Bár ma már rengeteg ritka gyümölcsöt meg tudunk kóstolni itthon is, számos olyan távoli országokban termő különlegesség létezik, amiről a legtöbb magyar ember még sosem hallott – írja a 24.hu

De vajon melyik a legkülönlegesebb?

A gyümölcsök fogyasztása a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz nélkülözhetetlen, hiszen kiváló rostforrások, gazdagok különböző vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban. A hazánkban kaphatók mellett azonban léteznek olyan egészen különleges gyümölcsök is, amelyekről Európában igen keveset hallunk.

Sapodilla

A Sapodilla egy örökzöld fa termése, íze a fahéjas, barnacukros körtére hasonlít. A fa 30 méteresre is megnőhet, a törzsében a rágógumi alapanyaga is megtalálható. A gyümölcs 10-15 cm átmérőjű, alakja ovális vagy kerek, vékony barna héja van, a húsa sárga vagy narancssárga, apró maggal rendelkezik.

Éretlenül fanyar, éretten édes, túléretten zamatos – magas a glükóz- és az  energiatartalma. Eredetileg Dél-Mexikóból származik, később a termesztése elterjedt Indiában, Pakisztánban, Vietnamban, Malajziában, Sri Lankán és a Fülöp-szigeteken is.

Rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert, jót tesz a bőrnek, a körmöknek, a hajnak. A gyümölcsben található nagy mennyiségű természetes latex, kalcium, tannin és növényi rostok miatt a rágása jótékony hatással van a fogakra és a szájhigiéniára.

Sapodilla

Sapodilla – fotó: pixabay.com

Mexikói egérdinnye

A mexikói egérdinnye – vagy más nevén a mexikói datolyauborka – külsőre dinnye mintázatú, de az íze sokkal inkább uborkás, lime-os. Ez a Mexikóban és Közép-Amerikában honos évelő kúszónövény a kabakosok (Cucurbitaceae) családjába tartozik. Nyár közepétől a fagyokig terem, termését nyersen, grillezve vagy savanyítva fogyasztják. Egyedi, miniatűr termései miatt idehaza leginkább házikertekben terjed, előnye, hogy rendkívül gyorsan nő és konténerben is nevelhető. A laza, jó vízgazdálkodású talajt szereti, vízigényes, napfénykedvelő. Inkább éretlenül érdemes fogyasztani, túlérett, sötétzöld termései hashajtó hatásúak.


Tüskés uborka – Kiwano

A Kalahári sivatagból származó kiwano (cucumis metuliferus) az uborkafélék családjába tartozik, éretten sárgás-narancsos héja van, fanyar ízű húsa zöldcitrom színű, kocsonyás állagú. A trópusok legnagyobb szabadban megtalálható uborkafajtája. Az „afrikai tüskés uborka” egynyári kúszónövény, ami már a meleg égövi vidékeken is nagyon gyorsan elterjedt: Kaliforniában, Chilében, Ausztráliában és Új-Zélandon is termesztik. Magyarországra Portugáliából és Izraelből hozzák, ezzel bővítve az áruházak kínálatát.

Nagyon gazdag E-, A- és C-vitaminban. Jótékony hatással van a bőrre, idegekre, izmokra, szívre, vérképzésre, segíthet elkerülni a Parkinson- és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. B1-, B2-, B5-, B6-vitaminban is gazdag, és nagy mennyiségben tartalmaz kalciumot, magnéziumot, káliumot, mangánt és vasat, cinket.

tüskés uborka

Tüskés uborka – Kiwano – fotó: pixabay.com

Feijoa, mirtuszdió

Az Acca sellowiana, azaz a mirtuszdió Dél-amerikai gyümölcs – Brazília és Uruguay az igazi hazája –, de Kaliforniában és Új-Zélandon is termesztik. Fehér színű gyümölcshúsát fogyasztják. Parfümszerű illattal rendelkezik, különleges ízében keveredik az alma, az ananász és a menta íze. Könnyen nevelhető, 1-2°C-on áttelelő növény. Jól viseli a fagyokat is (-10°C-ig). Öntermékeny, de más fajtával összeporzódva sokkal bőségesebb termést ad! Számtalan étel elkészítéséhez felhasználható.

feijola

Feijoa, mirtuszdió – fotó: pixabay.com

Csokoládépuding gyümölcs

Kinézetre olyan, mint egy zöld paradicsom, de az íze a mogyoróra, és a kávéra emlékeztet. Sokan fekete datolyaszilva néven ismerik. Éretlenül fehér színű és ehetetlen, viszont éretten élénkbarnává és pudingszerűvé válik a belseje. Mexikóban, Guatemalában és Nicaraguában őshonos gyümölcs termését akkor szokták leszedni, amikor még nincs teljesen megérve. Kedvelt alapanyaga a desszerteknek, tortáknak, turmixoknak és  pudingoknak is.

Csokoládépuding gyümölcs

Csokoládépuding gyümölcs – fotó: pixabay.com

Csirimojó

A csirimojót (Annona cherimola) Mark Twain a világ legfinomabb gyümölcsének tartotta. Gyakran nevezik krémalmának vagy fahéjalmának is ezt az édeskésen savanykás gyümölcsöt. Ízében felismerhető a banán, az ananász, az eper, a papaya és az őszibarack jellegzetes zamata.

A csiromojó a szubtrópusi éghajlatot kedveli, eredetileg Kolumbiában és Ecuadorban őshonos, de elterjedt Chilében, Mexikóban, valamint Floridában is. Az örökzöld fa 5-9 méter magasra nő meg. Gyümölcsei 10-20 centiméter hosszúak, maximum 10 centiméter szélesek, súlyuk átlagosan 200-500 gramm, de előfordulnak 2-3 kilogrammot nyomó termések is.

csiromijó

Csirimojó – fotó: Hannes Grobe/wikimedia.org

Guáva

A mirtuszfélék családjába tartozó, Közép-Amerikában őshonos lédús gyümölcsnek 4-8 cm-es termései vannak, amelyek élénksárgák, kerekek vagy hosszúkásak, magas fehérje és cukortartalommal rendelkeznek.

A szamóca guava (Psidium cattleianum) és a Brazil guava (Psidium guineenseBrazíliában őshonos. A gyümölcseik édesek, pikáns ízűek. Nagyon sok rostot, A- és C-vitamint,  pektint tartalmaznak, jó hatással vannak a vérnyomásra és csökkentik a koleszterin mennyiségét is. Nyersen és feldolgozva is fogyasztják, de akár kompótot, zselét és gyümölcslevet is lehet belőlük készíteni.

guáva

Guáva – fotó: pixabay.com

Karambola

Ez a Malajziából származó egzotikus gyümölcs, egy kis termetű fa, az Averrhoa carambola termése. Ha a karambolát keresztben kettévágjuk akkor egy szabályos csillagformát kapunk – tehát nem véletlen a csillaggyümölcs elnevezés. Az íze savanykás, sok C-vitamin van benne. A mediterrán konyha kedvelt alapanyaga, számtalan módon elkészíthető és dekorációs célokra is tökéletes. Nem kell meghámozni, vagy kimagozni, salátákban,  köretként és önmagában is finom.

Magyarországba egész évben importálják, főként Brazíliából, de Thaiföldről, Izraelből és Malajziából is.

karambola

Karambola – fotó: pixabay.com

Akiszilva

Jamaika nemzeti gyümölcsét kizárólag csak megfelelő szakértelemmel elkészítve szabad fogyasztani, ugyanis a magja, valamint éretlen állapotban még a magköpenye is  mérget tartalmaz (hipoglicin), mely kiválthatja a jamaikai hányásos betegséget, ami hipoglikémiát, kómát, de akár halált is okozhat. Csak a teljesen érett, magjától és héjától is megszabadított magköpenye ehető.

Mangosztán

A gyümölcsök királynőjeként, illetve az istenek gyümölcseként is emlegetett mangosztán a maláj szigetvilágból származik, a Garcinia mangostana fa termése. A rendkívül zamatos ínyencség, sokak véleménye szerint a világ legfinomabb gyümölcse. Íze magában hordozza az illatos eper, az édes szőlő és az érett őszibarack aromáit.

Főként csak a kelet-ázsiai élelmiszereket árusító boltokban szerezhetjük be, ott is csak ritkán kapható, aminek a legfőbb oka az, hogy a mangosztán nem tárolható sokáig és rosszul tűri a szállítást is.

mangosztán

Mangosztán – fotó: pixabay.com

Buddha keze

Ezt az édes, citromos illatú gyümölcsöt úgy használhatjuk reszelve, mint a citromhéjat, azonban a citrommal ellentétben ennek a héj alatt nincs gyümölcshúsa, sem leve vagy magjai. A boldogság, a szerencse és a hosszú élet szimbóluma, szokatlan, imádkozó kéz alakot formál – amit Buddha kezének tartanak.

Konyhai felhasználása sokrétű: a termés külső része lereszelhető, felszeletelhető sós vagy édes ételbe beletehető. Koktélokba vagy limonádéba is finom, de a süteményeknek, tortáknak és mindenféle édes keksznek is különös aromát ad a friss citrusos utóíze. Felhasználható mártásokhoz, lekvárokhoz, chutney-khoz, vinaigrette-ekhez és pácokhoz. Tápanyagokban nem bővelkedik, de sok C-vitamint biztosít az élelmi rostok és a kalcium mellett.

buddha keze

Buddha keze – fotó: pixabay.com

Jáva alma

A harang alakú gyümölcs csak a színében hasonlít az almára, ízében azonban inkább a körtére emlékeztet. Tajvanon és Thaiföldön terem, külső héja vékony, viaszos hatású, míg a gyümölcshús szivacsos állagú.

jáva alma

Jáva alma – fotó: pixabay.com

Sárkányszem

Más néven longán egy trópusi fafaj gyümölcse, ami a kínai konyha egyik fontos ízesítője. Az állaga kocsonyás, íze édes-savanykás. Levesekbe, édességekbe használják frissen vagy szárítva.

Marang

Egy trópusi eperfa 1-2 kilogrammos gyümölcse, aminek a héja olyan mint a szögesdrót, a benne rejlő gyümölcs íze pedig a szőlőre hasonlít. Lédús és ízletes, de a szállítást érett állapotban nehezen viseli. Nagy mennyiségben tartalmaz biológiailag aktív hatóanyagokat, ezért fogyasztása jótékony hatással van a szervezetre.

Durián

Annyira kellemetlen az illata – szó szerint büdös, romlott húsra, rothadó hagymára emlékeztető –, hogy Ázsiában a tömegközlekedési eszközön táblák jelzik, hogy tilos felvinni a járművekre. Nagy, futball-labda méretű gyümölcsök elviselhetetlen szagát a benne lévő ritka aminosav, az etionin okozza. A gyümölcs húsának nagyon magas a tápértéke, puha, krémes az állaga és az íze kellemesen édes.

durián

Durián – fotó: pixabay.com

Látható: gyümölcsökből is számos olyan távoli országban termő különlegesség létezik, amiről a legtöbben még sosem hallottunk. Csak az a kérdés, hogy ha lenne rá módunk meg mernénk-e kóstolni?

Összegyűjtöttünk hasznos cikkeket az ételekről és a helyes táplálkozásról az egészséged érdekében.
Cikkek olvasása
Élelmiszertartósítás
Az élelmiszerek frissen és egészségesen tartásához
friss és egészséges, biztonságosan kell tárolni.
megőrzés.
Hogyan tároljuk az élelmiszereket
Home Egzotikus gyümölcsök és zöldségek

Sapodilla: milyen gyümölcs és miért jó neked?

A sapodilla (más néven lamut) meleg éghajlaton nő. A gyümölcs kissé egzotikus a mi területünkön. Sokan még csak nem is hallottak a gyümölcsről, és nem tudják, hogy néz ki. Ezek az emberek sok mindent kihagynak, hiszen a nagy többség már az első kóstolás után beleszeret a finom ízbe és a lágy textúrába. Természetesen fontos, hogy érett sapodillát kapjunk.