Hogyan hathat a gabonaimport lassítása az inflációra?

Hazánknak a következő hónapokban havonta 200 ezer tonna kukoricára lenne szüksége ahhoz, hogy mindent és mindenkit el tudjon látni. Ha viszont ezt valami megakadályozza, akkor igen nehéz helyzetbe kerülnek az állattenyésztők, valamint a feldolgozó üzemek, aminek végeredménye az infláció csökkenése ellen hathat.

Ez persze nem azt jelenti, hogy ne lenne szükség ellenőrizni az országba érkező terményt, viszont elfogadhatatlan, ha valami lassítja, esetleg megakadályozza az importot - ezt Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára mondta el a Világgazdaságnak.

Erre reagálva az Agrárminisztérium bejelentette, hogy igen komoly minőség-ellenőrzést rendel el az Ukrajnából Magyarországra importált gabonák, köztük a kukorica esetén is.

Nem lehet kijelenteni, hogy rossz lenne az áru

A főtitkára szerint egyáltalán nem lehet kijelenteni, hogy az ukrán gabona rossz vagy gyengébb lenne. Viszont ha az importőr jobb minőséget kíván vásárolni, akkor ezeknek a paramétereknek meg kell felelniük. Emellett pedig minden importált árunak igazodniuk kell az uniós élelmiszer-biztonsági előírásokhoz. Az importőr érdeke, hogy az áru kapcsán ne legyen minőségi gond, hiszen azok a termékek, amelyek nem felelnek meg az előírásoknak, piacképtelenné válnak.

Nagy szükség van a behozatalra, főleg kukoricából, hiszen a tavalyi év igen gyenge termésmennyiséget produkált. A kétmillió tonna hazai szükségletnek a 2022. október 1-jétől 2023. szeptember 30-áig tartó gazdasági évben kellene megérkeznie. Ez a fennmaradó időszakban havonta 200 ezer tonnát jelentene.

"Ha ezt elkezdjük akadályozni, ebből problémák adódnak."

- mondta Pótsa Zsófia.

Hozzátette, hogy azzal persze nincsen gond, ha a beérkező importot ellenőrizni szeretnénk, viszont a termények dönt részét amúgy is ellenőrzik, ráadásul kísérőokmányokkal is ellátják azokat. Mindenki azon van, hogy elhárítsák a logisztikai akadályokat, hogy a forgalom ismét normálisan működjön. Ehhez beruházásokra volt szükség, de még így is amiatt kell aggódni, hogy ismét akadályokba ütközik a szállítás. Legalábbis ettől tartanak a piaci szereplők.

Az import akadályozása negatívan hathat az inflációra, pedig pont az ellenkezője lenne a cél - fotó: pexels.com

Szigorúan ellenőrzik az ukrán importgabonát

Magyarország szigorú minőségi és élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzést rendel el minden Ukrajnából érkező termény esetén - ezt Nagy István agrárminiszter közölte korábban. A Gabonaszövetség természetesen egyetért abban, hogy amennyiben egy áruhoz nincsen vizsgálati eredményt tartalmazó irat, akkor azt a szállítmányt meg kell álltani, szükség esetén kivonni a forgalomból.

A cél, hogy a lehető leggyorsabban visszaszorítsuk az inflációt, ehhez azonban olcsóbb alapanyagra van szükség - mondta el a főtitkár. Ukrán import híján azonban az állattenyésztők még nehezebb helyzetbe kerültek volna, ráadásul a feldolgozók sem jutottak volna alapanyaghoz, nem tudtak volna tovább termelni.

Mikor indul be az export?

Amint a hazai árak elérik a világpiaci szintet, akkor szinte ismét azonnal versenyképesek leszünk, így elindulhat az export. Az árcsökkenés azoknak a termelőknek lehet rossz, akik a 2022-es betakarítást követően nem adták el az összes termésüket. Hátrányos továbbá a malmoknak is, amik 140 ezer forintos búzából őrlik a lisztet, aminek az árát csökkenteniük kell. Bár ez eléggé komplikált és lassú folyamat lesz.

Még nagyobb gond a láthatáron!

A mostani helyzet egy másik problémát is felvet, mégpedig, hogy amíg importálunk, addig lesz olyan szezon, amikor hiába lesz jó a termés, az ukrán termény akkor is bent lesz az országban. Az EU-nak ugyanis egyelőre nem szerepel a tervei között, hogy visszavezetik a vámokat és a kvótákat az ukrán gabonára. Erre muszáj felkészülnie az országnak, nincs más megoldás, mint versenyképesnek lenni.