyes mérgeket tartalmazhat, ha nem megfelelően van tárolva vagy felhasználva.

Ezek közül a legveszélyesebb a szolanin, ami egy glikoalkaloid - a halálos adagja 3-6 milligramm/testtömegkilogramm. A burgonya érett gumói csupán 0,002-0,01% szolanint tartalmaznak, ez szerencsére az emberre és az állatokra veszélytelen. Viszont a rosszul tárolt, kicsírázott burgonyával más a helyzet. A fény hatására a burgonya elkezd zöldülni és csírák jelennek meg rajta.

A mérgező alkaloid az éretlen vagy az öreg, kicsírázott gumókban akár már 0,06%-ban is jelen lehet, a csírában pedig még ennél egy nagyságrenddel több van, azaz az ilyen burgonya már mérgezőnek számít. Emiatt felhasználás előtt (vagy a hosszabb tárolás alatt akár többször is) a burgonyáról el kell távolítani a csírákat.

Annak érdekében, hogy ne legyen gond a zöld héjú vagy kicsírázott gumókat a főzés előtt vastagon meg kell hámozni (a szolanin főként a felszín közelében koncentrálódik) és sok vízben kell főzni, hogy a mérgező anyag kioldódjon.

rebarbara

A rebarbara levele nem fogyasztható - nem véletlenül – fotó: pixabax.com

Rebarbara: az oxálsav okoz gondot

A rebarbarát sokan szeretik a lekvárokhoz és a pitékhez felhasználni. A leveleit nem véletlenül tilos sütéshez vagy főzéshez használni: oxálsavat tartalmaznak, aminek a fogyasztása bizonyos mennyiség felett halálos lehet ( mondjuk ennek kicsi az esélye, hiszen senki sem képes egyszerre 5 kg rebarbara levelet megenni).

Viszont kellemetlen tünetek sorával kell szembenéznie annak, aki nem megfelelően készíti el, mert már kis mennyiségben is okozhat égő érzést a szájban és a torokban, vörös vizeletet, hasmenést, hányingert, légzési nehézséget.

vörös vesebab

A vörös vesebab nyersen vagy nem kellően főtt formájában sok fitohemagglutinint, a lektinek egy mérgező fajtáját is nagy mennyiségben tartalmazza – fotó: pixabay.com

Vörös vesebab: a fitohemagglutinin a "bűnös"

A vörös vesebab alapjában véve egészséges, hiszen nagyon gazdag növényi fehérjében, rostokban,  alapvető vitaminokban és ásványi anyagokban. Azonban nyersen vagy nem kellően főtt formájában  sok fitohemagglutinint, a lektinek egy mérgező fajtáját is nagy mennyiségben tartalmazza, ami megakadályozhatja a tápanyagok megfelelő felszívódását és károsíthatja a bélfalat. A mérgezés tünetei: hasmenés, hasi fájdalom, hányás és fejfájás.

A szárított vörös vesebabot akkor készíted el jól és biztonságosan fogyasztható módon, ha alaposan előkészíted: több órán át áztatod, majd  legalább 10-15 percig főzöd.

Fontos tudnod azt is, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) szerint a szárított vörös vesebab 10 percnél rövidebb ideig történő főzése során a forrásnál alacsonyabb hőmérséklet az ötszörösére növelheti a toxicitást, így a vörös bab még mérgezőbb, mintha nyersen fogyasztanád.

paradicsom

Felhasználás előtt mindig alaposan mosd meg a paradicsomokat – fotó: pixabay.com

Paradicsom: a levelek, szárak glycoalkaloidjai mérgezőek

Hihetetlen, de igaz: a lédús, piros paradicsom szára és levelei méreganyagot - glycoalkaloidokat tartalmaznak, amelyek nagyon súlyos gyomorgörcsöket és szorongást okozhatnak. Emiatt fontos, hogy a zöld részekből soha ne kerüljön az ételeidbe, és a felhasználás előtt mindig alaposan mosd meg a paradicsomokat.