4 fő elem

A program négy fő elemből áll, melyek az elektronikus tárca, a digitális postaláda, az elektronikus dokumentumtár és az elektronikus aláírás. A középpontban a digitális állampolgárság áll és a program szabályozza a nemzeti adatvagyon hasznosítását és a felhőtechnológia alkalmazását is.

A célja az egységes és kiváló felhasználói élményt nyújtó digitális környezet létrehozása, amely jelentősen egyszerűsíti az állampolgár és a kormányzat közötti kommunikációt.

A jelenlegi állapot szerint Magyarországon az összes ügyintézésnek csupán csak 16 százaléka a teljesen online intézhető ügyek aránya. Ráadásul a meglévő digitális ügyintézési platformok nem feltétlenül ügyfélbarátak. Az új program célja a közigazgatási ügyintézés digitális átalakítása, amely ezek után sokkaél átfogóbb és ügyfélbarátabb lesz.

A jelenlegi állapot szerint Magyarországon az összes ügyintézésnek csupán csak 16 százaléka a teljesen online intézhető ügyek aránya.

A jelenlegi állapot szerint Magyarországon az összes ügyintézésnek csupán csak 16 százaléka a teljesen online intézhető ügyek aránya. Kép: Pexels


Digitális közigazgatási terek

A jövőben olyan közigazgatási terek jöhetnek létre, ahol az állampolgárok többnyire személyes megjelenés nélkül, egyszerűen és hatékonyan intézhetik az ügyeiket digitálisan. Magyarországon ma is elérhetőek digitális ügyintézési lehetőségek, a meglévő platformok nem feltétlenül ügyfélbarát megoldásokat használnak.

Négy digitális alapszolgáltatás is lesz, ezek sorrendben:

  1. az eSzemélyazonosítás,

  2. az ePosta,

  3. az eDokumentumkezelés, valamint

  4. az eFizetés.

A négy alapszolgáltatásnak az egyes állami szervek saját folyamataiba való integrálása kiemelten fontos eleme a Nemzeti Digitális Állampolgárság Programnak.

Magyarországon ma is elérhetőek digitális ügyintézési lehetőségek, a meglévő platformok nem feltétlenül ügyfélbarát megoldásokat használnak.

Magyarországon ma is elérhetőek digitális ügyintézési lehetőségek, a meglévő platformok nem feltétlenül ügyfélbarát megoldásokat használnak. Kép: Pexels

eSzemélyazonosítás

Az eSzemélyazonosítás a legfontosabb alapszolgáltatás, amely segítségével szinte az összes ügyintézési folyamat intézhető lesz. Magyarországon a 14 év feletti lakosság mintegy 60 százaléka rendelkezik eSzemélyivel, de ezt kevesen használják. Az észt állampolgároknak például lehetőségük van állami platformon keresztül történő elektronikus azonosításra, a választójog online gyakorlására és az elektronikus dokumentumok aláírására is. Magyarországon az új digitális személyazonosítást szolgáló alkalmazás az Európai Unió frissítés alatt álló eIDas rendeletének megfelelően kerül kialakításra. Az új alkalmazás segítségével átlátható módon használható mobiltárca segítségével lehet majd bejelentkezni a digitális állampolgárság platformra, elkészíteni az adóbevallásunkat, támogatásokat igényelni, vagy kezelni az ePosta felületünket.

ePosta

Az ePosta olyan alapszolgáltatás, amely lehetővé teszi a könnyen kezelhető, hitelesített, kétirányú hivatalos kommunikációt. Magyarországon jelenleg a ePosta platform csak részben integrált az általános ügyintézésbe, és korlátozott funkcionalitással rendelkezik. A tervek szerint a magyarországi ePosta továbbfejlesztése során a kezelőfelület könnyen áttekinthető lesz, amely képes különböző levélfolyamokat strukturáltan megjeleníteni weben és mobilon egyaránt. A hivatalokkal való kommunikációt hivatalos levélként fogadja majd el, amelyet az állami szervek és az állampolgárok is hivatkozási alapnak tekinthetnek.

Az ePosta olyan alapszolgáltatás, amely lehetővé teszi a könnyen kezelhető, hitelesített, kétirányú hivatalos kommunikációt.

Az ePosta olyan alapszolgáltatás, amely lehetővé teszi a könnyen kezelhető, hitelesített, kétirányú hivatalos kommunikációt. Kép: Pexels

eDokumentumkezelés

Az eDokumentumkezelés olyan digitális megoldás, amely lehetővé teszi az állampolgárok és vállalatok számára, hogy felhasználóbarát módon kezelhessék az ügyintézéseik alatt felhalmozott dokumentumaikat és az állam által róluk tárolt adatokat. A tervezett eDokumentumkezelésnek biztosítania kell, hogy az állampolgárok minden ügyintézéssel kapcsolatos dokumentációja és adata egy platformon legyen elérhető. Az adatok automatikusan mentésre kerülnek egy tartós tárhelyen, ahonnan online mindig elérhetők lesznek. A platform összeköttetésben lesz az ePosta-megoldással, és lehetőséget adhat magánszerződések tárolására is.

eFizetés

Az eFizetés-megoldás olyan szolgáltatási környezet, amely lehetővé teszi hivatalosan is elfogadott online fizetések kezelését. A Nemzeti Digitális Állampolgárság Program egyik célja, hogy 2026-ra bárki digitális állampolgárrá válhasson.

Kényelmesebb lehet majd, ha az ügyintézési folyamatokat mobilalkalmazások segítségével tudjuk elvégezni, így nem kell személyesen megjelennünk az okmányirodában vagy más hivatalban. Az átalakulás folyamatossága és a prioritások előre sorolása jól hangzik, de nyilvánvaló, hogy az ilyen rendszerek átállítása és használata nem lesz kihívásoktól mentes. Az új rendszer megbízhatósága, biztonságossága és átláthatósága a legfontosabb hívószavak, hogy az állampolgárok megbízzanak a használatában.

Digitális Magyarország Ügynökség

A hazai digitális állampolgári környezet kialakításának céljából létrehozták a Digitális Magyarország Ügynökséget is (DMÜ). A DMÜ küldetése az állampolgárok és a kormányzat közötti kommunikáció leegyszerűsítése, valamint az állampolgárok számára a szolgáltatások optimalizálása és digitalizálása. A DMÜ-nak számos olyan feladatot kell elvégeznie a következő években, mint például a közigazgatási folyamatok egyszerűsítése és a felhasználói élmény javítása, valamint az informatikai fejlesztések, adatmenedzsment és kiberbiztonság irányítása és szabványok kidolgozása.

(Forrás: Index)