Az MKB Bank, a Budapest Bank és a Takarék Csoportot tulajdonló Magyar Takarék Bankholding Zrt. legfőbb szervei szerdán elfogadták a három pénzintézet fúziós menetrendjének első lépését, így 2022. március 31-én egyesül a Budapest Bank és az MKB Bank, míg a Takarék Csoport 2023 második negyedévének végéig csatlakozik hozzájuk - közölte a Magyar Bankholding Zrt. az MTI-vel.

Jelezték, hogy a fúzió megvalósításához szükséges felügyeleti engedélyeztetés folyamatban van.

A 2022. március 31-ével létrejövő egyesült bank átmenetileg MKB Bank Nyrt. név alatt fog működni.
Az egyesülés nem jelent változást a bankcsoport tulajdonosi szerkezetében, a fúziós folyamatban résztvevő bankok meghatározó tulajdonosa továbbra is a Magyar Bankholding Zrt. lesz.

Az egyesülés hangsúlyos eleme az egységes szervezeti irányítási struktúra létrehozása a Magyar Bankholdingban és tagbankjaiban, ezért november 16. óta a Bankholding vezérigazgató-helyettesei és ügyvezető igazgatói átvették a szakmai és munkajogi irányítást a csoport tagbankjaiban, a Budapest Bankban, az MKB Bankban és a Takarék Csoportban.

December 1-jével Barna Zsolt, a bankcsoport igazgatósági elnöke átvette a vezérigazgatói feladatokat, és 2022. január 1-jétől a társaság elnök-vezérigazgatójaként irányítja a Bankholdingot.

Hogyan érinti a változás az ügyfeleket?

A közlemény szerint a 2022. március 31-ei fúziót megelőzően a meglévő ügyfelek a megszokott csatornákon intézhetik a banki ügyeket.

Március 31-ét követően biztosított lesz a lakossági és vállalati ügyfelek kölcsönös kiszolgálása: mind a Budapest Bank, mind az MKB Bank ügyfelei a megszokott bankfiókjaik és ügyintézési csatornáik mellett a korábbiakhoz képest több helyszínen, nagyobb fiókhálózatban tudják majd pénzügyeiket intézni.

Hangsúlyos szerepe lesz a kisvállalkozásoknak és az agrárügyfeleknek

A bankcsoport jelenleg is Magyarország második legnagyobb piaci szereplője mérlegfőösszeg alapján, ezen felül a legnagyobb fiók- és ATM hálózattal is rendelkezik. Számos területen piacvezető, így a vállalati szegmensben, azon belül is a nemzetgazdasági szempontból kiemelten fontos mikro-, kis- és középvállalati szektor hitelezésében, valamint a lízing piacon. Az agrár- és élelmiszeripari ágazatot kiszolgáló üzletág összesített 25 százalékos piaci részesedéssel szintén első számú szereplő a piacon. A csoport erős pozícióval rendelkezik a privátbanki szegmensben is: mintegy 6.000 ügyfél 1.000 milliárd forintot meghaladó vagyonát kezeli.

John Deere kombájn aratás közben

Jelentős hangsúlyt kap az agrárügyfeleknek nyújtandó új, modern, kedvező árazású termék- és szolgáltatási paletta biztosítása – Fotó: pixabay

Az épülő szuperbank rugalmas, nemzetközileg is élenjáró digitális megoldásokat vezet be, valamint épít a három külön-külön is erős, hazai kereskedelmi bank erősségeire, értékeire és legjobb gyakorlataira, így a tagbankok által felhalmozott sok évtizedes szakértelemre, továbbá az ügyfelek magas minőségű kiszolgálása iránti elkötelezettségre. A létrejövő nagybank a teljes piaci spektrum lefedését és minden ügyfélszegmens kiszolgálását célozza, miközben jelentős hangsúlyt kap a lakossági, mikro-, kis- és középvállalati, valamint agrárügyfeleinek nyújtandó új, modern, kedvező árazású termék- és szolgáltatási paletta biztosítása is.

Korábban Hollósi Dáviddal, a Takarékbank Zrt. Agrár üzletág vezetőjével beszélgettünk a s magyar mezőgazdaság helyzetéről, a gyenge forint következményeiről és a bankfúzióról. Elmondta, hogy a 2022. március 31-én létrejövő MKB Bank Nyrt. működésében is nagy szerep jut az agrár- és élelmiszeripari portfólió kialakításának.