Az Európai Bizottság hivatalos értesítést küldött Magyarországnak arról, hogy elindítja az európai uniós források folyósítását a jogállamisághoz kötő, feltételességi mechanizmust – jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden délután Strasbourgban az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén adta hírül az MTI.

Von der Leyen elmondta, hogy korábban a magyar kormánynak adtak esélyt arra, hogy a bizottság aggályaira válaszoljon, ezeket a válaszokat a testület elemezte és végül arra a következtetésre jutottak, hogy meg kell tenniük a következő lépést.

A bejelentés kapcsán a Népszava arra emlékeztet, hogy Magyarország 32 milliárd eurónak megfelelő összegű támogatást veszíthet el a következő öt év alatt. Illetve arra is kitértek, hogy „az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló rendelet" már 2021. január 1. óta hatályban van, de eddig nem éltek vele, mert a két fő érintett EU-tagország, Magyarország és Lengyelország az Európai Unió Bíróságához fordult az ügyben. A keresetet a testület február 16-án elutasította.

A feltételességi (jogállamisági) mechanizmus egy olyan eszköz, amellyel az Európai Unió demokratikus viszonyok betartására kényszerítheti az EU-tagországokat úgy, hogy az uniós támogatások elvonásával sújthatja őket, ha megsértik a jogállamiság elveit:

  • Veszélyeztetik az igazságszolgáltatás függetlenségét.
  • Az EU-s költségvetést végrehajtó hatóságok nem működnek megfelelően.
  • A nyomozó és a vádhatóságok nem tesznek meg mindent a korrupció és az uniós jog ezzel összefüggő megsértésével szemben.
  • Nem biztosítják e hatóságok intézkedéseinek vagy mulasztásainak független bíróságok általi felülvizsgálatát.
  • Nem előzik meg és nem szankcionálják a közösségi támogatásokkal végrehajtott csalást vagy korrupciót.
  • Nem fizettetik vissza a jogosulatlanul kifizetett összegeket.
  • Nem biztosítják az összeférhetetlenség elkerülését.

A 24.hu részletezi, hogy a mechanizmus megindítása nem jelenti azt, hogy innentől nem jönnek pénzek Magyarországra. Most egy valószínűleg hosszú egyeztetés kezdődik Magyarország és az EU között, végül a bizottságnak meg kell határoznia, hogy hol és milyen mértékben sérülnek az uniós alapértékek és a költségvetés, majd meg kell határoznia egy szankciót. Utána erről még az Európai Tanács tagjainak szavaznia kell és az elfogadásához minősített többség szükséges.

Indexkép: Pxfuel