Várható lépés

Keddi ülésén 100 bázisponttal 10,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A kamatfolyosó két szélét is 100 bázisponttal emelte a testület. Az elemzők legalább 50 bázispontos, vagy annál nagyobb emelésre számítottak.

A monetáris tanács megítélése szerint az inflációs várakozások horgonyzása és a másodkörös inflációs kockázatok mérséklése érdekében az alapkamat további határozott emelése volt indokolt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) továbbra is készen áll az egyhetes betéti eszköz kamatával gyorsan és rugalmasan reagálni, amennyiben azt a rövid távú pénz- és árupiaci kockázatok emelkedése indokolja - áll a keddi kamatemelést indokló, az  MNB honlapján publikált közleményben, melyet az MTI is megírt.

A monetáris tanács kedden az alapkamat 100 bázisponttal 10,75 százalékra emeléséről döntött, az egynapos betéti kamatot ugyanilyen mértékkel 10,25, míg az egynapos és az egyhetes fedezett hiteleszköz kamatát 13,25 százalékra növelte.

A közleményben rögzítették, hogy az egyhetes betéti eszköz kamatának az alapkamatéval azonos mértékű emelését tartják indokoltnak. A háborús feszültségek elsőkörös hatásainak lecsengése, a külső inflációs hatások mérséklődése, a júniusban bejelentett adóintézkedések inflációs hatásának kifutása és a proaktív jegybanki lépések következtében az infláció várhatóan 2023 végén tér vissza a jegybanki toleranciasávba, majd 2024 első félévében éri el a 3 százalékos jegybanki célt - áll a közleményben.

Az infláció várhatóan 2023 végén tér vissza a jegybanki toleranciasávba, majd 2024 első félévében éri el a 3 százalékos jegybanki célt. Fotó: Wikipédia

Az infláció várhatóan 2023 végén tér vissza a jegybanki toleranciasávba, majd 2024 első félévében éri el a 3 százalékos jegybanki célt. Fotó: Wikipédia

Aggódnunk kellene? Stagnáló forint a kamatemelés után

Az MNB közleményt is kiadott, melyen a recesszió kockázatának emelkedésével és az elhúzódó, magas inflációs környezettel indokolják a kamatemelést. 2022 júniustól kimutathatóan lassul lassul a növekedés, az orosz-ukrán háború, a lassan visszakúszó Covid-19 járvány, az általánosan megemelkedett nyersanyagárak, a töredező szállítási láncok, a rekordméretekben pusztító aszály, mind a világgazdaság recesszióba fordulásának irányába hatnak. Minden bizonnyal permanens és magas lesz a külső inflációs nyomás is.

A kamatemelés után általában erősödik a forint, de a mai döntés után alig változott az árfolyama. A piaci várakozások 50 bázispontos kamatemelési prognózisa mellett szép számmal vártak elemzők 100 bázispontos emelést is. A kamatdöntés előtt 401 forint körül ingadozott az euró, 396 forint körül a dollár és 410 forint körül a svájci frank jegyzése.

A kamatdöntés után negyed órával 0,5 százaléknyi széles kilengés után azonban mindhárom devizát nagyjából ugyanott jegyezték, mint a bejelentés előtt.

A forint a jegybanki kamatdöntés előtt 0,4 százalékkal állt gyengébben a reggeli kezdéshez képest az euróval és 1,3 százalékkal gyengébben a dollárral és a svájci frankkal szemben. A júliusi kezdéshez képest 1,2 százalékos a gyengülés az euróval, 4,7 százalékos a dollárral és 3,7 százalékos a svájci frankkal szemben.

A kamatemelés után általában erősödik a forint, de a mai döntés után alig változott az árfolyama. Fotó: Wikipédia

A kamatemelés után általában erősödik a forint, de a mai döntés után alig változott az árfolyama. Fotó: Wikipédia


Mi lesz a hitelesekkel?

A hitelesek szempontjából az alapkamat azért fontos, mert ez az a kamat, amit a hiteleket kihelyező bankok a betéteik után a jegybanktól kapnak. Amennyiben nő ez a kamat, a bankok is kénytelenek megemelni az ügyfeleik felé felszámított kamatszintet. Az elmúlt egy évben már így is 30 százalék körül drágultak a hitelek, az MNB nyilatkozatai alapján pedig őszig további kamatemelésekkel számolhatunk, és akár 15 százalék felett is tetőzhet az alapkamat. Talán most érdemes kivárni a hitelekkel, vagy esetleg fixálni a kamatokat, új szerződések esetén pedig eleve végig fix törlesztőrészletet igényelni.

A hitelkalkulátorok szerint egymillió forint hozzávetőleges havi törlesztője jelenleg 10 évre ingatlanfedezettel 12 ezer forint körül mozog, ami egy éve még nagyjából 8 ezer forintnál járt.

Most kell drukkolni

A fentebb vázolt rendkívül nehéz gazdasági környezetben az is gyengítheti a forint helyzetét, hogy még mindig nincs megállapodás a kormány és Brüsszel között. Az Európai Bizottság még egy utolsó hónapot biztosított a kormánynak, hogy lépjenek a jogállamisági aggályok megoldásának érdekében, mielőtt a Tanács felfüggesztené a 2021–2027-es uniós költségvetéséből nekünk járó forrásokat -számolt be róla az Euractiv.

„Magyarországnak egy hónapja van arra, hogy benyújtsa észrevételeit és további véleményét, különös tekintettel a Bizottság által tervezett intézkedések arányosságára"

– írták. A szóban forgó összeg mintegy 11 ezer milliárd forintra rúg, ha létrejönne a megállapodás az Európai Bizottsággal, ez a fedezet minden bizonnyal visszatolná az euro árfolyamát mélyen a 400 forintos büntetőhatár alá. Az igazán ijesztő az, hogy van esélye annak is, hogy a manőver végül nem sikerül, és ha ne adja Isten így alakulna, akkor a mostani megszorításokkal terhelt időszakot utólag a "kánaán" és a "pénzbőség" jelzőkel illethetjük.

(Forrás: MTI)