Újabb hét embernél igazolták a majomhimlőfertőzést a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) veszélyes kórokozókkal foglalkozó laboratóriumában; ezzel 19-re nőtt az igazolt majomhimlő fertőzöttek száma Magyarországon – tájékoztatta az NNK csütörtökön az MTI-t.

A fertőzöttek 29-41 év közötti férfiak, többségük életvitelszerűen Budapesten él – írták.

A közlemény szerint a betegek enyhe tünetekkel otthonukban tartózkodnak, elkülönítve. Kórházi kezelés szükségessége egyik esetben sem merült fel.

Újabb hét embernél igazolták a majomhimlőfertőzést Magyarországon

Újabb hét embernél igazolták a majomhimlőfertőzést Magyarországon – Fotó: Shutterstock

A területileg illetékes járványügyi hatóság a járványügyi vizsgálatokat megkezdte, a kontaktkutatás jelenleg folyamatban van.

Az NNK ismertetése szerint a vírus lappangási ideje általában 6-13 nap, de akár 5-21 nap is lehet. A betegség általános, nem specifikus tünetekkel, például lázzal, hidegrázással, izomfájdalommal, hátfájdalommal, fejfájással, fáradtsággal, a nyirokcsomók duzzanatával kezdődik, majd 1-3 nappal a bevezető tünetek után bőrkiütések jelennek meg.

A kiütések a legtöbb esetben először az arcon, majd leggyakrabban a tenyéren és a talpon fordulnak elő, de megjelenhetnek a szájnyálkahártyán, a nemi szerveken és a végbél környékén is – írták.

Az NNK arra kéri a lakosságot, hogy aki a fenti tüneteket észleli magán, mielőbb keresse fel orvosát.


A héten az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pedig megkezdte a dániai székhelyű Bavarian Nordic biotechnológiai vállalat Imvanex nevű, himlő elleni oltóanyagának folyamatos felülvizsgálatát annak érdekében, hogy a vakcina használatát kiterjessze az emberek majomhimlő betegséggel szembeni védelmére is – jelentette be az uniós ügynökség kedden.

A közlemény szerint az ügynökség döntése a szakvizsgálat megkezdéséről a laboratóriumi vizsgálatok eredményein alapul, amelyek arra utalnak, hogy a vakcina kiváltja a majomhimlő vírusát célzó antitestek termelését, és segíthet a betegség elleni védekezésben. Közölték: az elemzések szerint a majomhimlő vírusa és a hagyományos himlővírus közötti hasonlóság miatt a vakcina a majomhimlő potenciális ellenszere lehet.

Az EMA közölni fogja a vakcináról kialakított véleményét, illetve azt, ha a gyártó benyújtja az oltóanyag forgalomba hozatali engedély iránti kérelmét – tették hozzá.

Az uniós gyógyszerügynökség arról is tájékoztatott, hogy az Imvanex jelenleg nagyon korlátozottan érhető el az Európai Unióban. A vakcinát  Jynneos néven forgalmazzák az Egyesült Államokban, ahol az oltóanyag engedélyezett mind a majomhimlő, mind a himlő megelőzésére.

Tekintettel arra, hogy az Imvanex korlátozottan áll rendelkezésre az Európai Unióban, az EMA vészhelyzeti munkacsoportja (ETF) azt javasolta, hogy a Jynneos használható legyen a majomhimlő elleni védelem biztosítására az Európai Unió területén is. A munkacsoport ajánlása támogatja, hogy a nemzeti hatóságok ideiglenes intézkedésként importálhassák a Jynneost az Egyesült Államokból, tekintettel a fertőzések EU-szerte növekvő arányára – írták.

Az Európai Bizottság június közepén kötött szerződést a Bavarian Nordic vállalattal majomhimlő ellen is alkalmazható vakcinájának szállításáról. A megállapodás június végétől elérhetővé teszi az oltóanyagokat valamennyi uniós tagállam, valamint Norvégia és Izland számára.