Manapság kiemelt figyelem kíséri a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztését szolgáló pályázati lehetőségeket. Az érdeklődés teljesen indokolt, hiszen az öntözött mezőgazdasági területek részaránya hazánkban legfeljebb 2-3 százalék lehet.

Mikor egy vállalkozás a vissza nem térítendő támogatásra pályázik, érdemes elemeznie az adott beruházás megvalósíthatóságának és megtérülésének fő sarokpontjait. Különösen igaz ez arra az esetre, ha hitel felvétele is szükséges a beruházás megvalósításához.

A szántóföldi növénytermesztésre fókuszálva, az öntözésfejlesztési beruházás megvalósíthatóságát nagymértékben befolyásolja az, hogy milyen területi adottságokkal rendelkezünk. A másik fontos kérdés, hogy az elképzeléseinknek leginkább megfelelő öntözőrendszer kialakítása esetén megéri-e számunkra a beruházás megvalósítása, azaz milyen időtávon várható a beruházás megtérülése.

öntözés

Kulcsfontosságú kérdés, hogy rendelkezésre áll-e megfelelő mennyiségű és minőségű víz az öntözéshez – fotó: Shutterstock

Az első kérdésre a válasz viszonylag gyorsan megadható, a második kérdés esetében viszont számos paramétert kell a gazdáknak figyelembe venniük, ugyanis optimális feltételek esetében az öntözés gazdaságosan megvalósítható beruházás, közepes minőségű termőhelyen, vagy nem kellően intenzív gazdálkodási módszerekkel egy öntözési beruházás nem biztos, hogy belátható időn belül megtérül.

Ahhoz, hogy valóban jövedelmezővé váljon a beruházás, előfordulhat, hogy a teljes gazdálkodási rendszert át kell alakítani. Az öntözés ugyanis nem csak az öntözővíz táblára való kijuttatását jelenti változatlan művelési mód és költségstruktúra mellett, hanem intenzívebb gazdálkodást, eltérő talajművelést, másfajta erő- és munkagépeket, jobb szaporítóanyagot, esetenként több műtrágyát és növényvédelmet, több személyi költséget.

A beruházási költségek oldaláról nézve az öntözés gazdaságosságát, a jelenlegi elaprózott birtokstruktúra mellett a gazdák számára legnagyobb kihívást az öntözés infrastruktúrájának gazdaságos működtetéséhez szükséges egybefüggő és megfelelő méretű parcellák kialakítása jelentheti, mivel a korszerű öntözési technológia, és a kedvező finanszírozási környezet, valamint az azt kiegészítő állami pályázati támogatás már rendelkezésre áll.

Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központja a magyar mezőgazdasághoz kapcsolódóan folyamatosan készíti és teszi közzé iparági elemzéseit, hogy minél több és hasznosabb információt szolgáltasson a hazai agrárpiac szereplői számára. Az iparági elemzéseket IDE KATTINTVA érheti el.