Decemberben szálltak el az árak

Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottságnak (FDC) meg kellene vizsgálnia a magas tojás árakat, mivel a vezető tojáselőállító cégeknél is áremelkedéseket tapasztaltak – közölte az egyik gazdálkodói csoport, mivel az amerikaiak továbbra is sokkal többet fizetnek az élelmiszer alapanyagokért, mint valaha.

Az Egyesült Államok ellenőrző hatóságai, a gazdálkodók és az ipar az elmúlt évek során gyakran kerültek vitába egymással a vezető mezőgazdasági cégek árképzési gyakorlata miatt, mellyel képesek voltak jelentősen megnövelni az élelmiszerek árát, legutóbb például akkor, amikor 2021-ben a marhahús ára az egekbe szökött .

A jelenlegi problémák a tojás ára körül robbantak ki, ugyanis az csak decemberben 138 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, egy tucatra vetítve akkor 4,25 dollárt (1500 forintot) kértek érte, a Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai szerint.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a rekordméretű madárinfluenza-járványt jelölte meg az egekbe szökött árak okaként, azonban ez most már kevés, az ország trösztellenes szabályozó hatóságának is meg kellene vizsgálnia a rekordárú tojásokat előállító cégek nyereségét – vetette fel a Farm Action szervezet az FTC elnökének, Lina Khannak írt levelében.

Az amerikai Szövetségi kereskedelmi bizottságnak (FDC) meg kellene vizsgálnia a magas tojás árakat, mivel a vezető tojáselőállító cégeknél is áremelkedéseket tapasztaltak.

Az amerikai Szövetségi kereskedelmi bizottságnak (FDC) meg kellene vizsgálnia a magas tojás árakat, mivel a vezető tojáselőállító cégeknél is áremelkedéseket tapasztaltak. Kép: Pexels


Madárinfluenza nélküli madárinfluenza

A kiskereskedelmi tojáspiac 20 százalékát birtokló Cal-Maine Foods a negyedéves eladások 110 százalékos növekedéséről, a bruttó nyereségnek pedig több mint 600 százalékos emelkedéséről számolt be az előző pénzügyi év azonos negyedévéhez képest a december végi Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnek tett bevallása szerint.

A cég a rekordeladások - és a magas árak - okát a madárinfluenza miatt országosan csökkent tojáskínálattal magyarázta, holott a társaság egyik gazdaságában sem volt pozitív madárinfluenza-teszt.

Az Egyesült Államok tojástermelése körülbelül 5 százalékkal volt alacsonyabb 2022 októberben a tavalyi évhez képest, decemberben pedig 29 százalékkal csökkentek a tojáskészletek az év elejéhez képest, ezt mutatják a legfrissebb USDA-adatok is. Ez ugyan jelentős visszaesés, de ez sem feltétlenül magyarázza meg a rekord magas árakat – mondta Basel Musharbash, a Farm Action ügyvédje.

Az ország trösztellenes szabályozó hatóságának is meg kellene vizsgálnia a rekordárú tojásokat előállító cégek nyereségét.

Az ország trösztellenes szabályozó hatóságának is meg kellene vizsgálnia a rekordárú tojásokat előállító cégek nyereségét. Kép: Pexels

Nő az elégedetlenség

"Azt szeretnénk elérni, hogy az FTC jobban ássa bele magát, és nézzen utána, hogy a fogyasztókat nem verik-e át ezekkel az árakkal" - mondta el Musharbash. Az FTC egyelőre nem kívánt nyilatkozni a kérdésről Reuters megkeresésére. A Cal-Maine tojáselőállító vállalat által közzétett nyilatkozatában azt mondta, hogy a magasabb termelési költségek, valamint a madárinfluenza járultak hozzá a magasabb árakhoz.

Február közepére az amerikai törvényhozók már a tojáselőállító vállalatoktól követelték a válaszokat a rekordmagas árak miatt.

Az American Egg Board - egy tojásmarketing csoport - közleménye szerint a tojás árképzése számos tényezőt magában foglal, a tojás nagykereskedelmi ára pedig idővel csökkenni fog. Az USDA adatai szerint 2022 eleje óta – többnyire márciusban és áprilisban – közel 58 millió csirkét és pulykát öltek le a madárinfluenza miatt a vírus terjedésének megfékezésére. A korábbi legnagyobb járvány alatt, 2015-ben 50,5 millió madár pusztult el az USA-ban. A Cal-Maine vállalat részvényei január végén estek, miután tavaly közel 50 százalékot emelkedtek. Két amerikai törvényhozó végül leveleket küldött az ország vezető tojáselőállító vállalatainak, hogy választ keressenek arra, miért emelkedtek rekordmagasságra a tojásárak az elmúlt hónapokban – derül ki a Reuters által látott levélmásolatokból.

A Cal-Maine tojáselőállító vállalat által közzétett nyilatkozatában azt mondta, hogy a magasabb termelési költségek, valamint a madárinfluenza járultak hozzá a magasabb árakhoz.

A Cal-Maine tojáselőállító vállalat által közzétett nyilatkozatában azt mondta, hogy a magasabb termelési költségek, valamint a madárinfluenza járultak hozzá a magasabb árakhoz. Kép: Pexels

Januárban tovább romlott a helyzet

Nem csoda az idegesség, hiszen a Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai szerint a tojás ára már 150 százalékkal volt több januárban az egy évvel korábbinál, ami nem csitította az aggodalmakat a gazdálkodók és a trösztellenes ügyvédek körében, akik tovább ütötték a vasat a vezető mezőgazdasági cégek árképzési hatalmára mutogatva.

"Azok az amerikai családok, akik azon dolgoznak, hogy ételt tegyenek az asztalra, megérdemlik, hogy tudják, hogy a tojásért fizetett megnövekedett árak törvényes választ jelentenek-e a csökkenő kínálatra vagy csupán az elszabadult vállalati kapzsiság termékei" - írta Elizabeth Warren massachusettsi szenátor és Katie Porter Kalifornia képviselője.

A leveleket a Cal-Maine Foods , a Hillandale Farms, a Rose Acre Farms, a Daybreak Foods és a Versova Management vezérigazgatói kapták meg - a Reuters cikke szerint.

Csak a Cal-Maine Foods egyedül az Egyesült Államok tojáspiacának mintegy 20 százalékát ellenőrzi. A társaság 600 százalékos bruttó nyereségről számolt be az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez benyújtott adatok szerint december végén. A Cal-Maine, a Daybreak, a Hillandale, a Rose Acre és Versova egyelőre nem válaszoltak a Reuters megjegyzés kéréseire.

A kongresszusi képviselők március 1-ig adtak határidőt a törvényhozás adatszolgáltatási kérésének teljesítésére.

A kedélyeket megpróbálta csitítani az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) csütörtökön, azt prognosztizálva, hogy a hónapok óta rekordmagasság közelében húzódó tojás ára drámaian csökkenni fog idén, feltéve, hogy az Egyesült Államokban nem tapasztalható fellendülés a madárinfluenza kitörésében.

2023-ban a tojás nagykereskedelmi ára 26,8 százalékkal csökken

– legalábbis Seth Meyer, az USDA vezető közgazdásza szerint, aki csütörtökön, Virginiában az USDA mezőgazdasági kilátások éves fórumán tartott előadásában állította ezt - írta a Reuters.

(Forrás: Reuters)