A hévízi termáltó kivezető csatornája télen sem fagy be, így kedvező életfeltételeket biztosít az oda beengedett trópusi halaknak. Ezek az idegenhonos halfajok néhány év alatt teljesen átvették az "uralmat" a csatorna ezen szakaszán és átalakították a víz ökoszisztémáját. Többek között ilyen halfaj a citrom- vagy jaguársügér. Utóbbi az őshonos halfajokat is pusztítja, ennek következtében pedig megváltozik a víz minősége, a halállomány és ezzel a tápláléklánc további tagjai, többek között a madarak is, veszélybe kerülnek – hangzott el a RTL Híradóban.

„Egy-két jaguársügér-előfordulás már a Zalában is datálható. Horgászoknak sikerült megfogni, tehát valaki vagy direktbe oda beengedte, vagy valamilyen módon megtalálta az az egyed az átszökésnek a lehetőségét" – mondta a műsorban Weiperth András, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) Természetesvízi Halökológiai Tanszékének tudományos főmunkatársa.

Jaguársügér (Parachromis managuensis)

Jaguársügér (Parachromis managuensis) – Fotó: Shutterstock

Ez pedig azt jelenti, hogy akár egyszer a Balatont is elérhetik ezek az inváziós fajok – írja a témával kapcsolatban a Pecaverzum.

A híradóban az inváziós halfajokról elhangzik az is, hogy a kutatók szerint a jelenleg legtöbb problémát okozó amurgéb faj Ázsiából egy valószínűleg felelőtlenül ellenőrzött halszállítmánnyal kerülhetett a magyar folyókba, és az évek során olyan hibrid szaporodási rendszerrel alkalmazkodott a környezetéhez, amivel az őshonos fajok teljes területét, főként a lápi pócot veszélyezteti.