Digitalizáció és akvakultúra-gazdálkodás

Előrejelzésekkel valószínűleg mindenki találkozott már az időjárás kapcsán, de ezek az akvakultúra modernizálásában is segíthetnek. Legalábbis ezt állítja egy előrejelző szoftverekkel és haltenyésztéssel foglalkozó vállalat.

Natalie Brennan, a Manolin COO-ja az az akvakultúra adatfolyamának növekvő értékében hisz, és abban, hogy egy előrejelző szoftver megváltoztatja a tengeri haltenyésztés arculatát.

De hogyan működik a prediktív analitika az akvakultúrában? Az elvek tulajdonképpen azonosak: olyan tényezőket kell megvizsgálni, mint például egy betegség vagy egy mérgező algavirágzás előfordulása a múltban, hogy megjósoljuk a jövőbeni előfordulásának valószínűségét.

Előrejelzésekkel valószínűleg mindenki találkozott már az időjárás kapcsán, de ezek az akvakultúra modernizálásában is segíthetnek.

Előrejelzésekkel valószínűleg mindenki találkozott már az időjárás kapcsán, de ezek az akvakultúra modernizálásában is segíthetnek. Kép: Pexels

Gyakorlati előrejelzések

Natalie Brennan így beszélt a munkájukról: "Gyakorlati előrejelzéseket készítünk a halgazdaságok számára. Nemrégiben például előrejelzést dolgoztunk ki egy hasnyálmirigy-betegségre (PD) vonatkozóan, amely a lazacoknál fordul elő, és a termelés során a gazdaságok között is terjedhet, és sajnos korlátozza a lazacok növekedését. A betegség kialakulásának előrejelzéséhez adatokat gyűjtünk annak megállapítására, hogy mely tényezők (például a tenger hőmérséklete, a gazdaságba érkező hajók száma stb.) befolyásolták a PD korábbi kialakulását.

Ezután algoritmusokat futtattunk ezeken a tényezőkön, hogy felmérjük a köztük lévő kapcsolatokat. Az így felderített összefüggések alapján a számítógép már meg tudja jósolni, hogy mikor van alacsony, közepes vagy magas esélye a PD kialakulásának a közeljövőben - lehetővé téve a halgazdaságok üzemeltetői számára, hogy a PD megelőzése érdekében ennek megfelelően irányítsák a halgazdasági tevékenységeket, például a betakarítást, az etetést vagy a tisztítást.

Lényegében ez a technológia eszközöket ad a gazdák kezébe, hogy a múltbeli eseményeket felhasználva a jövőben a lehető legmegalapozottabb döntéseket hozhassák a halak jólétének maximalizálására és fenntartására.

A digitalizálás felgyorsítja az olyan feladatokat, mint a hatóságoknak szóló rendszeres jelentések kitöltése, a halak általános egészségi állapotának értékelése vagy a termelési tervek módosítása.

A digitalizálás felgyorsítja az olyan feladatokat, mint a hatóságoknak szóló rendszeres jelentések kitöltése, a halak általános egészségi állapotának értékelése vagy a termelési tervek módosítása. Kép: Pexels

Digitalizáció és jól tartott halak

Ahhoz, hogy megértsük, milyen hatással lehet mindez a halak egészségére, fontos először azt tisztázni, hogy általában hogyan tartják fenn a halak egészségét. Alapvetően ez 3 fő területtől függ:

  1. Betegségek/patogének jelenléte

  2. A környezet (pl. óceáni áramlatok, hőmérséklet és sótartalom).

  3. Maga a hal (pl. genetika, takarmányozás és általános egészségi állapot).

A hal megbetegedhet vagy elpusztulhat, ha a körülmények ezeken a területeken túlságosan átlépik az ideális szintet. Egy példával élve: ha a víz hőmérséklete kissé túl meleg, és a vízben megnövekszik a káros baktériumok száma, akkor egy olyan művelet, mint a halak áthelyezése az egyik ketrecből a másikba (ami általában eléggé ártalmatlan) elég lehet ahhoz, hogy a hal átlépje azt a kritikus küszöböt, amit még képes elviselni, mielőtt megbetegszik vagy elpusztul.

A gazdálkodó tudásával kombinálva, ezek sokkal erősebb elemző eszközt biztosítanak ahhoz, hogy a halak számára a lehető legjobb életkörülményeket biztosítsák.

A gazdálkodó tudásával kombinálva, ezek sokkal erősebb elemző eszközt biztosítanak ahhoz, hogy a halak számára a lehető legjobb életkörülményeket biztosítsák. Kép: Pexels

Összegyűjtött adat: szintetizált tudás

"Azáltal, hogy megértettük az ilyen tényezők közötti összefüggéseket, és azt, hogy ezek hogyan hatnak a halakra, fejlett előrejelző modelljeink születtek, melyek segítenek a haltenyésztőknek abban, hogy hamarabb észrevegyék a halak egészségét fenyegető kihívásokat vagy veszélyeket. Így lehetőségük nyílik arra, hogy megelőző intézkedéseket tegyenek a halak egészségének megőrzése érdekében, ahelyett, hogy a következményekkel akkor kellene szembenézniük, amikor a halak már sebezhető helyzetben vannak" - mondta el Brennan.


A haltenyésztők fejben már ma is elvégeznek néhány ilyen elemzést, és az évek során szerzett tapasztalatokkal ezt összevetve, ösztönösen is nagyon jó eredményeket érnek el. De vannak határok, mivel az emberi elme csak bizonyos mennyiségű tényezőt és a köztük lévő összefüggéseket képes kezelni. Itt jönnek a képbe a számítógépek és az adattudományi technikák. A gazdálkodó tudásával kombinálva, ezek sokkal erősebb elemző eszközt biztosítanak ahhoz, hogy a halak számára a lehető legjobb életkörülményeket biztosítsák.

Az adatok az olyan nagy tétekkel járó döntések meghozatalakor is nagyobb bizonyosságot nyújtanak, mint az újabb parazitakezelés vagy a betakarítás.

A digitalizálás felgyorsítja az olyan feladatokat, mint a hatóságoknak szóló rendszeres jelentések kitöltése, a halak általános egészségi állapotának értékelése vagy a termelési tervek módosítása. Ez segít a gazdaságok hatékonyabb működésében, méghozzá kevesebb költséggel és magasabb hozammal. Emellett segíti a csapaton belüli kommunikációt is, lehetővé téve a vezetők számára, hogy átlássák az egyes döntések mögött álló adatokat, és visszamenőleg is értékelni tudják, hogy a korábbi döntések mennyire voltak hatékonyak.

(Forrás: foodunfolded)