Nem kell tovább várni, jöhetnek az EU-s pénzek

A helyreállítási terv után a 2021-2027-es kohéziós források felhasználást magában foglaló partnerségi megállapodás szövegét is elfogadta az Európai Biztosság, ezzel végre minden akadály elhárult az EU-s támogatások Magyarországra érkezése elől - jelentette be nemrégen Navracsics Tibor, az európai uniós források felhasználásáért és területfejlesztésért felelős tárca nélküli minisztere.

Hozzátette, hogy a hét elején abban a megtiszteltetésben volt része, amikor a magyar kormány nevében aláírhatta a nemzeti helyreállítási tervvel kapcsolatos megállapodást. A mai napon pedig az EB jóváhagyta a magyar operatív programot, valamint magának a partnerségi megállapodásnak a szövegét.

Kifejtette továbbá, hogy végre elértük a célt, így az év végére a kormány minden megállapodást alá tudott írni az Európai Biztossággal. Ez lehetővé teszi, hogy hozzáférjünk az európai uniós forrásokhoz. Hamarosan 130 milliárd forintnyi előleg érkezik, ezzel együtt megkezdődhet a pályázatok kiírása, elindulnak azok a fejlesztések, amiket az EU-s forrásokból támogat a kormány.

A miniszter videóban mondott köszönetet azoknak, akik az elmúlt hat hónapban támogatták őt, akik a szakmai anyagokat készítették elő a számára, akik segítettek a vállalásokat megtenni és azokat teljesíteni.

Mit jelent ez most pontosan?

A helyreállítási terv keretén belül Magyarország számára 2300 milliárd forint nyílik meg. Ennek az összegnek a 48 százalékából olyan programokat finanszíroznak, amelyek segítik elérni a klíma- és az energiapolitikai célokat. - írta meg az Index.

Szabad utat kapott a pénzek folyósítása - fotó: pexels.com

További 30 százalékkal a digitális infrastruktúrát, a digitális közszolgáltatások fejlesztését, valamint a vállalatok digitális átmenetének támogatását segítik elő. Navracsics Tibor hozzátette, hogy az operatív programok esetében a magyar társfinanszírozással együtt 14 ezer milliárd forint áll rendelkezésére a 2027-es év végéig.

Ebből az Európai Bizottság korábban már több mint 4000 milliárd forintot előzetesen jóváhagyott az agrár- és vidékfejlesztési programokra. Ez azt jelenti, hogy árfolyamtól függően 9-10 ezer milliárd forint jut a többi operatív programra.