A hazai pontyfajták gazdag választékot kínálnak a haltermelőknek, hiszen 32 államilag elismert pontyfajtát tartanak nyilván. A bolygón egyedül Magyarországon tartanak nyilván ennyi pontyfajtát, aminek előnyei és hátrányai is vannak – írja a pecaverzum.hu.

A szomszédos pontytermelő országokban csak a legjobb 10-15 pontyfajtát engedték tovább tenyésztésbe, termelésbe vonni. A magyar haltermelők tehát széles palettáról választhattak pontyfajtát, a Nébih által megjelentetett teljesítményvizsgálati eredmények alapján.

A teljesítmény vizsgálata során kétféle tulajdonságot mérnek. Egyrészt a minőségi tulajdonságokat, melynek során a hal külső megjelenését, a testméretindexeket, az örökletes testi hibákat, a pikkelyezettség egyöntetűségét, az állomány színezetét, a testformát, morfológiát vizsgálják. A másik tulajdonsági csoport a termelés mennyiségi paramétereit tartalmazza, azaz a termelés gazdaságosságát, eredményességét meghatározó tulajdonságokat (takarmányhasznosítási mutató, megmaradási százalék, vágóérték, ehetőhús-kihozatal aránya és a hús zsírtartalma) vizsgálják.


Dr. Gorda Sándor, a Garda Duo Bt. halászati szakértője szerint azokat a fajtákat kellene megtartani, amelyeknél rendszeres tenyésztési munka folyik. Kérdés ugyanis, hogy a jelenlegi fajtatulajdonosok közül ki fogja az új vizsgálatok elvégzését vállalni, mert aki nem vállalja, ott valószínűleg probléma van a tenyésztési program végrehajtásával. A most zajló ponty-teljesítményvizsgálat során tehát egy fajtaszelekció is várható.

A változatosság viszont nagy értéke a hazai pontytermelésnek.

A piac különböző szegmensei miatt nehéz lenne egy pontyfajtát kiválasztani, amely mindenkinek megfelel, illetve gazdasági okai is vannak annak, hogy melyik fajtát részesítik előnyben.

ponty

A változatosság nagy értéke a hazai pontytermelésnek – fotó: Pixabay

Dr. Gorda Sándor véleménye szerint hiányzik a ponty genomtérképe, mert a tájfajtákat jobban el lehetne különíteni, pontosabb származási térképet lehetne kialakítani a hazai pontyállományról. Ez igen hasznos lenne, hiszen ezáltal a pontytermelés technológiáját is fejleszteni lehetne, valamint megfelelő válaszokat lehetne adni az új kihívásokra a halegészségügy, a haltermelés területén.