Az Észak-Karolinai Egyetem kutatócsoportja kísérleteket végzett a kőolajnak az útburkolatként használt aszfalt (bitumen) gyártásban történő kiváltása érdekében – olvashatjuk a német nyelvű Agrarheute hírportálon. A kiváltáshoz szükséges új alapanyagot a sertéshígtrágyában találták meg.

Az Elle Fini professzor asszony irányításával végzett kísérletekben olyan útburkoló anyagot sikerült előállítani, amelynek szilárdsága mintegy ötszöröse a hagyományos aszfalténak. Az új anyag – jó tapadóképessége révén – betonnal és kőzúzalékkal is keverhető, ami a szilárdságát és tartósságát tovább növeli. A gyártás során természetesen a szaganyagot is semlegesítik. A felfedezés alapját a trágya olajtartalmának kivonása és kémiai kezelése képezi, ennek részleteit azonban a cikk nem ismerteti.

malac

A felfedezők egy külön vállalkozást szándékoznak létrehozni az új anyag üzemi előállítására – fotó: Shutterstock

A találmány azért tűnik különösen jó ötletnek, mert a sertéshígtrágya környezetvédelem szempontból veszélyes. Káros hulladéknak tekinthető, és kezelése, tárolása, illetve kihordása bonyolult és költséges műveleteket jelent. Ezért az ilyen anyag más célú (és pótlólagos jövedelmet hozó) hasznosítása mindenképpen előnyös. Ráadásul, a kutatók adatai szerint, az új útburkoló anyag előállítási költsége tonnánként mindössze 150,- dollárt tesz ki, miközben ugyanez hagyományos aszfaltból 750,- dollárba kerül.