Siklós Gabriella, az OVF szóvivője csütörtök este az M1 aktuális csatornán beszélt arról: az OVF kezdeményezte a szlovák vízügynél, hogy a Duna vízhozamának részleges visszatartásával segítsék az árhullám apadásának meggyorsítását. Ez segítheti a múlt szerdai hajóbalesetben elsüllyedt Hableány kiemelését.

Az OVF szombati közleménye szerint a Duna magasabban fekvő vízgyűjtőin bekövetkezett hóolvadás miatt a folyó országhatár feletti szakaszán és mellékfolyóin a vízszint hosszan elnyúló emelkedése volt tapasztalható. A Duna budapesti vízállása pénteken 10 órakor 466 centiméter volt, szombaton 11 órakor 477 centiméter volt. A 400 centiméteres szint alá várhatóan jövő héten, kedd délelőtt apad a vízszint.

A közlemény szerint az országban jelenleg 300 kilométeren van árvízvédelmi készültség. A Tisza árhullámának hosszan elnyúló tetőzése Tiszaug térségében jár, fokozat elérése nem várható. Az árhullám lassú levonulását a mellékfolyókon kialakult kisebb vízszintemelkedések tovább lassítják. A tiszai mellékfolyók közül a Berettyón és a Körösök vízrendszerén vannak, illetve várhatóak elsőfokú szint feletti vízállások.

árvíz

A szlovák vízügyi szervezet szombat hajnalban végrehajtott vízvisszatartási intézkedése eredményeként a vízszintcsökkenés várhatóan az esti órákban éri el Budapestet – fotó: Pixabay

A legfrissebb meteorológiai előrejelzés szerint sem a Duna felső vízgyűjtőin, sem a Tisza vízgyűjtőjén nem várható számottevő csapadékmennyiség. A vízügyi szakemberek a kialakult helyzetnek megfelelően az érintett szakaszokon fokozott figyelőszolgálatot végeznek. Az Országos Vízjelző Szolgálat folyamatosan figyelemmel kíséri és naponta elemzi a helyzetet – írta az OVF.

A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság azt közölte: a belvíz miatt igazgatóságuk 9 belvízvédelmi szakaszán van készültség érvényben. Az elöntött terület nagysága továbbra is kismértékben csökkent, jelenleg 3195 hektár, ebből vetés: 1465 hektár, rét-legelő: 1000 hektár, egyéb: 730 hektár.