Helyzetkép a hazai földekről

Az Agrárközgazdasági Intézet augusztusi jelentésében megjelent információk szerint a kalászos gabonafélék aratása szinte teljesen befejeződött 2021. augusztus közepéig. Az összegyűjtött adatok azt mutatják, hogy összesen 1,275 millió hektáron ért véget a betakarítás, az akkori állapot szerint mindössze 25 ezer hektár volt már csak hátra. A búza, a rozs, az árpa, a tritikálé és a zab aratása közel 100 százalékos volt már ekkor.

Az egyéb gabonafélék (például a szemes cirok) betakarítása húzódik el, hiszen az augusztus 13-i állapot szerint akkor még csak 8,4 százalékos volt.

Összesen 7,3 millió tonna gabona betakarítására került sor, melynek 68,6 százaléka búza, 22,9 százaléka árpa volt. A kalászosok termésátlaga kis mértékben ugyan, de meghaladta az egy évvel korábbi szintet.

kalászosok termésátlaga

Kalászosok termésátlagának alakulása, 2017 – 2021 – Forrás: AKI

Rossz termésre számítottak a búzatermesztők, mégis jobb lett a termésátlag, mint tavaly

Őszi búza

A 2020/21-es gazdasági évben a kalászos-területek 65,5 százalékán termeltek őszi búzát, összesen 853 ezer hektáron, és 5 millió tonna gabona termett.

Az őszi búza termésátlaga a tavalyihoz képest 12 százalékkal nőtt, országosan 5,9 tonna/hektár.

Szélsőértékek: Pest megyében születtek a leggyengébb termésátlagok őszi búzából (4,9 tonna/hektár), a legmagasabb pedig Hajdú-Biharban jött össze (7 tonna/hektár).

búza termésátlaga

Búza termésátlagának alakulása megyénként, 2021 – Forrás: AKI

Tavaszi búza

Tavaszi búzát az idén 6,7 ezer hektáron vetettek, ami 15,7 százalékkal kisebb terület, mint az előző évi. A betakarított mennyiség több mint 31 ezer tonna volt, ami 15 százalékkal kevesebb az előző évi mennyiséghez képest.

Durumbúza

Durumbúzát mintegy 30 ezer hektáron vetettek. Az aratás vége felé járva augusztus közepén a következő számok jellemezték a termést: a termésátlag 11,4 százalékkal, a betakarított mennyiség pedig közel 22 százalékkal volt magasabb (147 ezer tonna), mint egy évvel ezelőtt. Háromezer hektárnál nagyobb területen három megyében termesztettek durumbúzát ebben a gazdasági évben: Jász-Nagykun- Szolnok, Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyében.

Őszi és tavaszi árpa

Őszi és tavaszi árpa összesen 2 százalékkal nagyobb területen volt ebben a szezonban, 269,6 ezer hektárról mintegy 16,7 százalékkal több termést takarítottak be a gazdák, ami közel 1,7 millió tonnát jelent.

Az őszi árpa termésátlaga sokkal jobb lett, mint tavaly, ugyanis országos szinten 6,4 tonna/hektár lett az eredmény, ami 15,2 százalékkal nagyobb, mint 2020-ban.

A tavaszi árpa termésátlaga is meghaladta a tavalyi eredményeket: 4,5 tonna/hektár, ami 6,4 százalékkal jobb a 2020-as számoknál.

betakarítás

A kalászosok idei termésátlaga meghaladta az előző gazdasági évi értéket – Fotó: pixabay

Tritikálé, rozs, zab

A tritikálé termésátlaga 4,4, a rozsé és a zabé 3,2 tonna volt hektáronként.

A szalmabetakarítást a kalászos-területek 75 százalékán, a tarlóhántást a terület 71,3 százalékán végezték el a gazdák augusztus közepéig.

Őszi káposztarepce

Az őszi káposztarepce területe és így a termés mennyisége is csökkent, a termésátlagok viszont jobbak lettek az előző szezonhoz képest: 17,1 százalékkal 258,1 ezer hektárra csökkent a terület, a termés mennyisége 13,8 százalékkal 656,8 ezer tonnára csökkent, a termésátlag pedig 11,5 százalékkal emelkedett.

Győr-Moson-Sopron és Jász-Nagykun- Szolnok megyében voltak a legalacsonyabb hozamok (2,1 tonna/ hektár), Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig a legmagasabb (3,3 tonna/hektár).

Borsó

A tavaszi takarmányborsó esetében 2,5 tonnás hektáronkénti termésátlag realizálódott az idén, a termőterület pedig 3,8 ezer hektár volt. Heves megyében voltak a leggyengébb termések (1,7 tonna/hektár), Szabolcs-Szatmár-Beregben, valamint Hajdú-Biharban pedig a legmagasabb átlagok jöttek ki (3,1 és 3 tonna/hektár).

A zöldborsó betakarítása 96 százalékon állt augusztus 13-án. A termésátlag az előző évhez képest 1,2 százalékkal csökkenve 4,4 tonna/hektárt ért el. A zöldborsóval bevetett terület nagysága 1,2 százalékkal csökkent, az össztermés közel 6,3 százalékkal lett kisebb a tavalyihoz képest. A zöldborsó-helyzetről korábban ITT írtunk.

terméstlagokat mutató grafikon

Főbb növények termésátlaga, 2017 – 2021 – Forrás: AKI

Csemegekukorica

A csemegekukorica esetében augusztus közepén országosan 38,3 százalékos volt a betakarítás aránya. A csemegekukorica átlagtermése Zala megyében volt a legkisebb (7,5 tonna/hektár), Csongrád-Csanád megyében pedig a legnagyobb, 20 tonna/hektáros eredménnyel. Vas megyében is magas átlagok voltak (17 tonna/hektár). Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 16 tonna, Békésben 15 tonna, Hajdú-Bihar megyében 14 tonnás hektáronkénti átlagtermést tudtak elérni a gazdálkodók.

Óriási különbségek vannak a meggytermésben, gyenge baracktermés

A meggytermés átlaga (2021: 5,1 tonna/hektár) országosan mintegy 5,8 százalékkal lett nagyobb az előző évinél.

Bács-Kiskun megyében mindössze 0,6 tonna meggy termett hektáronként, Békés megyében viszont 9,8 tonna termésátlagot értek el az ültetvényekben.

A kajszitermés a tavalyi évhez hasonlóan nagyon alacsony volt, összesen 6,6 ezer tonna körül termett, a termésátlaga 1,3 tonna/hektár volt. A katasztrofális kajszihelyzetről korábban mi is írtunk. Az őszibarack szedése az AKI jelentés időpontjában 81,4 százalékon állt, a termésátlag az előző évhez hasonlóan alakul: 3,5 tonna/hektár.