A pálmaolaj a legtöbb élelmiszer összetevői között megtalálható, pedig a világ legveszélyesebb élelmiszereként tartják számon élővilágra gyakorolt hatása miatt – írja a divany.hu. Megtalálható az élelmiszereken kívül tisztítószerekben, kozmetikai cikkekben, de bioüzemanyagként is hasznosítják.

Előnyei

Kétségtelenül legnagyobb előnye, hogy a legolcsóbban előállítható növényi olaj a világon. Azok a fák, melyekből a pálmaolajat ki lehet nyerni, Nyugat-Afrikában őshonosak. Ezek gyümölcséből és magjából sajtolják ki az olajat, amelyet a világon a legolcsóbb előállítani. Egytonnányi pálmaolajhoz mindössze 0,26 hektárnyi termőterületre van szükség, ami más olajak esetében tízszeres méretű területen valósulhatna meg! Az egyik legjelentősebb mellette szóló érv tehát, hogy nagy terméshozamú növény, ezért gyorsan és olcsón lehet belőle növényi olajat nyerni.

További hatalmas előnye, hogy számos jótékony hatással bír, ezért sokan szuperélelmiszerként tekintenek rá. Polifenolokban és antioxidánsokban gazdag, E-vitamin-tartalma kiemelkedően magas, 15-ször annyi béta-karotint tartalmaz, mint a sárgarépa, és Q10-et is igen nagy mennyiségben. Zsírsavainak fele telítetlen, ami miatt az állati zsíroknál sokkal egészségesebb.


De akkor mi a baj vele?

• A pálmaolaj nagy mennyiségű fogyasztása akár rákkeltő is lehet.

• A gyümölcsöket rendszerint gyermekmunka igénybevételével takarítják be. Ez önmagában is aggályos, ráadásul egy kifejlett pálma 70 méterre is megnőhet, így a termések betakarításához nehéz és veszélyes eszközökre van szükség. (A fákat, bár egyébként több száz évig élnének, egy idő után kivágják, ugyanis olyan magasra növekednének, hogy nem lehetne hasznosítani a terményeiket.)

• Az újabb és újabb olajpálma-ültetvények teret igényelnek, amihez főleg az esőerdők felégetésével jutnak. Ez rengeteg égésterméket hoz létre, szennyezi a levegőt, fákat pusztít, és egyúttal az állatok élőhelyeit is. Naponta átlagosan öt Margitszigetnyi erdő pusztul el, hogy a helyükre olajpálma-ültetvény kerülhessen! Emiatt 2015-ben több mint kétmilliárd tonna szén-dioxid és más üvegházhatású gáz jutott a légkörbe. Az esőerdők jelentős oxigénforrásnak számítanak, ráadásul az égetések okozta szmogfelhő a közeli városok lakóit sem kíméli.

Tehát bár a pálmamagolaj fogyasztása egészséges is lehet, az előállítása hatalmas károkat okoz az egész Föld számára.