Német kutatóknak sikerült a napelemeket úgynevezett triboelec nanogenerátorokkal bevonniuk. Ezek a külső mechanikai energiát elektromos energiává alakítják. Ez azt jelenti, hogy e napelemekkel esőcseppekből is lehet villamos energiát termelni – számolt be a forradalmi találmányról az agrarheute.com.

A "mini áramfejlesztők", a nanogenerátorok képesek villamos energiát termelni kinetikus energiából, így a lehulló esőcseppekből. Az elv a statikus feltöltődéshez hasonló, a cseppek és a napelemek érintkezése során keletkezik energia, amikor a pozitív töltésű vízcsepp találkozik a negatív töltésű felülettel.

A kutatóknak már sikerült négyzetméterenként 50-100 watt villamos energiát előállítaniuk laboratóriumi körülmények között a TENG technológiával: ez a napelem optimális teljesítményének körülbelül 20-30 százaléka. Ez azt jelenti, hogy még rossz időjárás esetén is jelentős mennyiségű villamos energiát biztosítana egy TENG bevonattal ellátott napelem.

Kínai tudósok azonban gyakorlati kísérleteik során úgy látták: a TENG napelemekkel elért villamosenergia-nyereség jelentősen gyengébb, mint azt német kollégáik prognosztizálták. Ezért még további kutatások szükségesek ahhoz, hogy hatékony, tömegtermelésre alkalmas eszközök szülessenek.

Mindazonáltal a német kutatók a közeljövőben sorozatgyártást vetítenek előre, igaz, nem a napelemek esetében, hanem a TENG cellák textiliparban való felhasználásával kapcsolatosan. Elképzelésük szerint egyes ruhadarabok hamarosan áramot termelhetnek azzal, hogy viselőjük mozog. Reményeik szerint az új termék iránt a mezőgazdasági termelők és más "zöld" szakemberek biztosan fogékonyságot mutatnának.