A héten a meteorológiai előrejelzések szerint a várható maximum léghőmérséklet 31-38 °C között lesz, igazi kánikulára számíthatunk, csapadékot a meteorológusok nem jósolnak – írja a nak.hu

alma

A varasodás ellen használt kontakt készítmények hatástalanok a lisztharmat ellen – fotó: pixabay.com

ALMA

Az alma jelenleg 50-60 mm nagyságú gyümölcsméret állapotában van. Egyes fajtáknál a hajtások növekedése részben befejeződött, a lombkorona felső részeiben lévő hajtások növekedése még folyamatban van. Az elmúlt heti esőzéseknek következtében a másodlagos hajtásnövekedés elindult.

Almafa varasodás

Sok helyen okozott az almafa varasodás károkat, a tavaszi és a nyári csapadékos időjárás a gazdálkodókat komoly feladat elé állította. A tünetek mellett láthatóak megfogott varasodás foltok is, amelyek kisebb lázfoltra emlékeztető kárképet mutatnak, remélhetőleg ezek a foltok a gyümölcs növekedésével és a színeződéssel idővel el fognak tűnni vagy halványodnak.

A héten meleg csapadékmentes időjárásra számíthatunk, ami  meg fogja állítani a varasodás terjedését. Védekezésre az esőzéseket követően van szükség, a NAK csapadék után javasolja a kontakt készítmények alkalmazását.

Javasolt hatóanyagok:

Lisztharmat

A hajtásnövekedés befejeztével a lisztharmat terjedése általában megszűnik, mert a betegség elsősorban a friss hajtásvégeket kedveli. Az elmúlt időszakban esett sok csapadék következtében azonban a már bezárult hajtások újra indultak, a lisztharmat betegség terjedéséhez a másodlagos hajtásnövekedés ismét lehetőséget teremt.

Régebben az almafa varasodás elleni felszívódó szeres védekezés a legtöbb esetben védelmet nyújtott a lisztharmat ellen is, de most már figyelni kell arra, hogy a varasodás ellen használt kontakt készítmények hatástalanok a lisztharmat ellen. A fertőzés veszélye nagy, így különösen ott, ahol nagyobb mértékű a másodlagos hajtásnövekedés, javasolják a célirányos lisztharmat elleni kezeléseket.

Javasolt hatóanyagok:

zelhalás

Idén egyes kertekben a tűzelhalás hatalmas gondokat okozott, a csapadékos meleg időjárás többnyire heves széllel is párosult, ami apró sérüléseket okozott a fákon, ezen tényezők összessége kedvező ökológiai hátteret nyújtott a baktérium fejlődéséhez.

A nyári védekezések már nem hoztak megfelelő eredményt a betegség ellen, így elsősorban a megelőző jellegű kezelések a hatásosak. Az elkövetkező hetek meleg, száraz időjárásának a hatására a betegség terjedése teljesen meg fog állni, a régi tünetek leszáradnak.  Várhatóan új fertőzésre csak akkor számíthatunk, ha már ismét csapadékossá fordul az időjárás – írja a nak.hu

Védekezési javaslat tűzelhalás ellen

Amennyiben az időjárás száraz marad védekezni nem szükséges, viszont a fertőzött ágvégeket az egészséges résznél visszavágva eltávolíthatjuk.


Állati kártevők

Atkák

A nyári kánikula az atkák részére optimális körülményeket nyújt, a nagy melegben a generációk akár egy hét alatt is ki tudnak fejlődni. Az atkák már jelen vannak az ültetvényekben, míg eddig csak kisebb telepeken lehetett őket megtalálni, most várhatóan, sokkal nagyobb, akár az egész ültetvényt kitevő területre szétterjednek, amit meg kell akadályozni.

Az atkákat nehéz észrevenni a levélen, így érdemes a jelenlétre utaló jeleket, az ürüléküket (apró fekete pontok), illetve a takácsatkák esetében a levél fonákon a szövedéket keresni. Idővel a leveleken észrevehetőek a szívogatás nyomok is, erős fertőzésnél a levelek bebarnulnak.  Ezt az utóbbi állapotot nem szabad megvárni, mert annak ellenére, hogy  apró kártevők, mégis hatalmas mennyiségű vizet és tápanyagot tudnak elszívni a növénytől pontosan abban az időszakban, amikor a gyümölcsméret növekedéséhez ez a legfontosabb lenne – olvasható a nak.hu cikkében

Javasolt a kertek szemlézése,  a kezelések megismétlése, illetve, ha valaki eddig még nem permetezett atkaölő szerrel, akkor ideje elkezdeni.

Vértetű

Komoly gondot tud okozni a vértetű, szinte nincs is olyan kert ahol nem lenne jelen. Várhatóan a meleg száraz időjárás nagy mértékben elő fogja segíteni a terjedésüket.

Védekezési javaslat

A vértetű ellen nagyon nehéz védekezni, valójában egyetlen tökéletes megoldás sincs, így eredményt is csak abban az esetben tudunk elérni, ha a különböző kezeléséket időben alkalmazzuk, így mindegyik egy kicsit gyéríti a kártevőt, így lehet az egyedszámukat csökkenteni.

alma

A nyári kánikula az atkák részére optimális körülményeket nyújt, a nagy melegben a generációk akár egy hét alatt is ki tudnak fejlődni – fotó: pixabay.com

Levéltetvek

A zöld alma levéltetű elterjedése  a hajtásnövekedés befejezésének köszönhetően visszaesett, újabb kártételre csak ott kell számítani, ahol az esőzések eredményeképpen újra elindult a hajtások növekedése és friss zsenge levelekkel találkozhatunk.

Keleti gyümölcsmoly

A keleti gyümölcsmoly rajzása némileg emelkedett, változó egyedszámmal folyamatosan jelen vannak az almásokban, és a csonthéjasokban is. Ellenük az almamoly elleni kezelésekkel lehet védekezni, azzal a kivétellel, hogy a granulovírus alapú készítmények a keleti gyümölcsmoly ellen hatástalanok – írja a nak.hu

Almailonca

Az almailonca már egy hónapja nincs jelen az ültetvényekben.

Aknázómolyok

Az almalevél aknázómoly és a sátorosmoly is nagy egyedszámmal rajzik, a meleg időjárás elősegíti a felszaporodásukat, javasolt, hogy a védekezést elsősorban felszívódó szerekkel végezzük el, megelőzve ezzel a nagyobb populáció kialakulását.

meggy

Az elkövetkező időszakban a már betakarított meggy, cseresznye legfontosabb betegsége a blumeriellás levélfoltosság lesz – fotó: pixabay.com

MEGGY, CSERESZNYE, SZILVA

A meggy, cseresznye, érés állapotban, betakarítás utáni állapotban van.

Meggy antraknózis

Az érés előtt két hete csapadékos, párás volt az időjárás, várható, hogy az antraknózis fertőzése erősödni fog. A védekezéskor a készítmények egészségügyi várakozási idejét minden esetben vegyük figyelembe.

A hatékony védekezés alapja, a fertőzésnek, a kórokozó a növénybe való bejutásának megakadályozása, amit most, száraz időben tudunk megtenni. A csapadékos időjárásban ugyanis a kórokozó könnyen meg tudja fertőzni a gyümölcskezdeményt.

Javasolt hatóanyagok:

Blumeriellás levélfoltosság

Az elkövetkező időszakban a már betakarított meggy, cseresznye legfontosabb betegsége a blumeriellás levélfoltosság. Bár az hét időjárása nem kedvez a betegség terjedésének, de az elmúlt hetekben esős párás volt az idő, a betegség emiatt jelen van és várható, hogy komolyabb tüneteket okoz.

Egyszeri kontakt gombaölő szeres kezeléssel hatékonyan tudunk védekezni a blumeriella ellen.

Javasolt hatóanyagok

  • ditianon

Cseresznyelégy

A meggy, cseresznye érése lassan befejeződik, a betakarítás vége felé járunk, most már cseresznyelégy ellen nem tudunk védekezi.

őszibarack

Az őszibarack is védelemre szorul – fotó: pixabay.com

ŐSZIBARACK

Levéltetvek

A hűvös, csapadékos időjárás lelassította a kolóniák kialakítását, ennek ellenére a szilva levéltetű kolóniák nagy egyedszámban jelen vannak. Javasoljuk a védekezéseket folytatni minél hamarabb elkezdeni megakadályozva ezzel a későbbi erős fertőzés kialakulását – írja a nak.hu

Keleti gyümölcsmoly

A keleti gyümölcsmoly rajzása erősödik, a védekezéseket javasoljuk folytatni.

Barackmoly

A barackmoly rajzása folyamatos.

körte

A körtelevélbolha várható, hogy egyre erősebben lesz jelen az ültetvényekben – fotó: pixabay.com

KÖRTE

A körte termésnövekedés állapotban található.

Körtevarasodás

Az elkövetkező meleg száraz időjárás nem kedvez a körtevarasodás terjedéséhez, az eddig tünetmentes ültetvények, ha marad a száraz időjárás nagy valószínűséggel már nem fognak befertőződni. Tünetmentes kertekben védekezésre most nincs szükség.

Körtelevélbolha

A körtelevélbolha várható, hogy egyre erősebben lesz jelen az ültetvényekben, a meleg időjárás felgyorsítja a fejlődésüket a kolóniákon gyorsan ki tud alakulni a mézharmat, ami teljesen megvédi a kártevőt a növényvédő szerektől. A védekezéskor minden egyes alkalommal szükséges tapadásfokozó szereket használni! – tanácsolja a NAK