Persze, hogy a földgáz

Gázömlés miatt teljes szélességében lezárták a 31-es főutat Gyömrő és Mende között a 34-es kilométernél szombat este - közölte Csámpai Attila, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az MTI-vel. A főút mellett egy a gerincvezetékből leágazó csonk eddig ismeretlen okból megrongálódott és emiatt nagy nyomással ömlött belőle a gáz, ezért kellett ötvenméteres sugarú körben lezárni a környéket. Az eset nem veszélyeztetett lakott területet, a gázellátásban sem okozott fennakadást, a gázművek szakemberei is a helyszínre siettek - tette hozzá a katasztrófavédelmi szóvivő.



Szombaton késő este aztán megszüntették a gázömlést a gázszolgáltató munkatársai a 31-es főút mellett, Gyömrő és Mende között - közölte szintén a katasztrófavédelem szombaton késő este. A monori hivatásos és a gyömrői önkéntes tűzoltók a Pest megyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett ötven elterelték a forgalmat a 31-es főút érintett szakaszáról is. A fővárosi katasztrófavédelmi mobil labor méréseket végzett a helyszínen, és megállapította, hogy a gáz, amely lakott területen kívül áramlott ki a szabadba, nem jelentett veszélyt a környezetre.

De mi is ömlik ilyenkor pontosan?

A földgáz nem mérgező, a levegőnél könnyebb anyag, a sűrűsége megközelítőleg 0,68 kilogramm köbméterenként, szemben a levegő 1,293 kilogramm köbméterenkénti értékével. A földgáz különbözik a cseppfolyósított gázoktól, melyek főleg a kőolaj-feldolgozás termékei, tartályokban és palackokban tárolhatók. Ezek a cseppfolyósított gázok elpárologva is nagyobb sűrűségűek a levegőnél. A földgáz tökéletes égése során kék lánggal ég, káros égéstermékek, korom, hamu nélkül, igen kevés szén-monoxid és kén-dioxid kibocsátással – ezáltal környezetvédelmi szempontból a legtisztább energiahordozók egyike. A földgáz ugyanakkor robbanóképes elegyet alkot, ha a levegővel 5 és 15 százalék közötti arányban elegyedik. Függően a gáz összetételétől, a nyomástól és az alsó robbanáshatártól a földgáz legalacsonyabb gyulladási hőmérséklete 595-645 °Celsius fok.

A gáz két vízszintes és ellentétes irányú, 50-60 méter hosszú lángcsóvával égett. Kép: Wikipédia

A gáz két vízszintes és ellentétes irányú, 50-60 méter hosszú lángcsóvával égett. Kép: Wikipédia

A mendei gázömléshez ugyan ennek semmi köze, de érdekességképpen megemlíthető, hogy az eddigi legnagyobb hazai gázkitörés a zsanai gázkitörés volt 1979. január 25-én, melyet csak majd egy hónap alatt, február 15-én sikerült elfojtani a Bács-Kiskun megyei Zsana közelében levő olajkúton. A katasztrófa elhárítása a sajtón keresztül országos figyelmet kapott. A katasztrófa éjszaka negyed kettő és fél kettő között történt, mikor a Kőolaj- és Földgázbányászati Vállalat Zsana É-2 olajkútjába fúrás közben körülbelül 1800 méteres mélységben betört a gáz. A bányászok elzárták a kitörésgátlót, de a 200 baros nyomással felszínre törő gáz a lefúvató berendezésen keresztül szabadba áramlott és a súrlódás hőjétől begyulladt. A gáz két vízszintes és ellentétes irányú, 50-60 méter hosszú lángcsóvával égett.

(Forrás: Wikipédia, MTI)