Sajnos a tavalyi év nagyon sok érdekes rendezvényt is elvett tőlünk, így a legtöbb traktoros találkozó is elmaradt. Azonban idén ismét felbőgtek a traktorok motorjai, és egyre több helyen találkozhattunk velük, és persze egymással.

Idén végre újra traktor találkozókon dübörögtek a traktorok!

A traktoros találkozókon nincs híja a jókedvnek. Azon túl, hogy megcsodálhatjuk a legújabb traktorokat, akik igazán bátrak, még különféle traktoros ügyességi versenyeken is kipróbálhatják magukat és természetesen akár saját traktorjukat is. De ez még messze nem minden!

traktorok egymás után

A traktoros találkozókon traktoros felvonulásban is gyönyörködhetünk. Fotó: Shutterstock

Egyes traktoros találkozókon még meg is szentelik a traktorokat, hogy hiba és leállás nélkül végezzék a munkájukat. Általában kihirdetésre kerül az is, hogy melyik traktor lett a legszebb az idei évben az adott településen, és csodálatos, oldtimer traktorokat is meg lehet csodálni. A legtöbb traktoros találkozón pedig traktoros felvonulásban is gyönyörködhetünk.

Ha szerencsések vagyunk, részt vehetünk traktoros gyorsulási versenyeken is, és még a hölgyek is össze tudják mérni traktorvezetői tudásukat egymással. Az pedig egészen biztos, hogy egy traktoros találkozókon senki sem szomorkodik, sőt! A közös, traktorok iránt érzett szenvedély összeköti a résztvevőket és egész napos jó szórakozást kínál. Ráadásul a legtöbb rendezvény teljesen ingyenes.

Öreg és új, gyermek és felnőtt

A traktoros találkozókon gyermek és felnőtt is egyaránt jól érezheti magát. Megismerkedhetünk a legújabb modellekkel, ugyanakkor megcsodálhatjuk az oldtimer, veterán traktorokat is. A traktor találkozók egyben családi napok is, ahol a büszke gazdák megmutathatják gyermekeiknek a legkedvesebb, gépiesített munkatársaikat, így bevezetve őket a traktorok soha meg nem unható, lenyűgöző világába.

Habár lassan sajnos vége a nyárnak, még idén is jó pár traktoros találkozót rendeznek, így érdemes figyelni a programajánlókat, és ha eddig nem tettük, részt venni egyen. Mert ha már egy traktoros találkozóra elmentünk, egészen biztosan nem fogjuk kihagyni a következőt sem. Augusztus 27-én, szombaton például Alsónémediben tudunk részt venni traktoros találkozón.

Egy kis traktortörténelem

Az első traktorok már a 19. század elején megjelentek. Ekkor gőzhajtású eszközökként használták őket, az első benzinüzemű traktort pedig John Froelich építette meg 1892-ben, Iowában. Az első, belsőégésű motorral működő kerekes traktort az amerikai IHC gyár készítette, majd 1912-ben megjelentek a lánctalpas traktorok is, amelyeket a Holt-Caterpillar gyár állított elő.

A Ford kezdte el a futószalagos gyártást. Traktorjai Fordson néven jelentek meg 1917-ben. A magyar traktorgyártás 1923-ban kezdődött meg a kispesti Hofherr-Schranz Gép gyárában, majd Győr és Csepel is csatlakozott.

A traktorok kezdettől fogva azt a felépítést követték, hogy elől foglal helyet a motortér, amely kisméretű kerekekkel rendelkező első tengelyen nyugszik, a traktor végén pedig a vezetőülés vagy fülke kap helyet, a kezelőszervekkel, amelyet a hátsó tengelyen lévő, nagy átmérőjű, terepgumis kerekek fognak közre. Az első traktorok még bordázott fémfelniken futottak, és még a gumiabroncs elterjedése után is készítettek fémfelnis traktorokat, amelyeket „körmös" traktoroknak hívtak.

Az első tengely sokszor egy függőleges csap volt, ami alá egy, vagy két oldalára egy-egy gumiabroncsozott kerék került, ezért találkozhatunk az oldtimer traktorok között háromkerekűekkel is. A jobb stabilitás miatt azonban a legtöbb esetben előre is rendes tengely került.

oldtimer traktor

Csodás, oldtimer traktorokkal is találkozhatunk a traktor találkozókon. Fotó: Shutterstock

Az 1960-as években jelentek meg a nagyobb, összkerékhajtású traktorok. Ezeknek már egyforma méretű kerekei voltak. Később egyre gyakrabban jelet meg az összkerékhajtás, amikor az első tengelyek kisebb, sima kerekeit nagyobb, terepgumis kerekekre cserélték. Azért, hogy kevésbé akadjanak el, később a plusz abroncsozású kerekek is megjelentek, így jobban eloszlott a súly és a nyomaték.

A lánctalpas traktorok hasonló felépítéssel rendelkeztek, mint gumikerekes társaik, majd utánuk, az 1990-es években jelentek meg a gumihevederes traktorok. A traktorokon így a fém helyett gumiból készült, abroncshoz hasonlóan bordázott talp került a járószerkezetre, amely már az aszfaltozott úton is közlekedhetett. A kompakt gumitalp segítségével pedig a gumikerekes traktort gumihevederes járművé tudták alakítani. A fejlődés pedig nem áll meg, így folyamatosan újabb és újabb modellek jelennek meg, melyek mind tudásukban, mind megjelenésükben lenyűgöznek minket. Mert traktor nélkül lehet élni, csak nem érdemes. Ehhez pedig Piacterünkön jobbnál-jobb új és használt traktorokat találhatsz!