A koronavírus-járvány érzékenyen érintette, és recesszióba sodorta Németország mezőgazdaságát, sőt az egész világ gazdaságát, amely ebben az évben akár 20 százalékkal zsugorodhat – írja az agrarheute.com.

A német nemzetgazdaság és különösen az agrártermelők ezt a visszaesést hosszabb távon nehezen fogják tudni elviselni, de hasonló helyzetben van szinte valamennyi gazdaságilag fejlett ország is. „Egy rendkívüli állapot sehol sem tarthat egy egész évig, vagy annál tovább” – mondta Rüdiger Bachmann, amerikai közgazdász.

Szakértők szerint a pénz önmagában nem elég a válság kezeléséhez – fotó: Pixabay

A német szövetségi kormány a fenyegető válságból való kilábaláshoz egy több száz milliárd eurós vészhelyzeti intézkedési csomag tervét fogadta el. Helyi és külföldi közgazdászok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a pénz önmagában nem elegendő a probléma megoldásához.

Szerintük a legfontosabb egy pénzügyi védőháló mielőbbi kialakítása lenne, hogy a gazdaságot mesterségesen életben tartsák, és a további károkat, nevezetesen az agrárvállalkozok jelentős részének csődjét és a tömeges munkanélküliséget elkerüljék.

A turizmus és a vendéglátás gyakorlatilag megszűnésével világszerte megugrott a munkanélküliek száma – fotó: Pixabay

A Commerzbank megítélése szerint a munkanélküliség, például az USA-ban a jelenlegi 3,5 százalékról 11,5 százalékra (19 millió főre) növekedhet.

Clemens Fuest, a müncheni Ifo-Intézet igazgatója mindehhez hozzátette, hogy ha a recesszió sokáig elhúzódik, akkor már semmiféle segélycsomag sem lehet eléggé hatékony, ezért a mentőcsomag legalább olyan fontos, mint a járvány elleni védekezés. Ha viszont egy ilyen mentőcsomagot gyorsan sikerül kidolgozni, és alkalmazni, az mintegy 6 százalékra mérsékelheti a GDP visszaesését.