Orosz (szovjet) kutatók már az ötvenes években felfedezték, hogy az úton-útfélen növő pitypang egyik Oroszországban növő változata a gumigyártás alapanyaga lehet – írja az agrarheute.com.

pitypang

A pitypang gumialapanyagként való felhasználhatóságát folyamatosan vizsgálják - Fotó: pixabay.com

Még sok a bizonytalanság, de érdemes további kutatásokat folytatni

Néhány évvel ezelőtt, a német Julius-Kühn Intézet kutatói újra felmelegítették a témát, és kísérletek alapján megállapították, hogy az ötlet nem teljesen elvetendő, bár egyelőre a kokszagiz komplett agrotechnikája sincs kidolgozva, és az abból való üzemi gumigyártáshoz is több technikai kérdést kell tisztázni, illetve megoldani.

A kokszagiz igénytelen növény

Az út azonban egyértelműen járható, mivel a kokszagiz – a kaucsukfával ellentétben – Németországban és Európa több országában is megtermelhető, a németek pedig abból már autógumi abroncsot is előállítottak. További nagy előnye, hogy igénytelen növény, nagy tömegben – különleges ápolás vagy növényvédelem nélkül – könnyen előállítható, és begyűjtése (illetve valószínűleg feldolgozása is) egyszerűen megoldható.

pitypang

A pitypang gumikihozatalának növelése a német kutatók szerint megvalósítható lehet - Fotó: pixabay.com

A kaucsukfák lassan növekednek

A kokszagiz művelésbe vonása mellett szól az a tény is, hogy Dél-Amerikában és Délkelet-Ázsiában honos kaucsukfák lassan növekednek (az ültetéstől az első csapolásig 10 évnek kell eltelnie), és a kaucsukültetvények területe pedig csak a trópusi erdők rovására növelhető. Ugyanakkor a kaucsukfa nedve (latex) 25-30 százalék gumit tartalmaz, a kokszagiz biomasszája viszont ennek csak a töredékét. A német kutatók azonban lehetőnek tartják az új növény gumikihozatalának növelését, és az erre irányuló kísérleteket már meg is kezdték.

A Rákosi-korszak után a gumipitypangot az észszerűtlen szovjet-magyar kezdeményezések elrettentő példájaként emlegettük. A végén kiderülhet, hogy az nem is volt túl nagy butaság.