A kis- és közepes vállalkozások számára meghirdetett energiaköltség-kompenzáció kiszélesítését javasolja a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MEÁSZ), hogy a támogatás terjedjen ki a különösen energiaintenzív építőanyag-gyártási ágazatra is.

A szövetség által csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint ez a lépés azért fontos, hogy a magyarországi gyártók ne kényszerüljenek a termelés szüneteltetésére, ezáltal elkerülhető legyen az értéklánc sérülése és az import arányának növekedése.

Kiemelték: az energiaársokk és a költséginfláció egyszerre sújtja a magyarországi gyártókat, amelyek számára az a legnagyobb kihívás, hogyan tudnak még kezelhető költséggel gyártani. A költségek olyan mértékben emelkedtek például az égetett kerámia tégla- és cseréptermékeknél, hogy azt már nem lehet áthárítani a fogyasztókra. 

Az égetett kerámiatégla és a cserép esetében az energiaárak sosem látott mértékű megugrása miatt jellemzően 20-35 százalék körüli költségvezérelt áremelésre volt szükség.


E termékek gyártóinál az októbertől induló új gázszerződések nehéz helyzetbe hozhatnak több gyártót, amelyek a drasztikusan megemelkedett költségszintek miatt átmenetileg a termelés leállításra kényszerülhetnek. A magyarországi gyártás akár csak átmeneti leállása azonban a belföldi építésgazdasági értéklánc sérülését jelentené.

Indexkép: Pixabay