A szilveszter már nagyon régóta a hangoskodásról, a szórakozásról szól. Azonban nem mindenki mulat olyan jól ezen az éjszakán. Az állatok számára ez egy borzasztóan félelmetes este, és sajnos nagyon sokan kerülnek bajba közülük.

A hangzavar, a fények, mind zavarók számukra, és hiába menekülnének, nem tudnak elbújni előle. Sajnos a pánik miatt olyan, biztonságosnak vélt helyekről is meg tudnak szökni, ahonnan nem gondolnánk, és sokan esnek áldozatául a szilveszteri hangzavarnak.

Szilveszterkor rengeteg állat sérül meg vagy tűnik el örökre. Hiába tudjuk, hogy a szilveszter óriási hangzavarral jár, mégis, minden évben nagyon sok kutya és macska kerül nehéz helyzetbe ezeken a napokon. Nem csupán egy napra korlátozódik a zaj, sokszor már szilveszter előtt, és az azt követő napokban is számítani lehet hanghatásokra.

Vannak olyan állatok, akiknek szinte fel sem tűnik, hogy ez a nap nem olyan, mint a többi, azonban a legtöbb kutya és macska számára hatalmas stresszforrás. Ha a kutyánk amúgy nyugodt természetű, akkor sem lehetünk benne biztosak, hogy egy tűzijáték vagy egy közeli petárda nem fogja úgy megijeszteni, hogy aztán fejvesztve menekül. Így ezekre a napokra mindig biztosítsuk túl magunkat, és az állatainkat is.

Így óvd az állataidat szilveszterkor

1. Akár előre is megpróbálhatjuk hozzászoktatni a kutyát a hanghatásokhoz. Például egy nyári zivatar esetében, amikor a mennydörgés megriasztja, a lehető legrosszabb, amit tehetünk, ha felvesszük. Ha a kutya fél, és mi védelmezőn magunkhoz öleljük, azzal megerősítjük benne, hogy oka van a félelemre. Ezzel szemben, ha a mennydörgéskor úgy teszünk, mintha semmi sem történt volna, egy idő után rá fog jönni, hogy a hatalmas robaj nem feltétlenül jelenti azt, hogy veszélybe kerül.

Amikor a kutyán látjuk, hogy megriad, simítsuk meg, maradjon nyugodt a hangunk, és úgy mondjuk neki, hogy minden rendben, majd folytassuk a tevékenységünket úgy, mint az ijedtség előtt. Ha a vihar által keltett hangokhoz hozzászokik, a petárdázás sem fog akkora traumát okozni neki.


kutya fél

A kisállatok számára ijesztő a szilveszteri tűzijáték és petárda. Fotó: Pixabay

2. Kérjünk tanácsot az állatorvosunktól! Ő ismeri a legjobban az állatainkat, így tud különféle nyugtató hatású termékeket javasolni számára. Nagyon fontos, hogy ezt semmiképp se mi magunk rendeljük a netről, a saját ötleteink alapján. Némelyik szer használata ugyanis ártalmas lehet, így mindenképpen kérjük ki az állatorvos véleményét. A nyugtató szereknél ne arra gondoljunk, hogy a kutyát, cicát teljesen le kell szedálni. Ezek között a szerek között nagyon sok növényi alapú is van, amelyik kíméletesen nyugtatja meg az állatot, anélkül, hogy teljesen kiszolgáltatottá tenné.

Többféle illóanyag is a rendelkezésünkre állhat, melyeket szintén állatpatikákban, vagy állatorvosnál lehet megvásárolni, így akár egy illatosító formájában is nyugalomra lelhetnek kedvenceink.

3. Ha kint tartjuk a kutyáinkat, macskáinkat a kertben, ezeken a napokon nagyon figyeljünk rá oda, hogy ne legyenek őrizetlenül magukra hagyva. Hiába magas a kerítés, a pánik hatására többméteres kerítésen is keresztül tudnak jutni az állatok! Ez azért is nagyon veszélyes, mert az utcára kijutva bármi elütheti őket, de ilyenkor természetes ösztöneik sem működnek, így csak rohannak, ki a világból és nem fognak hazatalálni.

A kerítés meg is sértheti őket, fel is akadhatnak rá. A legbiztosabb megoldás, ha ezekben a napokban otthon tudunk maradni, és folyamatosan figyelni tudunk rájuk. A leghangosabb időszakokban inkább engedjük be őket a házba, de úgy, hogy legyünk is ott mellettük. Ha egy idegen helyre vannak bezárva, anélkül, hogy tudnák, ott vagyunk a közelükben, ugyanolyan veszélynek vannak kitéve, mint az udvaron. Megsérülhetnek, kiugorhatnak az ablakon, a kilincs lenyomásával kijuthatnak az ajtón. Első olvasatra túlzásnak tűnhet, de nem az! Egy ijedt állat óriási dolgokra képes, csak hogy menekülhessen.

A legjobb megoldás tehát, ha velünk vannak a szobában, ahol be van kapcsolva a TV, vagy zene szól, nem túl hangosan, némi háttérzajként, hogy elterelje az állat figyelmét. Próbáljunk meg nyugodtak maradni, és így idővel le fog valahova feküdni és átalussza az egészet.

Ha nem tudjuk vagy akarjuk beengedni őket, és van a kertben zárható kennel, akkor töltsék ott az estét, de úgy, hogy közben mindenképpen nézzünk rájuk. Ha tudják, hogy otthon vagyunk, egészen más lelkiállapotba kerülnek, mint ha úgy érzik, magukra vannak hagyva.

4. Jóval a zajok előtt alaposan sétáltassuk meg a kutyusainkat. Így egyrészt le fognak fáradni estére, másrészt semmi esetre se vigyük ki őket akkor, amikor már robbanásokra lehet számítani. Hiába jól nevelt, hiába lehet megfogni egy hagyományos sétán, ilyen esetben a legmegbízhatóbb kutya is óriási erővel képes kitépni a pórázt a gazdája kezéből. Bár nyilvános helyen nem szabad póráz nélkül sétáltatni, ha egyébként ezt mégis szoktuk, ilyenkor ne tegyük. Akár már reggel is dobhat el valaki petárdát, amitől a kutya megijed és bajba kerülhet.

5. Mindenképp legyen chip a kutyánkban és a kint tartott cicánkban. Ha esetleg közben megváltozott a mobilszámunk, vagy a címünk, mindenképpen értesítsük erről az állatorvosunkat, hogy a chip leolvasásakor a most aktuális adatokat találhassák meg. A chip mellett érdemes a nyakörvekre kis bilétát tenni, amelyen szerepel a gazdi címe és telefonszáma. Sokkal hamarabb kerülhet haza a kedvencünk, ha nem kell chipolvasási lehetőséget keresni, hanem a megtaláló egyből értesíteni tud minket a bilétán lévő telefonszámon. A biléta készüljön mindig vízálló anyagból. A legjobb, ha fémből, és gravírozással tüntetjük fel rajta a szükséges elérhetőségeket.

6. Ellenőrizzük, hogy a nyakörv ne legyen túl szoros, de ne is lógjon. Így nem tud kibújni belőle séta közben, és ha megriad, akkor sem tud beleakadni egy ágba, ahonnan nem tud szabadulni, vagy csak úgy, ha kirántja magát a nyakörvből.

tűzijáték szilveszter

Vigyázzunk állatainkra szilveszterkor is. Fotó: Pixabay

5. Ha elutazunk, vagy egy családtag, vagy szomszéd segítségét tudjuk igénybe venni, hogy lássák el az állatainkat, illetve kisállat hotelbe is tudjuk őket vinni. Ha a kutya marad az otthonában, kérjük meg azt, aki el fogja látni, hogy ha teheti, maradjon mellette a leghangosabb órákban. Ha a kisállat hotel mellett döntünk, idejében gondoskodjunk a kutya vagy cica oltásairól, hiszen itt elő van írva, milyen határidős oltásokkal bízhatjuk rájuk az állatainkat.

Az állathotel esetében is nagyon fontos körültekintőnek lennünk, hiszen idegen helyen van a kedvencünk, a gazdájától távol, tehát egy sima hétköznapon is erős lehet a szökés veszélye, nem hogy a leghangosabb ünnepen. Érdemes a kutyával, cicával előtte együtt ellátogatni oda, hogy ne ismeretlen legyen számára a környezet.

A legtöbb, amit megtehetsz, hogy az állataid mellett vagy. Számukra ez egy nagyon hangos, félelmetes időszak, amit a legjobban a gazdájuk biztonságában képesek átvészelni.

Ezt tedd, ha elkóborolt állatot találsz

Először is, ne menj el mellette! Lehet, hogy te vagy az utolsó esélye. Nem tudhatod, milyen hatások érték, mióta van az utcán, mikor evett és ivott utoljára. Ha barátságos, akkor próbáld meg megnézni, hogy van-e biléta a nyakában. Ha van, nyert ügyed van, hiszen a gazdi remélhetőleg felveszi a telefont és meg tudjátok beszélni, hogy tudod mielőbb visszajuttatni hozzá a kedvencét.

Ha nincs biléta, chip még mindig lehet benne. Szilveszterkor nagyon sok ügyeletet találhatsz az interneten, ahol chipet tudnak olvasni. Ha a kutya, cica készséges, oda tudod vinni a leolvasásra, de többen házhoz is mennek. Fontos, hogy mindenképp zárd be az állatot, hogy ne tudjon tovább menekülni.

Ha sérült, mindenképp vidd állatorvoshoz! Szintén az interneten találsz ügyeleti elérhetőséget. Ha nem sérült az állat, és aznap már nincs időd elvinni chipet olvasni, akkor a legtöbb, amit tehetsz, hogy biztonságos, meleg helyen tartod, adsz neki enni és inni, és másnap, amilyen hamar tudod, elviszed egy olyan helyre, ahol le tudják olvasni a chipjét.

Ha nincs chipje, megpróbálhatod megkeresni a gazdáját, vagy elviheted egy állatmenhelyre. Ha van rá lehetőséged, hogy magadnál tartsd, amíg ki nem derül, honnan menekült el, ezzel nagyon sok további stressztől óvhatod meg. Az interneten több olyan közösségi oldal is van, ahová felteszik az elkóborolt állatok fényképét, így feltöltheted egy ilyen oldalra, hátha a gazdi rátalál.

Ha pedig gazdiként olvastad el ezeket a sorokat, akkor figyelj oda az állataidra, és ha teheted, maradj mellettük a zűrzavarban! A biztonság kedvéért ellenőrizd, hogy a chipjük leolvasható legyen, és friss adatokkal szerepeljen az adatbázisban. És ne petárdázz, és tűzijátékozz! Nekünk ezek nélkül is teljes az ünnep, viszont nagyon sok állat életébe kerül a hangos ünneplés. Köszönjük!