Orosz elemzők az ország szállítási, tárolási és kikötői infrastruktúráját „katasztrofálisnak” nevezik. Ennél is fontosabb azonban, hogy a gabonaexport szószólói nem számoltak a világpiaci árak esésének lehetőségével. Ugyancsak orosz közgazdászok megállapítása szerint ez talán abból adódik, hogy az ország agrárpolitikájának irányítói nehezen tudnak szabadulni a tervgazdasági szemlélettől.

A jelenlegi ár a termelők egy részének az önköltségét sem fedezi. Ezért egyelőre befagyasztják az exportot az árak emelkedésére várva, miközben a tárolási költségek és veszteségek növekednek, „a gabona egy része elrothad a korszerűnek egyáltalán nem nevezhető tárolókban”, az árak pedig még mélyebbre süllyedhetnek.

gabona

Oroszország rendre rekordokat dönt a gabonaexportban – fotó: Shutterstock

A Független Orosz Gabonatársulás elnöke, Nyikolaj Beljakov szerint azt sem lenne szabad szem elől téveszteni, hogy Oroszország évi 300 millió tonna körüli gabonatermése a világtermelésből mindössze 5-6 százalékkal részesedik, ami csepp, vagy inkább „homokszem” a tengerben. A világtermés túlnyomó részét Kína (évi 500 millió t), az USA (470 millió t.) az EU (300 millió t) adja, további nagyobb gabonatermesztő országokkal együtt.

Ezért az orosz vezetés hiába erőlteti a termelés és az export felfuttatását, a világpiaci árak alakításában nem tud meghatározó szerepet játszani.

Beljakov szerint – a nehezen értékesíthető készletek növelése helyett – célszerűbb lenne a gabonatermesztés erőltetett fejlesztésébe ölt rubel-milliárdokat a mezőgazdaság más területein felhasználni.