Szóval hogyan is kell bazsalikomot termeszteni?

A bazsalikom imádja a meleget a magtól a betakarításig, a hidegtől viszont irtózik. Legyünk türelmesek és várjuk meg, amíg a hőmérséklet megfelelő lesz, mielőtt a bazsalikomnövényeket kiültetjük a szabadba. De ne szaladjunk ennyire előre, nézzük csak sorban hogyan kell ezt csinálni.

bazsalikom palánta nevelés

Amikor a csírák kibújtak a talajból, távolítsuk el a fedést, és helyezzük a növényeket napos ablakpárkányra. Fotó: Unsplash

Magról Nevelés

A bazsalikommagok közvetlenül a kertben is elvethetők, amennyiben a talaj már legalább 10 °Celsius fokra felmelegedett. A bazsalikommagokat természetesen beltérben is elültethetjük, vagyis nevelhetünk palántát, megelőzve ezzel a szezon kezdetét. A bazsalikommagok könnyedén kicsíráznak, és javaslatunk szerint a tavaszi utolsó fagypont előtt 6 héttel érdemes a palántanevelésbe belecsapni.

  1. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy néhány magot elültetünk egy cserépbe, nagyjából egy centi mélyen a kedvenc szaporítóanyagunkkal egyetemben.
  2. Gyengéden öntözzük meg, és fedjük le egy párasátorral. A cserepeket helyezzük meleg helyre, ahol a környezeti hőmérséklet 15,5 °C és 27 °C között van. A bazsalikommagok körülbelül 5 nap alatt csíráznak ki, ha stabilan 21 °C körül tartjuk őket.
  3. Amikor a csírák kibújtak a talajból, távolítsuk el a fedést, és helyezzük a növényeket napos ablakpárkányra.
  4. A palántákat 15-20 centiméteres távolságra egyeljük ki egymástól.
  5. Tartsuk a talajt állandóan nedvesen, de ne túl nedvesen! Ha a bazsalikom palánták 6-8 hetesek lesznek, és a fagyveszély elmúlt, a bazsalikomot érdemes megedzeni, vagyis szépen lassan egyre több napfényhez és szélhez szoktatni, végül pedig ki lehet ültetni őket a szabadba.
  6. A bazsalikom akkor fejlődik a legjobban, ha a talaj hőmérséklete 21 °C körül van. A szabadföldbe történő kiültetésével mindenképpen várjunk, ha az éjszakai hőmérséklet még esetenként 10 °C alá csökkenhet.

Tartsuk a talajt állandóan nedvesen, de ne túl nedvesen! Fotó: Unsplash

Dugványozás

A bazsalikomot nagyon könnyű dugványozással szaporítani, ha már van egy egészséges, kifejlett növényünk, ami még nem hozott virágokat.

  1. Először is készítsünk 10 centiméter hosszú szárdugványokat, aképpen, hogy közvetlenül a levélcsomópont alatt vágjuk le őket.
  2. A leveleket minden egyes dugvány alsó 5 centinyi részéről távolítsuk el.
  3. Ezek után tegyük a dugványokat egy vízzel töltött üvegbe vagy vázába és helyezzük napos helyre.
  4. A vizet pótoljuk rendszeresen ha elpárologna, és hetente teljesen cseréljük ki.
  5. Ha így teszünk, kevesebb mint egy héten belül megkezdődik majd a gyökérnövekedés.
  6. Amikor a gyökerek elérik a körülbelül 5 centiméteres hosszúságot, a dugványokat át lehet ültetni virágföldbe.
  7. Már csak annyi a dolgunk, hogy megvárjuk amíg a hőmérséklet kellőképpen felmelegszik, és jöhet a már ismerős fokozatos megedzés a napfénnyel, széllel és végül a szabadba történő kiültetés.

Ha bazsalikomnövényt veszünk, keressünk fiatal, kompakt, egészséges zöld levelekkel rendelkező palántákat. Fotó: Unsplash

Indító növényről nevelés

Mivel a bazsalikom méltán népszerű növény tavasszal könnyedén beszerezhetünk indító növényeket is, majd minden kertészet és szupermarket kínálatában ott virítanak. Ha bazsalikomnövényt veszünk, keressünk fiatal, kompakt, egészséges zöld levelekkel rendelkező palántákat. Lehetőleg kerüljük a magas és hosszú lábú növények vásárlását, illetve az olyanokét, amelyek lombozatán barna foltok éktelenkednek.

  1. Amint a talaj hőmérséklete kellően felmelegedett, készítsük elő a kiültetés helyét feljavítva a talajt 5 centiméternyi komposztréteggel.
  2. Ami a gödröt illeti, ássunk egy nagyjából a cserépével megegyező méretűt, és óvatosan vegyük ki palántákat a tartókból.
  3. Alapszabályként a bazsalikomot érdemes ugyanolyan mélységbe ültetni, mint amilyenben a tárolójában volt.
  4. A palánták között itt is érdemes betartani a legalább 20 centiméteres távolságot, és ez nagyobb, bokrosabb növények esetén akár 30-40 centiméter is lehet.
  5. Átültetés után természetesen adjunk növényeinknek egy jó adag vizet is.

Ami a gödröt illeti, ássunk egy nagyjából a cserépével megegyező méretűt, és óvatosan vegyük ki palántákat a tartókból. Fotó: Unsplash

Cikkünk következő részében beavatjuk a kedves olvasót a bazsalikom - keveset taglalt, de nagyon is létező - megfelelő szedésének titkaiba, illetve a felhasználáshoz illetve a tároláshoz is adunk majd tanácsokat.