A brit sajtó ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a tavaly júniusi népszavazáson Cornwall szavazóinak 56 százaléka támogatta a kilépést az Európai Unióból – írja a Syngenta blog. Cornwall felszólította a kormányt, hogy a Brexit utáni időkre vonatkozó migrációs törvények biztosítsanak megfelelő lehetőséget a megye munkaerőpiaca számára, hiszen a gazdaságok már ma sem képesek teljesen betakarítani a terményeket a vendégmunkások számának drámai csökkenése miatt.

Azzal érvelnek egyebek között, hogy jelenleg a lakosság csupán 3 százalékát teszi ki az a mintegy 17 ezer Európai Uniós polgár, aki a megyében dolgozik, tehát semmiképpen nem veszik el a munkahelyeket a helyeik elől.

Az egyik legnagyobb cornwalli zöldségtermesztő, a Riviera Produce szerint, ha képzettségi alapon korlátoznák az uniós munkaerő beengedését, a mezőgazdaság magára marad, hiszen a kelet-európai vendégmunkások végzik a betakarítás nagyját, ahhoz a munkához pedig nem szükséges szakirányú képzettség.

munkaerő

Cornwall szavazóinak többsége támogatta a Brexitet – fotó: Shutterstock

A megye által megrendelt tanulmány szerint a Brexit utáni bevándorlási törvények szigorítása csak Cornwallban több millió fontra rúgó veszteséget okozna, miközben az Egyesült Királyság még ma sem tudja ellátni magát: vagyis jelentősen nőne az élelmiszerimport, ami a vámhatárok felállásával nagy áremelkedéssel járna együtt.