Elkészült az Agrárközgazdasági Intézet statisztikai jelentése az inputok második negyedévi havi forgalmáról.

Az értékesítési átlagárak 2023 második negyedévében tovább mérséklődtek az első negyedévhez hasonlóan, így a műtrágyák iránti kereslet valamelyest nőtt. A tárgyidőszaki árak az előző év ugyanazon időszakához képest – a kálium-klorid kivételével – jóval alacsonyabbak voltak, akadt olyan termék, melynek ára a tavalyi szintnek közel a felére mérséklődött; ilyen volt például a mészammon-salétrom. Nem véletlen, hogy például áprilisban a legkeresettebb műtrágya a mészammon-salétrom (MAS) volt, ezt követte a Nitrosol és a DAM. A teljes havi értékesítés 88,5 százalékát a MAS és a Nitrosol, DAM forgalma adta. Az előző év azonos időszakához hasonlítva a MAS eladott mennyisége 35,6, míg a Nitrosol, DAM-é 21,8 százalékkal emelkedett.

agrárközgazdasági

Az ammónium-nitrát (AN) iránti kereslet az elmúlt 1-2 évben folyamatosan csökkent, helyette a karbamidot használják szívesebben a gazdák. Az AN aránya a tárgyhónapban a karbamidhoz mérten közel az egyhuszadára zsugorodott. A vizsgált termékek értékesítési átlagárai, a kálium-klorid kivételével, a vizsgált hónapban jelentős mértékben csökkentek. A legnagyobb árcsökkenést az AN könyvelhette el 30 százalékkal, míg legkevésbé a karbamid ára csökkent (–10,2 százalék). Az értékesítési árak az elmúlt év áprilisához viszonyítva, a szuperfoszfát és a kálisó kivételével, 10–35 százalékkal voltak alacsonyabbak. 2023 júniusában az egy hónappal korábbihoz képest 14 százalékkal kevesebb műtrágyát értékesítettek a kereskedők a megfigyelt termékekből, azonban az elmúlt év június havi értékesítéséhez viszonyítva ez 40 százalékos növekedést jelent.

A korábbi évek ellátási problémái és az EU szabályozása miatt a növényi és állati eredetű tápanyagok, biostimulátorok, talajoltó készítmények  jelentős alternatívát jelentenek már most is a műtrágyákkal szemben, mert nagyobb biztonsággal állnak a gazdák rendelkezésére. Ez a tendencia a jövőben várhatóan tovább erősödik.


A növényvédő szerek esetében a 2023. IV–VI. havi adatok alapján megállapítható, hogy a megfigyelt termékekből 6 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A különböző kategóriák közül a gombaölők értékesített volumene 14 százalékkal nőtt 2022 második negyedévéhez mérten a csapadékosabb tavaszi időjárásnak köszönhetően. Ezzel szemben a rovarölők forgalma nem változott, míg a gyomirtóké 16 százalékkal csökkent.

agrárközgazdasági

A visszaesés oka nagy valószínűséggel az, hogy a tavalyi rendkívül száraz időjárás miatt bizonyos készletek bennragadtak, illetve az adott gazdasági évben más növénykultúrákat vetettek a termésbiztonság érdekében. A vizsgált termékek értékesítési átlagára egy-két termék kivételével nőtt (+4–48 százalékkal) a tárgyidőszakban az előző év második negyedévéhez képest. A Fozát 480 ára azonban 40 százalékkal, míg a Roundup Megaé 12 százalékkal esett vissza. A legnagyobb mértékben a Wing P ára, míg a legkisebb mértékben a Mospilan 20 SG-é emelkedett.

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 90,7 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2023 első negyedévében, ez 45 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi azonos időszak forgalmát. A gazdálkodók továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ami a vizsgált időszakban a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 62 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok 36, a gabonakombájnok pedig 14 százalékos részarányt képviseltek.

agrárközgazdasági Az ismert nyugati, kelet-közép-európai, illetve távol-keleti márkákból a 2023 első negyedévében a bázisidőszakinál 134-gyel kevesebb, azaz 743 új kerekes traktor frissítette a gépparkot 32,4 milliárd forint értékben. Közöttük a legnagyobb részarányt a 101–140 LE-s, valamint a 141–190 LE-s kategória képviselte 27, illetve 21 százalékkal. Az önjáró rakodók értékesítése 10 százalékkal maradt el 2023. január-márciusi periódusban a bázisidőszak eladásaitól, ami 131 rakodógép eladását jelentette.

2023 első három hónapjában a gabonakombájn-piac jelentősen bővült, 101 új arató-cséplőgép került a gazdaságokba 12,9 milliárd forint értékben, míg 2022 ugyanezen időszakában 46-ot értékesítettek 4,6 milliárd forint értékben.


A kombájnokhoz több, mint kétszer annyi kukoricabetakarító adapter talált vevőre 2023 márciusáig. Napraforgó-betakarító adapterekből háromszorosára nőtt az értékesítés. Élénkült, bár a korábbi évekhez hasonlóan idén is változó képet mutatott a mezőgazdasági munkagép-piac. Legnagyobb darabszámban (958) a különböző talajművelő gépekre volt igény, melyekből 30 százalékkal esett vissza az értékesítés 2023 I. negyedévében az egy évvel korábbi eladásokhoz viszonyítva. A talajművelő gépeken belül a szárzúzókból, a magágykészítőkből és a sorközművelő kultivátorokból vásárolták a legtöbbet a gazdálkodók. A gyümölcs- és szőlőápolás gépei iránt csökkent az érdeklődés. Ebben a gépcsoportban a kertészeti soralj- és tőközművelők voltak a legkeresettebbek.