Jelenleg a pázsitfűfélék okoznak allergiás tüneteket, de fokozatosan megkezdődik a parlagfűszezon is.

Egyre többen szenvednek

Magyarországon egyre súlyosabb a pollenhelyzet, ráadásul a becslések szerint már több mint 2 millió ember küzd allergiás tünetekkel. Ettől függetlenül nem kell ki parlagfű ügyekért felelős kormánybiztost Nagy István agrárminiszter, mivel a jelenlegi szabályok világosan leírják, hogy a parlagfüves feladatok szakmai irányítója maga az Agrárminisztérium. A feladatok ellátásáért és operatív irányítóként a főispánok felelnek - válaszolta az agrárminiszter a napi.hu írásban feltett kérdésére.

Az allergiások száma évről évre 2-3 százalékkal emelkedik. Egy új tanulmányból az is kiderült, hogy a fiúknál nagyobb eséllyel fordul elő parlagfűpollen-allergia, mint a lányoknál. Az allergiás betegségek a felnőtt lakosság nagyjából 10-30 százalékát érinti, míg a gyermekek esetében ez 40 százalék. A betegség leggyakrabban légúti allergiás tünetekkel jelentkezik.

A lakosság évente 40-50 milliárd forintot költ allergiagyógyszerekre, de legalább ennyibe, ha nem többe kerül az orvosi ellátás is - árulta el Kelen Andrásné, a ParlagfűPollen No Egyesület elnöke.

A gyomnövény mindenhol ott van, így az egész világon nagy problémát okoz, mint ökológiai, mind közegészségügyi szempontból. Mára a világ első 100 invazív, veszélyes és kártékony növényébe tartozik.

1,5 millió forintos csúcsbírság

Tavaly a Nébih összesen 73,8 millió forint bírságot szabott ki a parlagfűvel fertőzött területek tulajdonosaira. A legnagyobb bírság 1,5 millió forint volt. Összességében azonban elmondható, hogy évről évre csökken a kiszabott bírságok mértéke és összege. Míg 2019-ben még 136 millió forintra bírságolták azokat, akik nem irtották a gyomnövényt, addigra ez 2022-re 74 millió forint alá csökkent. Ehhez hozzátartozik, hogy külterületen 1394 esetben, míg belterületen 57 esetben bírságoltak a helyi kormányhivatalok.

Hazánkban a jogszabályok szerint 15 ezer és 5 millió forint közötti növényvédelmi bírság szabható ki a parlagfűvel fertőzött területek miatt. A tételek idén sem változtak, így aki nem figyel és nem irtja a gyomnövényt, az ilyen összegekkel számolhat. A Nébih hozzátette, hogy a növényvédelmi bírság mértéke a parlagfűvel fertőzött terület mérete, elhelyezkedése, illetve az átlagos borítottsága határozza meg. Amennyiben a parlagfűvel borított terület átlaga nem éri el a 10 százalékot, abban az esetben a legalacsonyabb bírsággal számolhatunk. Ami azonban az 50 százalékos arányt illeti, itt az irányadó bírságtétel legmagasabb összegét alkalmazzák.

A lakosság évente 40-50 milliárd forintot költ allergiagyógyszerekre - fotó: pexels.com

Hamarosan itt a parlagfűszezon

A Nébih Információs rendszere szerint már tart a pázsitfűfélék pollenszezonja, a parlagfű pollenszórása itthon általában július végén kezdődik, de sokszor már júniusban is problémát okoz.